Bilmek istediğin her şeye ulaş

AppStore için uygulama/yazılım geliştirmenin riskleri nelerdir ve nelere dikkat etmek gerekir?

Risk bakımından, bence en fazla uygulamayı gönderirsiniz ve reddederler. Bunun önüne geçmek içinde apple developer sitesinde App Review Guidelines bölümünü okuyabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

Yeni bir versiyon çıktığında apple bazı methodları deprecated ediyor. Bu yüzden bunlara dikkat etmeyip bir projeyi geliştirmeye başladığınızda development version 5.x seçip daha sonrasında 6.x sectiğinizde eğer kaldırılmış methodları kullandıysanız o işlevlerin çalışmadığını ya da görevi farklı bir şekilde yerine getirdiğini görürsünüz.

Ve tabi bellek yönetimi. Bellekte yer açtığınız bir değişkeni mutlaka tekrar bellekten silmeniz gerekir. Çünkü bu şekilde yer açılıp silinmeyen değişkenler belirli bir noktadan sonra uygulamanın kasılmasına ya da kilitlenip kendini kapatmasına sebeb olabilir. Ve uygulamanızı mutlaka cihaz üzerinde test etmelisiniz çünkü simülatör bilgisayarın belleğini ve işlemcisini kullanır.

Son olarak uygulamayı gönderim esnasında en çok yapılan hata dil ayarıdır. Bir çok içeriği sadece Türkçe olan bazı gazete uygulamaları, en önemli e-ticaret sitelerinden bazılarının uygulamaları, AppStore'da Languages alanında English, German gibi diller yazmaktadır. Bu konuya da dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Risk'ten kastınız nedir onu tam anlayamadım fakat bilgim dahilinde dikkat edilmesi gereken şeyleri anlatayım.

  • Öncelikle mutlaka cihaz üzerinde uygulamanın her özelliğini test edin. Simulatöre güvenmeyin.
  • iOS, AppStore'a uygulama dahil ederken uzunca bir süre uygulamayı gözden geçiriyor. O yüzden uygulamanız iyi verimle çalışır durumda olmalı. Örneğin memory management konusu, anlamsız memory harcamalarının yaratacağı app'in crash olmaması gibi durumlara dikkat etmelisiniz.
  • Bildiğim kadarıyla tasarım konusuna da dikkat ediyorlar ama bu konuda emin değilim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1084 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt