Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aracın rot balans ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

  • Düz yolda direksiyon bırakıldığında araç herhangi bir yöne doğru sapıyorsa,
  • Virajlarda ön tekerleklerden lastik sesi geliyorsa,
  • Arka tekerlekler ön tekerleklerin izini takip etmiyorsa,
  • Tekerlekler tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir konumda duruyorsa rot ayarları bozuk demektir.
  • Özellikle yüksek süratlerde direksiyon simidinde bir titreme ya da vuruntu hissediliyorsa ön tekerleklerin balans ayarları bozulmuş demektir.
  • Aracın arka tarafında bir titreme veya vuruntu varsa bu arka tekerleklerin balans ayarının bozulduğunu gösterir.
  • Paylaş
Komple ön düzeni derleyelim olsun bitsin;

Rot kolları ve başları lastiklere yukarıdan inerek bağlanan ve direksiyondan gelen yönlendirme hareketini tekerleğe ileten parçalardır.

Direksiyon tam karşıyı gösterirken hem sağ hem sol tam boyda oturmalı, boşluk olursa, direksiyonda boşluk olur, bir taraf kastırıyorsa, direksiyon o tarafa çeker. Tabi bunu yaparken de lastikler tam dümdüz ileriyi göstermeli. Yani kolların tam oturması da yetmiyor, o yüzden jantlar yamuksa düzeltilmeli, lastikler kontrol edilmeli, uyumlu hale getirilmeli, sonra balans, sonra rot ayarına bakılmalı.

Balans ayarı ise lastiğin balansı, yani kusursuz salınmadan dönüşüdür, jant yamuksa, -ki küçük küçük eğrilikler olur, lastik yalpa yapar, yüksek süratte yalpalama bütün ön düzene iletilir, bu da tersten direksiyona yürür, direksiyon titrer.

Ön düzende sıkıntılar varsa, ilk önce ön burç ve alt arka salıncak takozları ile başlamak lazım kontrole. Araba dururken ön lastiği kuvvetlice öne arkaya -döndürmeden, sallayın, boşluk varsa arka salıncak takozları aşınmıştır, virajlarda araba kafa sallar tam yönünü bulmadan önce, arabayı havaya kaldırdığınızda salıncağın ön tarafına 50 cm lik bir levye sokup kanırtınca, açılma varsa yine ön burç takozları bitmiş demektir. Her ikisi sökülüp, tornacıda çaktırılır. Bütün ön düzen söküleceği için, işçiliği zahmetlidir biraz ama yarım saatte sökülür.

Tüm bu işlemler rot ayarını bozar, o yüzden daha sonra rot ayarı yapılır.(Balanstan sonra)

Rot ayarı bozuksa, mesela direksiyonda boşluk yok kollar tam oturmuş ama bir nedenle, sağa sola çekiyorsa, lastiklerden biri yamuk duruyor demektir, yamuk duranın içe bakanı mesela dıştan lastiğin aşınmasına sebep olur. lastiklerinizden birinin içten ya da dıştan çok aşındığını fark ederseniz, rot ayarı bozuktur.

Yılda bir iki kez lastiklere ve rot balansa komple baktırmak lazım, çelik jantlar da yamuluyor, hemen müdahale edilmeli. Lastikler dıştan sağlam görünür, ama makinada yük uygulayıp bakıldığında, içten çelik tellerde kopmaların olduğu fark edilir, gözle görülmez. Kasislerden çukurlardan sert geçmek, lastiklere, ön düzene zarar verir.

Son olarak; kasis ve çukura yaklaşırken frene basılır, tam geçerken basılmaz ön düzen serbest bırakılır. Bu da ön düzeni korumaya yardımcı olur.
  • Paylaş
Hani sarhoş olduğunda şaftın kayar da düz gidiyorum dersin oraya buraya yalpalarsın ya heh işte anla ki rot balans ayarı kaçmış
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

13545 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları