Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arabesk insanların gözünde neden kötü imaj kazanmış durumdadır?

bence normal ,herkes de arabesk dinleyebilir kötü bir tarafı yokDüzenle
Arabesk müziğin başlangıcı; ezilmiş, horgörülmüş, ve çoğunluğu fakir bir kesimin kültürüne dayanır. Ana temaları da tamamen bu kesimin kendiyle bağdaştırabileceği türdendir.

Türkiye içindeki sosyo ekonomik farklılıklar, 1960'larda başlayıp günümüze kadar artarak devam eden doğudan batıya yaşanan göç nedeniyle iyice dikkat çeker hale gelmişti. Göç, ve göçü başlatan eğitim, iş imkanları ve kültürel şartlardaki eşitsizlikler; zamanında çözülemeyen tüm sorunların da etkisiyle, normal şartlarda birbiriyle barışık bir şekilde yaşayabilecek bu sosyal kesimleri, birbiriyle pasif (bazen de aktif) olarak savaşır hale getirdi.
Bu nedenle, büyük kentlerde yaşayan insanlarla, büyük kentlere uyum sağlamaya çalışan göç etmiş (ve çoğunlukla fakir) kesim arasında yaşanan bu karşılaşmalar, uzun bir süre soğuk duş etkisi yaptı.

1970 ve 80'lerdeki ana medya (Gazeteler, ve tabii ki sadece Devlet televizyonu ve radyosu) Türkiye'nin büyük şehir yaşam tarzı ve daha çok batıyı andıran kültürel yapısıyla bağdaşmayan bu kültürü, ve onu temsil eden Arabesk müziğini uzun süre görmezden geldi. Daha sonra TRT, bu müzik türünü icra edenlere yasak getirdi.
Tabii ki yasaklar yine bir işe yaramadı.

Arabesk müziğinin insanlar gözünde kötü imaj sahibi olmasının tek sebebi olmasa da bence asıl neden, bu müziğin içerdiği
depresif, agresif, ağlak, ve kadere yaslanan söz, ve bu sözleri destekleyen müzik tarzıdır.

Ben kişisel olarak, hayatımdaki hiç bir şeyin kaderin elinde olması fikrini kabul etmiyorum. Ailem dar gelirli bir kesimden gelmiş de olsa, hayatta -kendimce- başardığım her şeyi pozitif düşünce, çaba, yılmazlık, etrafımdaki herkese hoşgörü ve nezaket göstermem sayesinde başardım.
Bu nedenlerle Arabesk, ben ve benim gibi düşünüp hareket edenlerin müziği olamaz.

Fakat tabii ki bir müzisyen ve aranjör olarak, bu müziğe de artniyetle bakmıyorum. Arabesk müzik, her ne kadar ben benimseyemesem de, kültürümüzün bir parçası.
Yine de çocuklarım olursa onlara arabesk müzik dinletip kafalarını olumsuz enerji ve saldırgan sözlerle doldurmaktansa, onlara umut ve barış içinde mücadele etme isteği aşılayan müzikleri dinletmeyi tercih edeceğim.

 • Paylaş
İç karartıcı felsefesi, halk ve Arap müziği sentezi olan armonik yapısıyla en az pop müzik kadar iyi ya da kötü bir müziktir denebilir. Arabesk aslında virtüözlüğe varan enstrümentalistleriyle pop'dan bir gömlek de iyidir. Bu müziğin kötü bir imajının olmasının nedeni ne armonik yapısı, ne felsefesi ne de kökenleridir. Bunun tek sorumlusu bu müziği yıllarca yasaklamış olan TRT'dir.

Yalnız son günlerde de gördük ki arabeskçiler tüm kaypaklıklarıyla aynen diğer şarkıcılar gibi sanatçı değil zenaatçilermiş.
 • Paylaş
@chamacon un tespiti gerçekten süper, bence de arabesk TRT sayesinde kötü olduğu düşünülen bir tarz. İçinde duygu sömürüsü, parçalanmış hayatlar, aşk için ölümler, jilet sevdası olduğu gerekçesiyle "tu kaka" olarak benim de dahil olduğum nesle kötü olarak lanse edilmiştir. Buna rağmen arabesk müzikle büyümemiş nesil de yoktur.

Arabesk tarz olarak kötüdür bence de, ama bu bence ile sınırlıdır bir başkası için güzel olabilir. Dünyaca ünlü birçok opera eserinde de acı, nefret, ölüm, hatta kan işlenmiştir yine bence kaydı ile opera da kötüdür en az arabesk kadar. Genel olarak çok basit, tekdüze melodiler üzerine kurulu olduğu için (tüm piyasa müzik eserleri gibi) çok sesli müzik yapan profesyonel üstadların arabeski beğenmemesi hatta hor görmesi çok doğaldır. Konuyu müzikten biraz ayırıp kendi yaptığımız işlerle empati yapalım. Biz işimizi kitabına, bilime, doktrine, kanunlara uygun yaparken aynı işi merdiven altı yapanları eleştiriyor ya da kötü iş yaptıklarını söylüyorsak profesyonel müzisyenlerin de bu hakları elbette ki vardır.

Müzik bir beğeni işidir ve her tarzı eleştiriye açıktır.
 • Paylaş
2

Ayni Al, Çocuk şarkıları da basittir fakat arabesk gibi nefret çekmez; çünkü duygu istismarı yapmaz; ki arabesk aslında basit ve değersiz bir müzik değildir. 'Kötü' olmasının ilk sebebi, kendi cevabımda belirttiğim gibi, çalıntı olmasıdır. "basit ve değersiz olduğu halde kitlelerin duygularını istismar ediyor" değildir; "sıfır emekle, sıfır entelektüel arkaplanla duygu istismar ediyor"dur.

Hakan, Genel olarak kelimesini bu sebeple kullandım.

Biraz iç karartıcı olduğu için olabilir
 • Paylaş
Arabesk bir yaşam şekli midir? Diye düşündüm fakat değil gibi...
Fakat arabesk müziğin temalarını düşününce her insanın mutlaka yaşadığı dönemleri değerlendirmek gerekebilir.
Müzik olarak düşününce kulağıma hoş gelmediği için arabesk dinleyicisi olamadım ama minibüs ile ulaşımımı sağlamaya devam ettiğim sürece istemesem de dinlediğim (yolculuk boyunca) şarkılar oldu. Dinlendiği ortamlar sebebiyle insanların (özellikle de ben gibi hoşlanmayanların nazarında) kötü bir imajı oluşmuş olabilir ama ben hala kötü bir imaja sahip olduğunu düşünmüyorum. :)
 • Paylaş
İnsanların gözünde kötü bir imaja sahiptir, çünkü bir yalandan oluşmuştur. Sanırım insanlar bunu sezdiği için ona kötü gözle bakar.

"Arabesk" janrının içinde kendimizden bir entelektüel emek ve deha çok azdır ya da hiç yoktur. Zira o da erken Türk pop müziği gibi aranjmandır. Aranjman deyince akla araklanmış Fransız, İtalyan müzikleri gelir ya "arabesk" denen tür ise Mısır müziğinin aranjmanıdır işte (Murat Bardakçı'nın bu konudaki yazılarını okuyunuz). Hep benzetilir fakat Amerika'daki bluesun gelişmesine benzer bir gelişme gösterdiği yoktur. Kulağa güzel gelen bazı arabesk müziklerinin ardında Klasik Arap müziği kültürü, bunun popüler uyarlamalarını yapan bir kaç Mısırlı müzisyen vardır. Şimdi... bu gerçekleri öğrendikten sonra Türkiye'deki arabesk'i arkadaş sohbetlerinde övün bakalım, içinizden geliyorsa... (elektro-bağlama virtüözlüğü bir yana) zira, o övgülerin asıl sahipleri, birkaç Mısırlı besteci ve müzisyendir (Abdülhalim El Hafız, Ümmügülsüm (yorumcu), Muhammed Abdülvahab (besteci)).

Diyelim, Türkiye'deki arabesk, ilk zamanlardaki aranjman devrini atlatıp kendi orjinal müziklerini ortaya koymaya başladı. Yine de bu janr, Türk klasik müziğinin suyunun suyu üzerine bolca Arap Klasik müziğinin suyu katılmasından başka bi'şey olmamıştır. Nitekim, şu anda varoş DJ'lerinin elinde ne halde olduğu malumdur. Arabesk bir yemek olsaydı içinde et ile sebze olmayan (tek tük et ise ya ithal ve buzhaneden) bir bulamaç olurdu. Defalarca pişirilmiş bir yemek olup aç ve damak tadı fena olanlar dışında yiyenler şikayet ederdi.

Not: Abdulhalim El Hafız'ı dinleyin; bence harika, dahiyanedir. Bahsedilen müziğin taze ve lezzetli yapıldığı hâlidir. Arabesk müziği müzik olarak neden sevdiğimizin yanıtıdır.
 • Paylaş
Arabesk'in diğer müzik türlerine göre tepki çekmesinin en önemli sebebi insanlara duygusal ve psikolojik anlamda fayda sağlamaması, aksine insanların psikolojik olarak yaşadığı problemlerinin şiddetinin artmasına hatta intiharlara yol açmasıdır. Belki kesin doğru olmayabilir ama dünya üzerinde arabesk dışındaki herhangi bir müzik türüne bağlı olarak intihar eden kimse yok ya da en azından arabesk kadar yok. Yine bu arabesk müzik türü insanların kendine; intihar etmese bile jilet vs gereçlerle zarar vermelerini sağlayan patolojik bir durumdur. Sonuç olarak insanlara duygusal bir faydası olmayan bir de üstüne insanlara psikolojik zarar vermesi bakımından sağlıklı bir insanın tercih edeceği bir tür değildir bana göre!... Yani arabesk sonradan kötü imaj kazanmamıştır doğarken iyi bir durumda doğmamıştır!...
 • Paylaş
Kötümser bir tavrı vardır, içinde acıyı barındırır, söz ve melodisiyle rakı şişesinde harmanlanmış gibidir. Hayatında acı tatlı yönleri vardır ancak arabesk müzik genelde hayatın kötü yönlerini vurguladığı için kötü bir imaja sahip olabilir; ama her şeye rağmen pop müzikten iyidir.
 • Paylaş
Ruh halini mutlaka kotu etkiler, ilham vermez yasam enersisine dair... .
 • Paylaş
Kotu muziktir, kotu harmonidir Fazil Say'in dedigine gore.
 • Paylaş
Müslüm Gürses'i dinlerken bi çok insan kendisini jiletlediği için veya Murat Kekili'in şarkısını dinleyen bi çok kişinin intihar ettiği içinde olabiler bu tip örnekler çok fazla durum bu şekilde olunca toplumda kötü bi imaj bırakması normal
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

974 Görüntülenme14 Takipçi11 Yanıt