Bilmek istediğin her şeye ulaş

AppStore için uygulama geliştiren bir şirket, elde ettiği geliri nasıl vergilendirir?

AppStore'da gezinmediğim için size göre farklı olan yanları nedir de bu soruyu akla getiriyor bilemiyorum. Ama bildiğim kadarı ile bu tip alanlar özü itibariyle yaptığınız işleri sergilemek için bir pazar alanı oluşturmaktan öte bir durum yaratmıyor. Yani aslında sipariş üzerine uygulama üretmekten tek farkı insanların standart bir uygulamayı satın alması olduğunu düşündüğümüzde işleyiş açısından benzer olduğunu değerlendirebiliriz. Bu durumda sipariş üzerine yaptığınız işler için bedel karşılığı düzenlediğiniz belgelerin (fatura, fiş, makbuz vb.) bu pazar aracılığı ile hesabınıza geçen bedeller için de düzenlenmesi gerekeceğini söyleyebiliriz. Bu haftaki İTO gazetesinde Amerika'da e-ticaret gelirlelerinden vergi alınmadığından bahsediliyor. Bakın bu pazarların kurulduğu ülkelerde belge düzenleme yükümlülüğü bulunmayacaktır. Ancak ülkemizde henüz böyle bir düzenleme bulunmadığından somut üretim ve teslim süreçlerinden farklı bir vergisel değerlendirilmeye tabi tutulmayacağı kanaatindeyim.

Şu bağlantıyı da gözden geçirmekte fayda var: inploid.com%2ft%2fkendi-35-adet-yapmis-o...
  • Paylaş
Cevabınız için teşekkür ederim. Ama problemi biraz daha açmak isterim. şöyle ki;

Apple, uygulama geliştiren şirket sayesinde %30 para kazanıyor. Ve bu kazancı Türkiye'de bulunan bir yazılım şirketi tarafından sağlanıyor. Dolayısı ile burada bulunan şirket Apple'ın Türkiye temsilciliğini kısmen yapmış oluyor. Bu temsilci şirket sayesinde Türkiye üzerinden verilen hizmet sayesinde gelir eden Apple'ın varlığı, temsilci şirketi burada vergi sorunu ile karşı karşıya bırakıyor.

Bu durum %70 için Apple INC'ye fatura kesmiş olsanız dahi karşınıza çıkıyor. Bu durumu önlemek için ne yapmak gerekli.
  • Paylaş
1

Redeye, Bu durumda aslında apple'ın size bir fatura kesmesi gerekmiyor mu? Siz ondan bir nevi aracılık hizmeti almış oluyorsunuz... (Güncelleme: 06.02.12) Sanırım app'ın vergi yükü de %70'den düşülüyor bu durumda öyle mi?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1761 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt