Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Eğer boş viteste yokuş inerseniz araç motoru rölantide tutacak benzin harcar bu da genelde saatte 1 LT civarı bir yakıttır. Eğer aracı viteste tutar ve yokuştan bu şekilde inerseniz karbüratörlü araçlar yine rölanti kadar benzin yakarlar, yeni enjektörlü araçlar benzin akışını keserler ve yakıt yakmazlar. Ancak aracı viteste tuttuğunuz için araç yokuş aşağı tam verim ile gidemez, motor freni yüzünden hızda kesinti olur. Yokuş yukarısındaki potansiyel enerjiniz tamamen kinetik enerjiye dönüşmemiş olur. Haliyle her koşul altında aracı boş viteste yokuş aşağı salmak size yokuş sonunda daha yüksek bir hız vereceği için yokuş çıkışı sonrası daha çok yol katetmenize ve daha az yakıt sarfiyatına sebep olur.

Siz siz olun aradaki bu ufak farkı çok dert etmeyin ve aracı mutlaka viteste tutun. Araç viteste değilken kontrolsüz bir şekilde hızlanır ve tehlike yaratır :)
 • Paylaş
1

Hakan, mesela vites boştayken stop edebilir ve frenlerin çalışmaz aga :)

3 kuruş tasarruf etmek hayali ile girilen riskten kimse bahsetmemiş.
Aracınız hangi yıl, marka, model, olursa olsun vitesi yokuş aşağı boşa alarak gitmek belki de yolculuk boyunca alacağınız en büyük risktir.

Çünkü fren tertibatınız, savrulma, kayma veya kaza anında stop etme gibi onlarca teknik özellik araçların viteste giderken olan davranışlarına göre hesaplanır. Özellikle frenleriniz aracınızda elektrik varsa çalışır, aracınız eğer viteste ise elektriğiniz asla aniden kesilmeyecektir ama boşta giderken herhangi bir saçma arıza yüzünden aracınızın elektriği kesilebilir. İşte bu durumda aracınızda stop edecek ve fren sisteminiz bir kereye mahsus çalışacaktır.

İlk frene basışınızdan sonra fren pompası elektrik olmadığı için çalışmayacak ve fren yağınız devir daim olmayacağı için ikinci kez frene basmanızı neredeyse imkansız hale getirecektir.

Ayrıca yokuş aşağı inerken yüksek viteste ve aracınıza göre uygun devirde gitmek boşta gitmekten az yakar. Bu tip efsanelerin ciddi kazalar ile sonuçlandığı çok defa kanıtlanmıştır. Yapmayınız etmeyiniz ölmeyiniz.
 • Paylaş
Kerem Akçay (@keremakçay)'ın açıklaması bir şey hariç doğru. Cut-off bu değildir. Cut-off demek aracın benzin yakışını sıfıra indirmek demek değildir. Cut-Off sistemi araç tehlikeli devirlere ulaştığında araç beyninin gaza müdahale edip pedalın dibine kadar basmanıza rağmen gazı kesmesi ve aracı tehlikeli devir sınırına sokmamasıdır.. Bir çoğu arkadaş buna "red-line" diyor.. Bir kısmı da "bubububup" diye tanımlıyor.. Tam Türkçesi devir kesici diyebiliriz. O "bubup"ların da sebebi ise şöyle anlatılabilir; devir tehlike sınırına geldiğinde gaz sürücüden tamamen alınır ve kesilir, devir düşer ve düşer düşmez gaz tekrar sürücüye devredilir ama bu işlem öyle hızlıdır ki sürücü halen daha gaza dibine kadar basmakta olduğu için bu adımlar hızlı biçimde tekrarlanır. Cut-off çok kişi tarafından yokuş aşağı inişte yakıtın kesilmesi olayıyla karıştırılır...
 • Paylaş
Son yıllarda üretilen otomobillerde enjektör sistemi kullanılmaktadır, bu sistem bir beyin tarafından yönetilir bu beyin motor boşta iken yani rölanti devirleri civarında motoru tutmak için bir miktar yakıtı enjektörlere gönderir. Yani otomobil boşta ilerlerken bile azda olsa benzin tüketir ama eğimli bir yolda yokuş aşağı ilerlerken otomobilimizi mümkün olan en yüksek vitese atarak ayağımızı gazdan çekersek motorumuz hiç benzin tüketmez çünkü cut off denilen bir sistem yakıt akışını kesecektir bu sistem genelde 1800 ila 4000 devir aralığında çalışmaktadır. Sonuç olarak boşa atmak yerine otomobilimizin motorunu 2000 devir civarında tutacak vitese takıp ayağımızı gazdan çekmek daha ekonomiktir. Saygılarımla..
 • Paylaş
Bence öyle abartılacak kadar bir fark yoktur. Ancak güvenlik açısından yokuşu her zaman viteste inmek gerekir. Babam çok kulağımı çekti bu konuda :)
 • Paylaş
1

Ceyhun Satmaz, Bayir asagi inerken boşa almak zaten tehlikeli. Viteste inmek yakit acisindan tasarruf sağlamaz ama yakitta yakmaz rolantide taktiği yakiti yakar.

Boşa alıp gaza basarsan hala benzin yakarsın, ama boşa alıp gaza basmazsan benzin sarfiyatı minimuma düşer.. rolantide çalışıyormuş gibi ... ama benzin tasarrufu için en önemli şey doğru zamanda doğru viteste ve doğru devirde araba kullanmaktır... ve araca bakım yapmaktır...
 • Paylaş
Arabaların daha az yakıt yakmasının en önemli özelliği... doğru sürüş tekniğidir... aracı kullanırken ne kadar çok frenle kontrol sağlıyorsanız... O kadar çok yakıt tüketirsiniz... freni fazlaca kullanıp... Tekrar hızlandırmak için gaz pedalına her basışınız... .aracı tekrar hareket ettirmekle eş değerdedir... ...
 • Paylaş
Araç kesinlikle vitesten çıkarılmamalıdır. Bunun teknik nedenleri oldukça fazla olmakla beraber aracın diferansiyel, şanzuman, motor aksamı vites boşa alınmadığı sürece tam koordineli şekilde çalışmaktadır. Vites boşa alındığındaysa aralarındaki bütün ahenk kaybolur. Binlerce lira verip aldığınız araç yokuş aşağı inen bir bisiklet kadar dengesiz ve şansınız dahilinde ilerler.
 • Paylaş
tabi ki bunu yol bilgisayarı olan bir arabada denersen çok kolay farkedersin. Tabi ki gaza basmazsan.
 • Paylaş
yanlış bilgi.en hesaplı yakıt tüketimi dogru vites dogru devir prensibinde yatar.
 • Paylaş
Hangi duruma göre az yaka? Eğimli bir yolda aracı viteste gaza basmadan salarsanız enjektörlerden silindirlere hiç yakıt sevkedilmez yani 0 tüketim. Boş viteste salarak giderseniz rölantide yaktığı kadar benzin yakar. Yani 0 tüketim değildir. anlık tüketimi gösteren araç bilgisayarı olan araçlarda bunu görebilirsiniz. Hiç yakmamak az yakmaktan daha iyidir. Mümkün olan en büyük viteste gaza basmadan salınırsanız mümkün olan en yüksek hızla inersiniz.
 • Paylaş
dogrudur yanlız boşta iken gaza basıp aracı bagırttırırsan yıne yakıt sarfiyatı olr.
 • Paylaş
Doğru hız doğru vites en az yakanıdır. bununla kıyaslarsan boşa almak daha fazla yakar
 • Paylaş
Belki ekonomik olur ama buda kuruş hesabına girer canınızı riske atmaya değmez çünkü tehlikelidir boş viteste gitmek uzun süre.
 • Paylaş
Bence yanlış bir bilgi... Araba boşta gidene kadar yüksek viteslerde gitmesi daha az yakar...
 • Paylaş
Yeni araclarda kesinlikle tasarruf sağlamaz ustune daha fazla yakar... .
 • Paylaş
Benzin ve motorin fiyatının sık sık zamlandığı bu dönemde yakıt tasarrufu önem kazanıyor. İleri sürüş teknikleri uzmanı Ethem Genim, özellikle yoğun trafik yaşanan kentlerde yakıt tasarrufu yapmak isteyenlere yönelik önerilerini UzmanTV'ye anlattı.

Ethem Genim, öncelikle yolların daha boş olduğu, erken saatlerde trafiğe çıkılmasını öneriyor. Dur-kalk yapmayı ve sık sık vites değiştirmeyi engelleyen bu durum, yakıt tasarrufunun ilk kuralı olarak listede yerini alıyor? Yokuş aşağı inerken veya aracımız hareket ederken vitesi boşa almak kesinlikle yakıt tasarrufu sağlamaz.

Diyen Genim, yıllardır yanlış bilinen bu algıyı şu sözleriyle düzeltiyor: Yeni nesil otomobillerde aracınızı çalıştırdığınız zaman yağ pompası hemen devreye girerek 15 saniye içinde aracınız harekete hazır hale gelmiş olur. Eğer aracınız hareket halindeyse ve vitesi boşa atıyorsanız aracınız rölantiye geçer ve daha çok yakıt harcar.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10032 Görüntülenme25 Takipçi17 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Araçlar boş viteste daha mı az yakar?

 • Arabalar boşta yakıt harcar mı?

 • Arabayı boşa atınca yakıt yakar mı?