Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arabalı vapuru kim icat etmiştir?

Türkler! Evet arabalı vapur bir İstanbul icadı... Bugünkü İETT vapurlarının ilk kuruluşu olan Şirket-i Hayriye'nin kurulmasıyla İstanbul'da iki yaka arasında da yük ve eşya taşınmaya başlanmıştı. Ancak araba ve hayvanların taşınması da gerekliydi, özellikle askeriyenin araba, at ve toplarının... Bu ise hayli zahmetli bir işti. Top, at, arabayı gemiye yüklemek kolay olmuyordu.

Böylece iki yaka arabasında bu tür özel taşıma işini yapacak özel bir gemiye ihtiyaç duyuldu. Bu gemiyi de Şirket-i Hayriye'nin ikinci kurucusu/vapur işletmeleri müdürü Hüseyin Haki Efendi ile Hasköy Fabrikası Sermimarı Mehmet Usta meydana getirdi. Bu gemi önceden hiç tasarlanmamış bir gemi tipiydi. Aslında yapılan gemi bugünkü arabalı vapurlar gibi iki başında da açılıp kapanan kapakları mevcut olan bir tekneydi.

Geminin resimlerini İstanbul'da çizdiren Hüseyin Haki Efendi çizimleri İngiltere'ye gönderdi. Böylece 26 baca numaralı “Suhulet”, tarihteki ilk arabalı vapur olarak 1871’de İngiltere’de inşa edildi. Adını Suhulet koydular çünkü gerçekten de taşımada büyük bir "suhulet" yani kolaylık sağlıyordu.

Arabalar

Arabalar

Suhulet'in faydası kısa zamandan sonra anlaşıldı ve ardından ikinci arabalı gemi olan "Sahilbent" hizmete girdi.
  • Paylaş