Bilmek istediğin her şeye ulaş

Araba kullanırken takip mesafesi nasıl ayarlanmalıdır?

 • 88 89 kuralı diye bir yol var söz konusu takip mesafesinde. Öndeki araç belirli bir noktadan ayrıldıktan sonra normal sayma hızı ile 88 89 diye sayılır. Eğer o notaya gelmişsek ya da daha geride isek takip mesafesine uygun hareket ediyoruz demektir.

 • Takip mesafesi konusunda Hilal Cebeci bambaşka bir boyut getirmiş hepimizin ufkunu açmıştır. Diyalog şöyle:

  Sunucu:Hilal Hanım sizce takip mesafesi nedir?
  Hilal Cebeci:Mesela ben şimdi 40 km hızla gidiyorum ya, önümdeki araçla aramdaki mesafe 40 km olmalıdır.
  Sunucu: Hilal Hanım bu durumda Ankara-İstanbul yolunda sadece 13 araç olabilir...
 • Paylaş
En güvenli takip mesafesi arabanın hızının metre olarak yarısı kadar olmalıdır. Mesela araç 90 km ile gidiyorsa takip mesafesi en az 45 metre olmalıdır. Onun dışında kaygan ve gevşek malzemeli zeminde takip mesafesi daha fazla tutulmalıdır.
 • Paylaş
Lise trafik kitaplarında ' bir araba boşluğunda ki mesafe kadar' olması gerektiği yazdığını hatırlıyorum. ( şehir içi trafiğinde olmalı bu )

Şehirler arası trafikte  lorquina' nın dediğine katılıyorum...
 • Paylaş
Kuru yolda gittiğiniz hızın kilometre değerinin yarısı kadar metre olmalıdır. 50km/h hızla gidiyorsanız en az 25m mesafe olması güvenliğinizi sağlayacaktır. Mesafe size fazla gelebilir ama bu mesafenin içinde öndeki aracın hızındaki değişiklikleri sizin algılama süreniz 1 saniye olarak hesaplanmıştır ki bu bir saniye yaşa ve kişiye bağlı çok azalmasa da yaşlı ya da dikkatsiz insanlarda 3 saniyeye kadar çıktığı bilinmektedir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

741 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları