Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arabanın motor yağı hiç değişmezse ne olur?

Önce hararetli bir araban olur. Sonra da motorla senin aranda hararetli bir vedalaşma.
 • Paylaş
5

Hakan, ve motor ustasıyla hararetli bir pazarlık 2-3 bin TL den başlayan fiyatlarla.

Hakan, Gayet açık ve bilimsel bence de :)

Gökhan Biçer, Vedalaşma hararetli olur mu, diye sordum kendi kendime. Sonra, üzerine bir bardak soğuk su içileceğine göre galiba hararetlidir dedim, yine kendi kendime.

Emrah Turan, harbiden güzeldi

Eski yağ giderek kalınlaşmış, çamurlaşmaya başlamıştır.
Yeni ama az miktarda yağ ilave ederek bu yoğun kıvamlı sıvıyı biraz incelttiğimizi düşünürüz.

Ama ilave et et nereye kadar?

Giderek motorun yağ filtresi tıkanmaya başlar, bu bir.

İkincisi, çamurlaşmış yağ, motorun iç taraflarına artık yapışmaya başlar, bu iki.

Yağın üç görevi vardır: yağlama görevi, soğutma görevi, temizleme görevi. Hadi, yağ ilavesiyle yağlama görevini yerine getirdiğini düşünüyordur yağı değiştirmeyen kişi, onun dediği olsun şimdilik. Ama soğutma görevinde geri kalmaya başlar. Temizleme görevine gelince, temizlemekten ziyade artık kirletme görevine geçer, bu üç.

Kalınlaşmış yağ, artık girmesi gereken yere giremez, yani hareketli parçalar arasına. İşte o zaman arkadaşların dediği gibi 'sarma' olaylarına hazırlıklı olmak lazım. Bu, yukarıdaki yağlama görevinin yerine getirilemediğini gösterir, dört.

Başta yazmışım ya 'az miktarda yağ ilave etmek' diye, çok ilave edilirse ne olur? Yağın fazlası karterde çırpılarak, sıcak karterin iç eteklerine çarpar, yanar, orada çamur gibi kalır. Yani fazla bir yağ ilavesi de çözüm değil. Zaten bu noktaya gelene kadar, bir kaç litre yeni yağ, bir de yeni filtre almak en iyisi.
 • Paylaş
Motoryağları petrol türevi olduğu için ısının etkisiyle beraber kimyasal yapısında değişiklik olur. alk arasında yanık yağ olarak nitelendirilir. Dizel motorlarda yağın bozunması motorun çevrim tipi kursunsuzlardan daha yüksek ısıda gerçekleştiği için yağın bozunması daha hızlı gerçekleşir . Tavsiyem servislerin dediği gibi her bakımda değil senede 1 kez değiştirilmesi. Kurşunsuzlarda ise daha uzun süre kullanılır. Hiç değiştirmediysen servise götürmediysen benzin istasyonlarında aracına uygun yağı alıp ilave etmen 6 ay kadar seni idare eder. Yolda kalman motordaki hasarın asıl sebebi de motor yağının bozunmasından ziyade yağın eksilmiş olmasıdır.
 • Paylaş
Zamanla motor yağı eksilir, yağ niteliğini kaybederek yağlama yapamaz, ve ısınma daha da artar, buna bağlı olarak, radyatördeki su kaynayarak biter. Oluşan ısıdan sübap kapakları haşlanır ve ya yanarak motorbloğuna yapışır, üzerine araç sürülmeye devam ederse, yağsız kalan pistonlar sürtünmeden ısınır. Motor stop ettiği anda pistonlar motor bloğuna yapışır. Kaçınılmaz felaket.
 • Paylaş
Sıfır bir motora sıfırdan yağ koydun.

Motor çalışıyor, piston sekmanlar birbirine yağlanmış vaziyette sürtüyor, gidip geliyor.

Zamanla piston sekmanlar aşınıyor, aşınan kopan metal partikülleri yağın içinde birikiyor, ve zamanla yağın akışkanlığı, özelliği de azalmaya başlıyor. Bir yandan da piston sekmanlar gitgide aşındığından aralarında boşluk oluşuyor ve yağ yanma odasına karışıp, yanarak eksilmeye başlıyor, yakıt da yağa karışıyor.

Bütün kötü senaryoyu yazalım:)

Özelliğini kaybeden ve eksilen yağ neticesinde, gerekli yağlama tam olarak yapılamadığından, sürtünen piston ve sekmanlar aşırı derecede ısınmaya başlıyor. Aşırı ısınma neticesinde, silindir üst kapak contası yanıyor ve yağa artık su da karışmaya başlıyor ve eksilen soğutma sıvısı nedeniyle soğutma daha da yetersiz kalıyor, yağ iyice özelliğini kaybediyor.

İçine bir ton metal partikülü, yakıt ve su karışan ve gittikçe eksilen yağ neticesinde yağlanma işlevi gerçeklemediğinden, piston sekmanlar aşırı ısınma etkisiyle erimeye başlıyor ve piston kolu kırılıyor, kırılan piston kolu yuvasından çıkarak motor bloğundan bir yerlerden kafayı çıkartıyor ve adına motor kol çıkardı deniyor:) Motor pert, at çöpe.

Yok motor kol çıkarmamışsa, rektefiye ediliyor. Üst kapak sökülüyor, kırılan piston değişiyor, piston kafası biraz daha genişletilip yuvasına sıfır uyduruluyor. Yeni nesil motorlarda piston ve gömlek komple değişiyor, segman takılıp devam.
 • Paylaş
Önce yağ aşırı incelir, içindeki partikuller de artar, bu da motor içindeki sekmanlara zarar verir, bunun sonucunda motor yağ sızdırır sekmanlardan ve araba yağ yakmaya başlar, egsozdan anlarsın zaten. Motor aşınır, zarar görür, bujiler yağ alır, ıslanır ateş yapamaz her durumda performans düşer... sekmanları değiştirirsin, bujileri değiştirirsin, yağ filtresini değiştirirsin yine biraz adama benzer motor, sonra kazıklarsın birine:)
 • Paylaş
Sen aynı kızartma yağıyla sürekli patates kızartırsan içinde kansorejen madde oluyorsa motorda bir nevi kanser yani bütün motor parçaları yıpranıyor anlayacağın yağ bir zaman sonra çamur haline geliyor :D
 • Paylaş
Sanırım her maddenin bir kullanım ömrü olduğu gibi madeni yağın da bir kullanım ömrü vardır. Arabamız için kullandığımız motor yağının aslında bir çok görevi var. Koruma, soğutma, sızdırmazlık, temizleme gibi ve içerisinde deterjanlar, pas önleyiciler, köpük önleyiciler, dağıtıcılar gibi bir çok katkı maddesi vardır. Bu maddeler zaman ile özelliklerini kaybedeceği için motor ömrünüzü kısaltır, yakıt tüketimiz artar, çekiş düşer.

Araç üreticisinin tavsiye ettiği özellikte bir yağı tavsiye ettiği sürede değiştirmek gereklidir. En kötü ihtimal her yıl 1 kez değişim yapılmalı ve yağ filitresi de kesinlikle değiştirilmelidir.
 • Paylaş
Motor yağı değişimi aksatılmış olan araçları devirli kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim.
 • Paylaş
Bir süre sonra yoğunlaşan yağ silindirleri sıkıştırır, ya da akıp soğumaz olur, aşırı ısınır. İlk durum olursa silindirler gövdeye sürter, karşılıklı zedelenirler ve "sekman sardı" denilen durum olur. İkinci durum olursa silindir kafası çok ısınarak deforme olur; motor, yağ, su, hava kaçırmaya başlar ve ısınarak durur. Her iki durum da motordaki en külfetli ve pahalı tamiratlara neden olur.
 • Paylaş
Bu başımıza geldi . 2 afta önce Bodrumdan İzmire dönerken Vitesler kilitlendi. Allahtan Bodrumdan çıkmamıştık. Tamircimiz yakındaydı. Tamircimiz sık sık yağına bakın demişti ve biz unuttuk. Herkes bizim gibi bu kadar talihli olmayabilir. Söz dinlemeyi unutmayalım.
 • Paylaş
Arabanın motoru iyi bir şekilde çalışmamaya başlar, yağsız kalan motor pas tutar ve bir süre sonra motor gider.
 • Paylaş
 • Paylaş
Mekanı cennet olur 😊
 • Paylaş
Yağ görevini göremez hale gelir ve dolayısıyla metal sesinin birbirine sürterek çıkartığı o güzel ses duyulur.
 • Paylaş
Aracın kilometre yaptıkça motorun birbirine sürtünen aksamları zarar görmesin diye yağ kullanılır. Zamanla yağ değişmezse kirlenir ve incelmeye başlar. İnceldikçe de yağ özelliğini kaybeder değersiz sıvı haline gelir. Bunun neticesinde de motorun zarar görür. Sürtünme ve zarar görmesine bağlı olarak değişik yelpazede aracına masraf çıkar.

Motor yağları çok pahalı değil, sık sık değiştirmekte fayda var.
 • Paylaş
Yanmış motor yağı bir işe yaramayacağı için motorun parçaları aşınmaya başlar.
 • Paylaş
Kızartma yağı benzetmesi yapmasak daha iyi. Siyaha dönmüş yağlara kimyasal ekleyip sarartarak, süzdükten sonra tekrar tekrar kullanan ve iddia edildiğine göre çok yaygın olarak kullanan işletmeler var maalesef.
 • Paylaş
motor yağ yakar,
sürekli yağ koymak zorunda kalırısın
 • Paylaş
motor yağını uzun süre değiştirmezsen  her yağ değişiminde filtreyi de değiştirmen gerekir
 • Paylaş
2

Gökhan Biçer, Demek ki her yağ değişiminde değişmeyen filtreler varmış. Ben yaklaşık yirmi yıldır aynı arabayı kullandığım için yeni teknolojiyi takip edememişim demek.

Hakan Keçeci, Selda hanım; yağ değişiminde kılima yani polen filtresi haricinde, hava yağ ve yakıt filtresi de standart olarak değiştirilir.

Kısaca motor belli bir zaman sonra pelte olur..
 • Paylaş
50 bin km ye kadar bişey olmaz tabi motordan motora değişir bu.
 • Paylaş
Bkz : "motoru eline almak"
 • Paylaş
Buyuk ihtimal motor yanar : D
 • Paylaş
Motor görevini göremez hale gelir. Önceleri rengarenk dumanlar görürsün egzozdan çıkan, sonra değişik seslerle tanışırsın. Bu sürenin sonunda ise, motorun bütün parçalarını aklına kazıyacak kadar para verirsin :)
 • Paylaş
Bu soruyu soran arkadaş hâlâ yaşıyor mu acaba merak ettim :)
 • Paylaş
Hiç değişmemiş olur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

15309 Görüntülenme53 Takipçi27 Yanıt

Konu Başlıkları