Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apple'ın yeni servisi Siri nedir? Nasıl kullanılır?

2001 yılında uzay yolu filmini izlediğimiz günlerden bu yana hepimiz bizimle konuşacak ve gerçek kişi gibi cevap verecek bilgisayarları bekliyorduk.

Apple bu konu ile ilgili 1980 lerin sonuna doğru bir çalışma yapmış ve knowledge navigator'ı geliştirmişti


Videoyu izlediğinizde tabletteki kişi ile sohbet havasında bilgi paylaşımı yapabiliyorsunuz. Tüm planlarınızın, toplantılarınızın zamanı, iletişim bilgileri vs. vs. O yıllarda iphone ve ipaddeki gibi dokunmatik ekran seviyelerine ulaşılamamıştı ve şimdilerde bu gelişmelere Siri de eklenerek Apple gelecekte bu konu ile ilgili yapacağı çalışmalar için en byük adımı atmış oldu.

Siri adı nereden geliyor bir bakalım, Amerikada bir araştırma kuruluşu, SRI - Stanford Research Instıtute - bir yapay zeka projesi gerçekleştiriyordu. 2007 yılında Siri adında bir şirket kurdular ve 2010 yılında da Apple bu şirketi satın aldı.

Siri bir yapay zeka örneğidir ve kişisel bir asistandır. Sesiniz ile vereceğiniz talimatları anlar, uygular ve size seçenekler sunar, yada bilmediği şeyler için arama yapıp yapmayacağını size sorar.

Kişi listenizden istediğiniz kişiye mesaj gondermesini isteyebilir, hava durumunu sorabilir, hatırlatma yaptırabilir ve sabah alarmınızı kurabilirsiniz. Hatta O'na neler yapabileceğini sorarsanız size uzun bir liste halinde neler yapabildiğini söyleyecektir.

Teknoloji

2012 yılında insanların Siriyi kullanıp kullanmadığı ile ilgili bir çok anket yapıldı. Genellikle mesaj gönderme, kişi arama ve internetten bilgi arama alepleri için kullanıldığı çıktı anketlerde.

Hangi dilleri konuştuğuna gelince,

Can you speak Turkish ( Türkçe konuşabiliyor musun ) sorusuna Siri'nin cevabı ;

I can speak Cantonese, English, French, German, Italian, Japanese, Korean, Mandarin ans Spanish. And I'm always learning new languages.
You can change the language i am using... ( Burada Siri bildiği dilleri söylüyor ve sürekli yeni diller öğrenmeye devam ettiğini de ekliyor, ayrıca dil ayarlarını da Siri ayarlarına giderek değiştirebileceğinizi ekliyor)

Ayrıca canınız sıkıldığında Siri ile oyun oynamak da çok eğlenceli. Ona soyut şeyler sorarak biraz durumu karışık hale getirebilirsin.

"What is the meaning of life" - Hayatın anlamı nedir, sorusuna Siri'nin cevabı şöyle;
 • I don't know but I think there is an app for that (Bilmiyorum, fakat bunun için bir Aplikasyon olabilir)
 • All evidence to date suggests it's chocolate (bugüne kadar tüm kanıtlar çikolata olduğunu göstermektedir.)

Peki O'nu çok sevdiğinizi söylemeye ne dersiniz?

Teknoloji
 • That's nice but can we get back to work know. (Bu güzel, fakat işe dönelim)
 • Impossible( İmkansız)
 • I hope you dont say that to all the other telephones. ( Bunu diğer telefonlara da söylemiyorsundur umarım)
Peki Siri nasıl çalışıyor?

Siri öncelikle sesi yazıya dönüştürebilen bir teknolojiye sahip. Daha sonrasında ise yazılan metin anlamlandırılmaya çalışılıyor. Bu kısmın çözümlenmesi kompleks algoritmalarla yapılıyor. Ancak Siri'nin başarılı olmasının en önemli sebebi, tüm söylediklerinizi anlamaya çalışmıyor, sadece bildiği kalıplardan faydalanarak cevap vermeye çalışıyor.
Teknoloji

Siri gelecekte geçen filmlere ulaşmamıza ilk adımı atan büyük bir gelişme, işlerimizin çoğunu yaptırabileceğimiz yapay zekalar geliştirilebilir ve belki bir gün size kahve bile getirir, ne dersiniz?
 • Paylaş
Siri( Kişisel Asistan);
Toplantı anında veya meşgulken sadece sesiniz vasıtası ile istediğiniz komutla cihazınızı yönetmenizi sağlıyor.
Teknoloji

Cihaz üzerinde 'I' yada ' home' düğmesine basarak ses komutu veriyorsunuz. Bu komutlar sayesinde;
 • mesaj yazabiliyor,
 • hava durumunu öğrenebiliyor,
 • Google ya da Wikipedia'da arama yapabiliyor,
 • uygulama çalıştırabiliyor,
 • E- Posta okuyup yazabiliyor ve daha birçok komutu ses ile gerçekleştirebiliyorsunuz.
Dili İngilizce, Fransızca ve Almanca ve yeni diller eklemeye devam ediyorlar. ( Japonca, Rusca, Çince... )
Teknoloji


 • Paylaş