Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apollo 11'in dünyaya indiğinde sadece 20 saniye daha yetecek yakıtının kaldığını biliyor muydunuz?

Apollo 11'in inişi ve yakıt :)) işte buna gülünür. uzay araçları atmosfere uzaya giderken kullanıdığı yakıtları ile uzayda kullandıkları yakıtları birbirinden farklıdır. uzaya giderken tonlarca sıvı yakıtla havalanan bir uzay aracını uzayda basit bir sprey ile hareket ettirebilirsiniz. yani uzaydayken poposundan ateş çıkan uzay araçları starwars ta vardı sadece :) . ayrıca uzay araçları dünya ya inişlerinde yakıt kullanmazlar serbest düşüş ile yörünge tutarak dünya ya düşerler :))

20 sn lik yakıt bile olmasına gerek yok yani :)) ah bu efsaneler ahh ....
  • Paylaş
Aya gidildiğine inanmıyorum gerçi (gitmiş olsalardı en az bir kere daha gitmezler miydi?) ama sürtünmesiz ortamda bir cisim gereken hıza ulaştıktan sonra yakıta sadece yön değiştirmek için ihtiyaç duyar ki bu da sürtünme olmadığından çok az yakıtla sağlanır. Bir çok defa daha yön değiştirmeye yetecek kadar yakıtı güvenlik amacıyla yanlarına almışlar yani... Fazlası zaten aya götürüp getirmek için hem fazladan risk hem de ağırlığından dolayı büyük israf olurdu.
  • Paylaş
Bunun şans olmadığını biliyorum.
  • Paylaş
Adamlar zeki boşuna yakıt harcamak istemiyorlar
  • Paylaş
Dünya dan hiç gitmedi diyenler de var.
  • Paylaş
gidip gitmediklerini bilmiyom ama eger gitmişseler de böle önemli bi olayda hertürlü önlemi almışlardır ki kesinlikle şans degildir ama hani baya riskli iş yaptıklarıda sölenebilir
  • Paylaş