Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apple ürünleri neden pahalı?

Gördüğünüz gibi kasalar hariç iki ürün arasında hiç bir fark yok, beyaz olan siyahın neredeyse 3 katı fiyata.

Teknoloji

Buradaki tek açıklama beyaz boyanın siyahın 100 katı falan fiyata mal olması. :) Yok tabii böyle bir şey. Apple son yıllarda sürdürdüğü başarılı pazarlama politikalarıyla ürünlerini sayın Begüm Yıldırım (@tailchute)'ın da çok doğru tespit ettiği üzere statü sembolü haline getirdi. Ayrıca Enfal Anıl (@jrguitarist) "servis çok iyi" yazmış ama o servis de o paraya değmez. Kaldı ki servis için o kadar para alan bir firma ürününe güvenmiyor demektir. Elma hem ısırılmış hem de çürük mü yoksa? Aşağıdaki örnekte görüldüğü üzere o servis yerine biri bozuldu mu onu çöpe atıp yenisini alabiliyorsunuz ve hala aldığınız ürün ısırılmış elmadan daha ucuza geliyor.

Sayın Semih Sefer Keskin (@murtazarp)'in belirttiği gibi bu ürünlerin sadece burada pahalı olduğu da tamamen hurafe, herhangi birini Avrupa'dan getirtmeye çalıştığınızda göreceksiniz ki fiyatlar neredeyse tamamen aynı. Evet elmalar sadece ve sadece ABD'de muadili ürünlerin sadece iki katına yaklaşan fiyatlara sahip. Yani okyanusun bu tarafındaki kadar olmasa da diğerlerine göre pahalılar. Bir de biliyorsunuzdur Samsung'un ABD'ye girişi yasak. Ürününe ve biçtiği fiyata gösteriş meraklısı kullanıcılar kadar güvenen bir firma böyle bir yasağın arkasına saklanmazdı. Kısaca ABD'de fiyatlarının nispeten ucuz olmasının önemli bir sebebi de sağlamış oldukları suni sürüm.

Kanaatimce bu durum Mahmutpaşa'dan 30TL'ye alacağınız çantanın aynısını Louis Viton'dan 3000TL'ye almanızla kıyaslanabilir. Görüyorsunuz ki Apple ve diğerleri arasındaki fiyat farkı o kadar da yüksek değil. Armani ülkemizde üretilen penye bir t-shirt'ü nasıl olur da 300TL'ye satabilir? :)

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz Çin'deki elmacı çözmüş zaten durumu ve hemen pazarlama politikasını geliştirmiş. :)

Teknoloji

Dille problemi olanlar için tercüme de edeyim:
iPhone5 aklınızdan çok paranız olduğu için. Çağımızın güç sembolü, paranız olduğunu ve gücünüzü ispat edebilmenin en rahat yollarından biri...

Bizim de bir atasözümüz var bu konuda: "Her kör atın bir kör alıcısı vardır" diye. Alıcısı oldukça bu ürünler pahalı olmaya devam edeceklerdir.
 • Paylaş
2

Hüseyin Çolak, hacı abim güzel sallamışsın. hiç apple kullanmadan karalıyorsun markayı.apple üürünleri flash depolama ile yapılandırılmıştır.bu işlemciyi en yüksek verimle kullanmanı sağlar.osx yosemite yazılımı dünyanı en iyi yazılımı olarak görülmekte.ilk 5k görüntüsünü apple çıkardı.dünyanın en yüksek çözünürlüklü bilgisayarı apple windowstan 10 gömlek üstün.eğer ios işletim sistemi kullanmıyorsan konuşmuycaksın.kullansan böyle şeyler yazmazsın zaten.bilmesek kandıracan ...

Şaman, Hacı kardeşim hiç iyi bir PC kullanmamışsın. İyi bir PC'de flash depolama kullanır. Eğer iyi bir PC kullanmadıysan böyle şeyler yazmayacaksın. Bilmesek sen de kapitalizmin derin çukurundan bizleri kandıracaksın. Apple'a verdiğin paraya alacağın PC o Apple'dan kat be kat üstün olacaktır.

Kardeşim ios full flash depolama üzerine yapılandırılmış bir işletim sistemidir. Bu size aktarım hızında 10 kata varan avantaj sağlar. Windows sshd hardisklere daha yeni geçiyor. Apple aynı malzemeyi kullansa bile flash optimizasyonu ile işlemciyi 2.5 kat daha verimli kullanabiliyorsunuz. Ayrıca apple görüntü işlemcisinide kendisi optimize ederek çok daha stabil sonuçlar alıyor. apple ın ürünleri tek parçadır. Herşeyini kendisi yapar . İşlemci ve ekran kartını alır kendisi optimize eder . Ama diğer firmalar(lenovo hariç) parça olarak alır ve sadece montajını gerçekleştirir. Optimizasyonunu intel ve ekran kartı hangisiyse o firma yapar. Dilerseniz ilk apple ile ilk windows bilgisayarı inceleyebilirsiniz. Farkı anlarsınız zaten. . .
 • Paylaş
Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil, Avrupa'da da pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun altında yatan sebebin tasarım olduğunu düşünmekteyim.Sıradan basit dizayn yerine modern tasarım ve yeni renk ile piyasada yüksek fiyatla tercih sebebi oldu.

Kolay kullanımı da başka bir alternatif olabilir.

Reklam ve pazarlamaya da büyük bir bütçe ayırdıkları için fiyat artışı kaçınılmaz olmuş olabilir.

Diğer yandan sosyal statü aracı oldu, özellikle maddi olarak üst düzey kesimlere hitap etti ve bu da fiyat pahalılığının ardındaki en temel sebep aslında.
 • Paylaş
Şunu bilmemiz gerekiyor ki Apple ürünleri ülkemizde pahalı statüsünde. ABD'de normalin birazcık üstünde ki, bu da Apple'ın sağladığı hizmetin karşılığında gayet normal. Örneğin bir Apple iPhone'unuzda problem çıktı, götürüyorsunuz yetkili servise 30 iş günü tamir beklemiyorsunuz, cihazınızı aynı gün ya da birkaç gün içinde analiz edip duruma göre çabucak yeni telefon veriyorlar.

Apple ürünleri kullanılan malzeme itibari ile daha sağlam üretiliyor.
Ürünler ergonomik ve tasarım yönünden tatmin edici oluyor. Göze hitap etmesi konusunda oldukça masraf ediyorlar.

Apple tüm ürünlerinde hem donanım hem yazılım üreten bir firmadır. Bu yüzden siz bir Mac alırken aynı zamanda MacOS'u da almış oluyorsunuz, işletim sistemine para ödemiyorsunuz. Bunun yanında diğer bilgisayarlardan alamayacağınız performansı alabiliyorsunuz çünkü işletim sistemi ne olursa uyar mantığıyla değil kendi birleştirdikleri, bir araya getirdikleri donanımların uyumluluğu göz önünde bulundurularak geliştirilmiş oluyor.
 • Paylaş
1

Semih Sefer Keskin, Sağlamlık kısmı dışında tüm düşüncelerine katılıyorum...

"Apple ürünleri pahalıdır" yargısı doğru değildir. Apple ürünleri donanım veya yazılım satmaz, komple bir deneyim satar. Steve Jobs bir bilgisayar mağazasına uğrayıp kişisel bilgisayarları görmek istemiş. Satıcı da "bu IBM, bu Dell, bu Apple, bu Hp" derken sözü kesip yanındaki arkadaşına "Bizim ürünümüz nasıl bu rezil ürünlerle bilikte anılıyor" demiştir ve Apple Store fikri ortaya çıkmıştır.

Ipad alırken kim ramine bakıyor? Veya iPhone 6 alacak biri işlemcisine bakmıyor? Ben zengin biri değilim. Benim de bütçemi aşıyor ama bu pahalı demek değildir. Müzikle ilgileniyorum ve iPad'imde o kadar kaliteli uygulamalar var ve o kadar süperler ki, gidip Samsung bir tablet alamam. Aynı deneyimi yaşatmıyor ne yazık ki.
 • Paylaş
Kendine özel bir işletim sistemi olması, o işletim sisteminin başka bilgisayara kurulma ihtimalinin olmaması, (apple) telefonların kendi aralarında dosya paylaşımının ayrıcalıklı olması (başka telefonlara izin vermemesi), işletim sistemlerine virüs girmemesi. Bunların yanında en önemlisi de strateji ve pazar konusunda çok başarılılar, kendilerini çok iyi pazarlıyorlar. Steve Jobs demiş ya "Müşteri bir şey bilmez, müşteriye ürünü satacak kişi sizsiniz." çok iyi satıyor vallahi.
 • Paylaş
Soruyu yeni gördüm. Bilgisiz yorumu da okuyunca dayanamayıp bu konuda bir blog yazısı yazdım.
Tüm yazdıklarımı buraya da yapıştırayım yine de, reklam olmasın :)
 • Herşey baştan üst kalitedir. Macbook mesela, SSDli gelir. Retina ekranlıdır. Kasası çizilmez. Ekranı ve klavyesi ortam ışığına göre kendini ayarlar. Çok çabuk açılır. Kapağını kapatınca uyur, kaldırınca hemen açılır ve kaldığı yerden devam eder. Şarjı 9 saat gider. Adaptör taşımamak gibisi yoktur.
 • İşlemci, ekran kartı, ekran çözünürlüğü, disk hızı, çalışma performansı gibi kriterlere göre Apple olmayan muadili 3 kiloyken o 1 kilo bile değildir.
 • Androidden aynı performansı almak için 4 kat RAM, 2 kat işlemci gücü gereklidir.
 • Windows'a antivirüs kurarsın, tüm bilgisayar yavaşlar.
 • Apple kandırmaz. 15 inç ekran verip i3 işlemci vermez. Ya da i7 işlemci ve nVidia bilmemne model bir ekran kartı verip 5400RPM disk vermez.
 • Dokunmatik faresiyle normal bir fareyle yapamayacağın kadar çok şeyi yapabilirsin. Aynı anda beş parmakla kullanılabilir. PC'lerde kullandığınız hiçbir dokunmatik fare Apple dokunmatik fare kadar kaliteli ve kolay kullanımlı değildir.
 • Formatlamak için servise göndermen veya kurulum diski vs gerekmez. İnternet bağlantısı yeterlidir. Ürün senin adına kayıtlıdır. Ana menüsünden girip kullandığın seride bir donanım problemi olup olmadığını kontrol edebilirsin.
 • Virüs derdin yoktur. Virüs bulaştırmak için uğraşman gerekir.
 • Türkiye bunun istisnası olabilir belki ama Apple kullanıcısı para harcamaktan çekinmez. Harcadığı paranın hakkını alacağına inanması yeterlidir. Zaten ikna olup satın aldığı bir uygulama yaptığını söylediği işi düzgün yapamıyorsa parasını iade alabilir. Bu yüzden bütün uygulamalar önce Apple ürünleri için yazılır, diğerlerine sonradan geçer.
 • Satın aldığın tüm müzikleri, filmleri, dizileri ve uygulamaları Apple senin adına bir kenarda tuttuğu için formatlama, sıfırlama gibi işlemler çok problemsizdir.
 • Sadece kurulu gelen Apple uygulamalarını kullanarak çoğu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Harcadığınız paranın hakkını aldığınızı, kandırılmadığınızı bilirsiniz.
 • Kullanımı Windows'a göre çok daha kolaydır.
 • Hangi modeli alırsanız alın, tuş yerleşimleri dahil herşeyi aynıdır. (Portların farklı olması ya da yepyeni bir modelde başka yerleşimler vs başka mevzu)
 • Apple ürünleri için yazılım geliştirmek istiyorsanız birşeyleri satın almanız gerekmez. (Ha Microsoft da bu konuda birşeyler yaptı 2015'te, o başka.)
 • Windows için yazılmış her uygulamanın en kötü ihtimalle muadili, büyük ihtimalle daha güzeli Apple için mutlaka vardır. (Üretim bandı için yazılmış özel bir uygulama vs ayrı konu.)
 • Diğer markalar size yetişmeye çalışır. Sizi taklit ederler.
 • İşletim sistemi ve çoğu işinizi göreceğiniz uygulamalar direkt kurulu gelir ve ücretsizdir. Toplam sahip olma maliyeti olarak baktığınızda arada öyle sanıldığı gibi uçuk bir fark yoktur. Aksine, verimliliği yüksek bir ürünün toplam sahip olma maliyeti daha düşük olur.

Tek kelimeyle özetleyeyim: Kalite.
 • Paylaş
Birincisi, her şeyin bir maliyeti vardır. Sadece fikir maliyeti, araştırma-geliştirme, üretim değil; aynı zamanda satış sonrası hizmetler ve reklam dahil. Bunların hepsi tüketicinin cebinden çıkıyor. Garanti kapsamında dahi, siz cihazı iade edip ya da tamir ettirip hiç para ödemediğinizi zannediyorsunuz ama 'bence' fire veren her unsur genel bütçeye yansıyor, o da tüketiciye yansıtılıyor. Apple bu zinciri iyi kurmuş olabilir. Yani, fikirden, satış sonrası hizmetlere kadar her alanda kalite varsa, bunun parası sizden çıkar.

İkincisi, 'madem pahalı, demek ki bunda bir şey var' deyip, alsınlar diye olabilir.

Üçüncüsü, firmanın 'zaten satan ürünler neden ucuzlatılsın ki' (inelastisite diyorlar galiba buna iktisat literatüründe) mantığıyla hareket etmesi olabilir.
 • Paylaş
1

Hakan, Ürunler elastik ve inekalstik olarak ayrılır. Elastik ürün talebin oransal değişimi karşısında yuksek oranda değişim gösterirken, inelasetik ürünler küçük oranda değişim gösterir... Aslında piyasa talebin fiyat esnekliğini kendi belirler Apple gibi ürünler sınıfında alternatifsiz olduğu için inelastik denilebilir. Çünkü talep az olursa elit sınıf ürünü oluyor Apple, talep çok olursa da algı insanlar Apple için kredi bile çekip harcar mantığı oluşuyor. Yani her ihtimalde de Apple fiyatını aşırı değiştirmiyor.

Sene başında Güney Kore'ye gittim. İnanmayacaksınız belki ama, Türkiye'den %10-20 arası daha pahalı.
 • Paylaş
1

Hakan, 2 yıl 9 ay önce yazmışım bu cevabı, hâlâ seul de apple ürünleri Türkiyeden pahalımı bilmiyorum ama apple ürünleri kullananların sınırlandırılmış marka budalası olduğu hakkında bir görüş oluştu bende geçen süre içerisinde iPhone 6 3000 TL yahu, telefon lan bu nihayetinde. Anthony Quin diyorum yani.

Çünkü Apple yazılımları (özellikle işletim sistemi) Apple donanımına göre optimize edilir.

Apple öncü bir fimadır, yaptığı çoğu şey taklit edilir.

İşin bir de kaliteli malzeme, işçilik ve görsellik boyutu var ki çok önemli.

Yıllar önce bilgisayar kullanmayı Apple bilgisayarlarda öğrendim. Macos işletim sistemini kullanıyorduk, pencerelerle çalışıyorduk, meğerse o zamanlar DOS denen işletim sistemiyle uğraşıyormuş çoğunluk. Apple bilgisayarların pahalı olmasının en büyük nedeni o zamanlara dayanıyor bana göre. Neyseki Bill amca Windows işletim sistemini Apple'dan araklamayı akıl etti sonradan. Bu arada Apple'ın yaygın hale getirdiği pencere sistemini Steve Jobs Xerox'tan araklamış o da ayrı konu.

Kısacası Apple niye pahalı? Macosx sadece Apple bilgisayarlarda çalışır, Ios sadece Iphone'larda çalışır. (istisnalar var biliyorum)

Sen ne kullanıyorsun diye sorarsanız...
1200 liraya bilgisayar topladım Windows kullanıyorum, 600 liraya cep telefonu aldım Android kullanıyorum çünkü Apple çok pahalı :)
 • Paylaş
1

Omer Ayverdi, bill gates apple dan birsey araklamamistir. .bill gates sistemini ibm'in cp/l sisteminden araklamistir. bu zannedilmesin ki appple biyerden bisey araklamamistir. apple in sistemi aynen linux gibi unix benzeri bir sistemdir.yani unix temelli bir sistemdir.apple herhangi bir teknoloji de uretmez. soyledikleri mouse u ilk apple buldu veya grafiksel isletim sistemini ilk yapti hep sallamasyondur. ne mouse u nede grafik sistemi apple bulmustur.hepsini baskalarindan asirmistir..grafik sistemini mesela xerox dan almistir.....

Para gozlu olmak., herseyi para zannetmek, paraya tapmak, vb.vb... Bu tur bir dusunce yapisinin ne insanliga, ne bilime, ne de teknolojiye zerre kadar katkisi yoktur bircoklarinin var zannetigi halde. Tam aksine teknolojinin bilimin onunu keser.
 • Paylaş
YAZILIMLARI ÇOK İYİ
 • Paylaş
İyi marka olunca pahalı oluyor.
 • Paylaş
Birde maalesef ülkemizin teknoloji ürünlerine cari açığı bahane ederek yüksek vergi konulması.... (direk vergilerde dünya da yanlış hatırlamıyor isem ilk 10 idik ):   :) 
 • Paylaş
2

Semih Sefer Keskin, Örneğin iPhone yurt dışında 500- 750$ civarlarında olan iPhone ülkemizde vergiler sebebiyle de 2.000TL nin üzerine çıkıyor... diğer sebepte geçici ve kısmi olsada Taylanda olan sel afetin de dolayı.... bir çok hardware ürünlerde azalma ve bundan dolayı fiyatların yükselmesi olabilir ..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10625 Görüntülenme22 Takipçi14 Yanıt