Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apple Mac bilgisayarlara virüs bulaşır mı?

Mac bilgisayarlara virüs asla bulaşmaz diye bir söylenti vardır. Ama bu kadar kesin bir yargı %100 doğru kabul edilemez. Windows'ta karşımıza çıkan virüslerin çoğu, Mac bilgisayarlar için bir tehlike oluşturmaz ama Dr. Web'e göre tüm dünyada 600 binden fazla Mac bilgisayara flashback trojan bulaştı. Bu virüsün %56'sı Amerika'da bulunuyor. Kanada ve İngiltere'de de aynı şekilde çok fazla virüslü Mac var iken, Türkiye'de bu oran yalnızca %0.1.
  • Paylaş
2

Boraq, Türkiyede mac kullanan zaten kaç kişi var ki :) bilgisayar kullanan 100 kişiden 1 i anca kullanıyordur mac

Ece Naz Sonat, Aynen öyle :)

Windows'a göre çok daha düşük bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Mac bilgisayarlara virüs yazacak insan da az oluyor. Yoksa Mac bilgisayarları da elbet çökertirler :) .
  • Paylaş
Mac'lerin virüslerden daha az muzdarip olmasının başında AppStore lüksü gelmektedir. Mac'lerde kullanılan işletim sistemleri MacOS'lar için yazılan programların Apple tarafından incelenip onaylanır ve ve kullanıcıya kategori altında sunulur. Windows kullnıcılarının günde on kere yaptığı gibi arama motorlarına 'programın ismi' ve 'donwload' gibi anahtar kelimeler ile oradan burdan program bulmasından farklı olarak Mac kullanıcıları AppStore'dan istedikleri programları virüssüz halde indirirler.

Aman efendim biz hiç mi sanki crack'lenmiş program kurmuyoruz Mac'lerimize? Elbette kuruyoruz. O programın içine yerleştirilmiş bir virüs user şifresiyle onay verdikten sonra sevgili Mac'ine bulaşmaz mı? Bulaşır. Bunlara lafım yok.

MacOs'lar için yazılmış virüs az mıdır gibi bir istatistik bilgiye sahip değilim fakat Windows kullanıcısı sağlam bir önlem almadığı müddetçe farkına bile varmadan flash disk veya bir emailden kapacağı virüs hemen kendni PC'ye yerleştiriken Mac'te virüs içeren program kurulması için şifre veya App dosyası içine sürükleme uyarısı çıkmaktadır böylece kullanıcı güvenmediği veya tanımadığı programın kurulmasına büyük bir oranda engel olabilmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1997 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt