Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arabalarda hangi özelliğin olmasını isterdiniz?

 • Hava sisli değilse sis farlari acilamamali.
 • Karsidan gelen arac varsa farlar sonuklesmeli.
 • Soforun niyetini anlayip selam vermek veya tesekkur etmek icin kornaya bastiginda calmamali.
 • Cam acildiginda muzigin sesini kismali.
 • Kirmizi veya sari yaniyorsa aracin hareket etmesini engellemeli.
 • Kullanicinin cignedigi trafik kurallarini kaydedip raporlamali.
 • Paylaş
Yine bir dönem üzerinde düşündüğüm ve notlar aldığım bir konu, süper :)
 • Arabanın tavanı tamamen güneş enerjisi paneli ile döşenmeli ve bu enerji yazın siz araca binmeden klimayı 5 dakika önce uzaktan kumanda ile çalıştırıp siz arabaya gelmeden soğutmak için, kışın da önceden ısıtmak için kullanılabilmeli.
 • Mobil cihazlarımdaki özel güvenlik sertifikalı bir uygulama ile araca yaklaştığımda anahtar yanımda olmasa bile çalışabilmeli.
 • Araçta ani hız değişikliklerinde aktive olan "kara kutu" mantığı ile çalışan kayıt kameraları araç içerisinde önemli bölgelerde bulunmalı ve kayıt etmeli.
 • GPS/GPRS tracking ile aracımın nerede olduğunu (kapalı otoparklar da Bluetooth ile olabilir) görebilmeliyim.
 • Cep telefonum ve mobil cihazlarımla araca bindiğimde wireless senkronize olarak entegre olmalı.
 • Arka koltuk tarafında uygun bir yerde mutlaka elektrik soketi ve ek klima havalandırma kanallları bulunmalı.
 • Araç hareket haline geçer geçmez kapılar mutlaka otomatik olarak kitlenmeli ve benim seçeceğim bir özellik olarak da çok yavaşladığımda otomatik olarak kilitleri açılabilmeli.
 • Camlar colormatik olmalı (Colormatik cam nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?) ve ışığa duyarlı olarak gün içinde geçirgenliği değişebilmeli.
 • Bu belki uç ama, arka koltuklar ve bagaj kısmını birlikte düşünürseniz, bu kısımlar kişinin kendisinin söküp takabileceği bir şekilde tasarlanarak araba 2-5 kişilik dönüşümü yapabilmeli. Ön koltuk ve direksiyon da hareketli olmalı bu tasarıma uygun olarak. Yani spor araba ya da aile arabası modu gibi.
 • Bu madde de fantezilerimden birisi :) ama bir gün olacak sanıyorum :). Aracın bir bölmesinde hep aküden şarjlı duran bir quadcopter aktive ettiğimde araçtan ayrılıp önceden belirlediğim rotaya kuş bakışı bir bakış atıp bana kamera görüntüleri ile görsel bilgilendirme yapıp geri gelip araçtaki yerine geri konarsa 10 numara olur. Bu quadcopter farklı bir çok amaç için de kullanılabilir. Piknikte hobi ve eğlence aracı olarak mesela. Ya da ileride kaza var mı varsa yol durumu nedir gibi. Ya da üzerindeki sensörler ile ilerde yağmur, rüzgar, ısı, nem, vs. ölçebilir.
 • Tüm araç camları ve çocuk kilidi şoförün yanındaki koltuktan da yönetilebilmeli.
 • Aracın motoru, yakıtı, vs. ve elektroniği ile ilgili her türlü bilgiye anlık olarak mobil uygulama ve webden erişebilmeliyim.
 • Paylaş
6

Cahit Ceylan, Arabalara bu özellikleri eklemek zor mu ki, fütürist bir arabamız mı olması lazım illa böyle özellikler istiyorsak :)

Serkan Kiose, Kolay ama araba firmaları henüz bunları yeni yeni yapıyorlar sanırım. Bir de bu notların çoğu benim yeni notlarım değil eski notlarım :)

Ahmet Avcı, Biraz da mekanik, bütün özel araçlar için şu yarış arabalarındaki yaşam kabini geliştirilmeli.Eski opel mantalarda vardı, bir de lüks bazı 4x4 lerde varmış galiba.Takla atıyorsun, araba parçalanıyor, birşey olmuyor.

Serkan Kiose, Bu çok gerekli aslında harbiden.. sonuçta güvenlik için her şey..

Serkan Kiose, Neden yapmıyorlar aaba? Ağırlık vs. yüzünden belki bilemedim..

Ahmet Avcı, Maliyettir, yoksa çarpışma testlerini 60 km/h a göre niye yapsınlar.Konforu bozmaması için dayanıklı malzemeden yapmaları lazım, fabrikasyon çelik bar yapıyorlar isteğe bağlı bazı modellerde, içerde çok sırıtıyor.

Unutmayın ki eklenilen her donanımda araçların fiyatları arttığı gibi,
ÖTV oranında da vergiden etkilenmekteler.

 • Paylaş
2

İlyas Ağlar, bu sistem başka araçlarda hareket halinde oldugu zaman bu kadar başarılı mı acaba

 • Ruh halime göre müzigi kendisi seçse fena olmazdı
 • Paylaş
Teknik özellikleri zaten güzel sıralamış arkadaşlar, ben de mühendis olarak biraz da güvenlik kısmına değineyim.
 • Sefil üçüncü dünya ülkesi versiyonlarında korna olmaması. Bu özellik bazı kullanıcıları yaralayacaktır ama kornanın kullanıldığı 1 000 000 durumdan birinde gerçekten ihtiyaç duyulduğundan ve o ihtiyacı da otomatik olarak çözeceğimizden, korna tamamen kalkmalı.
 • Yine aynı versiyonda yoldaki yayaların tespit edilmesi ve aracın hızının otomatik olarak yayaya gelmeden duracak şekilde yavaşlatılması, yaya var diye hızlanma opsiyonu olmaması.
 • Sefil üçüncü dünya ülkesi versiyonlarında yoldaki su birikintilerinin tespit edilmesi ve hızın otomatik olarak kaldırımdakilere su sıçratmayacak şekilde sınırlandırılması.
 • Kırmızı ışıkları algılayıp çaktırmadan geçme dahil hiçbir şekilde geçmeye izin vermemesi.
 • Lastikler 3 seneyi doldurduğunda ya da profili 3mm'nin altına indiğinde kilitlenmesi ve yeni lastik takılana kadar çalışmaması.
 • +7°C'nin altında yaz lastikleriyle çalışmaması, kış lastiği takılmasını istemesi.
 • İlk yardım çantası, yedek lastik gibi yasalarla da belirlenmiş zorunluluklar aracın içinde olmadan aracın çalışmaması.
 • Emniyet kemerinin önden mi arkadan mı takıldığını belki bir elektronik gözle algılaması ve doğru bağlandığına emin olmadan çalışmaması.
 • Paylaş
5

Portakallı Ördek, Duygulara tercüman yeminle.

Şaman, Çok dil bilirim, fena tercüman değilimdir ☺

Ahmet Avcı, Emniyet kemerini sol üstten kayar bir kancaya takmışlar, gerisi aynı vaziyet takılı duruyor, yani arabaya bindiğinde, zaten kemer takılı ama sol üst kayar kanca sol ön-üstte durduğundan, kemer de, direksiyon üzerine yapışık ilk binildiğinde,

Kontağı çevirince, sol ön-üstteki kanca, kayar kanaldan sol arka üstte geri geliyor, otomatikman emniyet kemeri takmış oluyorsun, ABD de varmış bu alet hem de yeni değil...

Es geçilmemesi gereken şeyler bence;
VW nin yeni DSG şanzımanı ve yüksek sabit süratte silindir kapatan teknolojisi..

Piyasada tam otomatik şanzıman sayılı...onların da teknolojisi hala nuh nebiden kalma...DSG nin Mercedes ve BMW nin otomatik şanzımanları aldı başını açık ara gitti.

Sürüş modları da gelişti, spor-eko-normal v.s. diye...bence ileride tam otomatik şanzıman ile sürüş modları apayrı bir açılıma kavuşacak, gazı kökleyince, bir anda spor moda geçip şanzıman, yakıtı zengin karışım akıtıp, uçuracak aleti..3.20 lerdeki jet olayı gibi, daha gelişmişi...

Eski kasa Passatlarla yeni kasa jetta 1.6 lara koydular galiba, araba otobanda, 120 sabitte giderken, krank mili kayarak, sağdan iki silindiri bırakıyor, iki silindir kapalı motorsiklet gibi gidiyor araba, yakıt tüketimi 3 lerde...bu da otomatik şanzıman olayıyla entegre acayip açılımlar sağlayacak bence..

Elektrikli Fluence ler, piyasaya çok gaddar bir politikayla girdiklerinden, -ki komplo teorilerini severim aslında bu konuda tıkanma yaratmak için bence, Honda hibritler çok kısıtlı olduklarından, pekala biraz daha aküyü-pili büyütüp, en az 2x kat daha fazla yol kateder hale getirilebilirdi, ve diğerleri çin malı tirişka modellere hapsolduğundan, elektrik meselesi hep güdük, hep baskı altında....geçenlerde gazetelerde haber oldu, ABD de idi galiba harıl harıl yeni nesil pil geliştiriyorlar...bu geliştiğinde, yanlış oldu, onlardan başka kimsenin yapamayacağı bu pil geliştirilip piyasaya sürüldüğünde, armut gibi yine treni kaçırmış vaziyette, hepimiz pilli araba alacağız...3-4 saatte şarj olan, istenirse yolda benzinli motorla giderken de şarj olan, bir şarjla, 150 km. gidebilen...

Vaktiyle, memleketimde bir linea nın nasıl elektirikli hale getirildiğini, ve bu süreçte başına gelenleri, Aziz Nesin hikayesi gibi paylaşmıştım...

Arabalar elektrikli olacak, bu artık belli oldu..hatta petrol yasaklanacak hava kirliliği vs. kanun da çıkar...arabalar daha detay donanımlara kavuşacak elektrik motorlarıyla, şanzıman kavramları farklı olacak çünkü benzin motoru gibi değil bir anda tam tork veriyor, belki kovanlı şanzımanlar gibi bir şeyler olabilir, frenle devreye giren dinamolar aküleri şarj edecek bazı hibritler gibi, tavanları güneş paneli olacak, camları kolormatik olacak, farları daha az enerji tüketecek şekilde evrilecek, ledli bir şeyler...

Şaman, Usta güzel yorumunu yanıt olarak paylaşsan da beğensek.

Ahmet Avcı, Sen beğendiysen kafi, sana yazdım :)

Sürücü uyuduğunda kontrolü alıp sağa çekmeli.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

427 Görüntülenme11 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları