Bilmek istediğin her şeye ulaş

Araba kullanırken en güvenli oturuş pozisyonu nasıldır?

Güvenlik
Her sürücünün vücut ölçüleri farklıdır. Bu nedenle sürücü koltuğu, direksiyon ve pedallar arasındaki uyumu yüzde 100 sağlamak her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, ideal oturma pozisyonuna en yakın pozisyon seçilmelidir. Oturma pozisyonunda iki önemli husus kriter olarak alınır. Bunlardan biri, kolların diğeriyse bacakların konumudur. Sürücü, koltuğa oturup kolunu uzattığında, sağ elinin bileği direksiyon simidinin en üst kısmına denk gelmelidir. Ancak bu hareket yapılırken omuzun koltuktan ayrılmaması gerekir. Bacakların pozisyonu da otomobil kullanımında en önemli hususlardan biridir. Pedallara tam hakimiyet ve yorgunluğu en aza indirmek için bacakların açılı pozisyonda durması gerekir. Sol ayak debriyaj pedalına sonuna kadar bastığında, bacak düz ya da düz olmaya çok yakın hale gelmelidir. Kol ve bacak pozisyonunu gerektiği gibi ayarlamak için direksiyon ve koltuğun yükseklik ayar mekanizmalarından yararlanabilirsiniz. Koltuk yüksekliğini ayarlarken, görüş açılarının azalmamasına dikkat edilmeli. Özellikle uzun yolculuklarda yorgunluğu azaltmak için, koltuğunuzda eğer varsa bel destek ayarını mutlaka ayarlayın.

Ancak her şey oturma pozisyonuyla bitmiyor. Direksiyon simidinin tutulmasıyla ilgili sorunu da çözmemiz gerekiyor. Sol el direksiyonda, sağ else vitesle arkadaşlık ediyorsa ya da 10:15 veya 10:10 pozisyonunu doğru zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Direksiyon simidi mutlaka 9:15 pozisyonunda tutulmalıdır. Bu durumda her iki yöne de maksimum hareket kabiliyeti elde edilir.

Emniyet kemeri, otomobillerdeki en önemli güvenlik ekipmanıdır. Bir kaza sırasında vücudu koltuğa sabitleyen emniyet kemerinin de doğru kullanımı şarttır. Hala birçok sürücü gereksiz olduğunu ya da kendisini sıktığı için rahatsız olduğunu öne sürerek emniyet kemeri takmıyor. Bilimsel gerçeklere kulak asmayan bu sürücüler ve özellikle de yolcular ilk sert frende kendilerini tehlikeye attıklarının farkına varıyor olmalı! Emniyet kemerini takarken herhangi bir yerinde dönme olmamasına, köprücük kemiğinin ortasından geçmesine ve belinizi kavramasına özen gösterin.

Son olarak dış aynaların nasıl ayarlanması gerektiği konusunda bilgi verelim. Arkadaki ve yanlardaki araçları izlemeye yarayan dış aynaların doğru ayarlanmaması kör nokta adı verilen, görülemeyen bölge sorununun doğmasına yol açar. Bu nedenle, sürücü sürüş pozisyonundayken, göz ucuyla baktığında otomobilinin karoserinin az da olsa bir kısmını görebilmesi gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1673 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları