Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aracı hurdaya çıkarma işlemleri nasıl yapılır?

Eğer otomobiliniz yürür vaziyette ise ruhsatı ve plakası üzerinde olmak koşuluyla TÜV-TÜRK araç muayene istasyonlarına gidersiniz. Aracınız yürür vaziyette değil ise aracı çekici ile muayene istasyonuna götürürsünüz. Araç muayene istasyonundan aracınıza araç trafiğe çıkmaya salih değildir diye aracınıza tespit yaptırırsınız. Hurdaya ayrılan aracı Makina Mühendisleri Odası'na vermeniz gerekir. Eğer aracınız bir kaza sonucu kullanılamaz hale geldiyse trafikten çekilir hurdaya ayırma işlemi ya da tamirat işlemi gerçekleştikten sonra tekrar trafiğe çıkabilir.

Aracın hurdaya ayrılabilmesi için:
  • Trafik tescil kuruluşuna hitaben dilekçe
  • Usulüne uygun doldurulmuş ek bir müracaat formu
  • Aracın motorlu taşıtlar vergisi bulunmadıgına dair ilişik kesme belgesi
  • Araca ait tescil ve trafik belgesi
  • Plakalar
Yukarıdaki bu belgelerin en yakın trafik tescil kuruluşuna teslim edilmesi gerekir. Hurdaya çıkacak M1, N1 sınıfı araçlar ÖTA (Ömrünü Tamamlamış Araçlar) teslim yerlerine teslim edilir. Diğer araçların araçlarını ÖTA teslim yerlerine aracın hurdasını teslim etmek zorunda değildir isteğe bağlıdır. ÖTA teslim yerleri de Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan izin almış özel kurumlardır. 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren ise yaşını doldurmuş araçlar için bir yasa çıkarılmış ve mali değeri olan araçların sahiplerin istediği toplama merkezine verip ücretini alabilir (Toplama merkezleri özel olduğu için fiyat farkı olabilmektedir). Eğer aracınız mali bir değere sahip olmayıp aksine imhası için bir bedel gerekirse de bu bedel talep edilmeyecektir.
  • Paylaş
Aracı hurdaya çıkarmak için vergi dairesinden Motorlu Taşıtlar Vergisi yönünden borcu olmadığına dair "Motorlu Taşıtlar Satış veya Devrine Ait İlişik Kesme Belgesi" alınır. Daha sonra trafik tescil bürosuna gidilir ve aracın tescil kaydı silinir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1208 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt