Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arabada radyatör ne işe yarar?

İçten yanmalı motorda silindir içerisinde yüksek sıcaklık açığa çıkar. Eğer bu sıcaklık belli bir değerin altında tutulamazsa, hem motorun yapıldığı malzemeler hem de motorun çalışmasına yardımcı olan malzemeler (yağlama yağı gibi) zarar görmeye başlar.

Bu yüzden silindirlerin çevresinde soğutma suyu dolaştırılır. Motor çalıştıkça bu su giderek ısınır. Soğutma suyu ise bir pompa aracılığı ile radyatöre gönderilir. Radyatör, aynı evinizdeki kalorifer peteklerinin mantığı ile iş görür. Yani fazla yüzeye değen akışkan, ısısını bu yüzeylere bırakır; kendisi soğumuş olur. Nispeten soğumuş bu su, tekrar motora, silindirlerin çevresine gider. (Silindirlerin içerisinde, pistonun çevresine 'piston gömleği' diye tabir edilen boruya benzer silindirik elemanlar yerleştirilmiştir. Piston, gömlek içerisinde hareket eder. Soğutma suyu da bazı motorlarda bu gömleğe değerek dolaşır. Bu yüzden bu suya 'ceket suyu' da denir)

Neticede, içten yanmalı motoru bir kombi, radyatörü de pencerinizin önündeki petek gibi düşünebiliriz.
  • Paylaş
Soğutma sisteminde içeriden geçen suyu soğutur.Radyatör motordan sıcak suyu alır ve soğuttuktan sonra motora geri gönderir.
       Araba Bakımı

  • Paylaş
Bir ek de ben yapayım. Radyatör suyu soğuturken ana radyatör kanallarının bulunduğu haznede belirli bir basınca/ısıya kadar açılmayan bir tıpa bulunur. Bu tıpa (termostat) içerideki su ısınıp içindeki basınç belirli bir yükseklik eşiğini geçince açılır ve radyatörde anlık olarak bu ısınan suyu kaynamadan önce bir boru aktarım vasıtası ile başka bir küçük hazneye aktarır ve basıncın düşmesini sağlar. Bu ek haznede de bir su deposu vardır ve burada da yaylı ve delikli bir tıpa mevcuttur. Yukarıda anlattığım ilk hamle sorunu çözmez ise (araç aşırı ısınmaya devam ederse) bu yeni haznede, tıpadaki basınca duyarlı yaylı mekanizma basıncı dışarı atmak için açılır ve bu noktadan sonra artık motorununuz "su kaynatmaya başlama" dediğimiz sürece girer. Dolayısı ile radyatör güzel ve kademeli çalışan bir mekanizmadır.

Ek video için:

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

11000 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları