Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apple, Windows, Facebook gibi firmaların dünyanın belki de en iyi bilgisayar uzmanlarına sahip olmalarına rağmen hacklenmelerini nasıl karşılıyorsunuz?

Her zaman bir açık vardır. Kodu yazanlar dünyanın en iyileri de olsa onlar da insanlar. Ve insan sayısız zayıflığı bulunan bir varlık. Her ihtimali düşünebildiği anlar da olabilir düşünemediği anlar da. Ayrıca bu tarz açıkların en büyük nedeni -büyük projelerde- kodun çok farklı ekipler tarafından ayrı bölümler olarak geliştirilip aynı çatı altında toplanmasıdır. Bir ekibin çok dikkat ettiği bir kısma diğer ekip dikkat etmeyebilir -bazen diğerleri herşeyi düşünmüştür dedikleri için- , bu da sistemde açık oluşma ihtimalini artırır. Bu konuda Malcolm Gladwell'in Outliers kitabında meşhur bir uçak kazası ile ilgili çok güzel bir örnek vardı. Kaza gerçekleştiğinde geriye doğru yapılan incelemede -rakamı atıyorum şu an hatırlayamadım- 100'ün üzerinde küçük olayın bir araya geldiği ortaya çıkmış. Yani herkes kendi hatasını yapmıştı. Küçük hatalar. Ancak bu hatalar büyük bir açık ve işlevsel hata yaratmıştı.. Bu soruda bahsedilen duruma da bir yanıt olabilir diye düşünüyorum..

Makinalar kod yazmaya başlayınca bu sorunlar ortadan kalkacaktır :)
  • Paylaş
Bence bu soru genel olan bir olayın daha da özelleştirilmiş hali. Bu genellikten kastım: Saldırmak kolaydır savunmak zor. :) Cevap da bu olmalı...
  • Paylaş
Ün ve hack diyorum ben buna. Facebook'da çalışan kişi sayısı 1000 diyelim mesela. 1000 kişi kusursuz bir site yapmaya çalışıyor. Ama karşılarında 1 milyon programcı var :)) ve ünlü de olunca insanlar ünlü sitelerle daha çok uğraşıyor ve ünlü sitelere yükleniyor. olay bu.

o yerlerde çalışanlar en iyi değildir. onlardan da iyi vardır :))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

929 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt