Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arabada radyatör ne işe yarar?

Soğutma sisteminde içeriden geçen suyu soğutur.Radyatör motordan sıcak suyu alır ve soğuttuktan sonra motora geri gönderir.
       Araba Bakımı

  • Paylaş
İçten yanmalı motorda silindir içerisinde yüksek sıcaklık açığa çıkar. Eğer bu sıcaklık belli bir değerin altında tutulamazsa, hem motorun yapıldığı malzemeler hem de motorun çalışmasına yardımcı olan malzemeler (yağlama yağı gibi) zarar görmeye başlar.

Bu yüzden silindirlerin çevresinde soğutma suyu dolaştırılır. Motor çalıştıkça bu su giderek ısınır. Soğutma suyu ise bir pompa aracılığı ile radyatöre gönderilir. Radyatör, aynı evinizdeki kalorifer peteklerinin mantığı ile iş görür. Yani fazla yüzeye değen akışkan, ısısını bu yüzeylere bırakır; kendisi soğumuş olur. Nispeten soğumuş bu su, tekrar motora, silindirlerin çevresine gider. (Silindirlerin içerisinde, pistonun çevresine 'piston gömleği' diye tabir edilen boruya benzer silindirik elemanlar yerleştirilmiştir. Piston, gömlek içerisinde hareket eder. Soğutma suyu da bazı motorlarda bu gömleğe değerek dolaşır. Bu yüzden bu suya 'ceket suyu' da denir)

Neticede, içten yanmalı motoru bir kombi, radyatörü de pencerinizin önündeki petek gibi düşünebiliriz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4540 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları