Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yerli arama motoru ara.com.tr hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genel bazı noktaları aşağıya not düşüyorum (örnek arama "inploid").
Kullanımda farkettiklerim:
 • Ana sayfada herhangi bir arama yapmadan Haber, Müzik vs. linkleri ile güncel veriler süper olmuş.
 • Alan adını ara.com olarak yazınca başka bir siteye gidiyor, bu maalesef bir dezavantaj ve çok fazla başvurulacak bir alan adı olacağı düşünüldüğünde sorun olabilir.
 • Arama sonuçlarında önizleme ya da ikon, resim vs. göztermeden sadece yazıların olması hız açısından iyi ama alışkanlıklar açısından kötü.
 • Resim sonuçları çok geç geliyor. Resimleri orjinal boyutları ile yüklemeye çalışıyor gibi?
 • inploid video sonuç bulamaması ilginç? Daha doğrusu negatif bir durum, arama algoritması -spider, bot, vs.- gözden geçirilmeli, en önemli kısım bu hatta. Bana istediğim deneyimi sunmuyor çünkü.
 • Web aramasında en altta Facebook çıktı? Yanlış sonuçlar mı getiriyor algısı yaratabilir.
 • Müzik kısmında sonuç yok ama sonraki ve önceki sayfa butonları çıkıyor.
Bazı fikirlerim
 • Arama pazarı çok zor bir pazar. İnsanlar en sağlam alışkanlıklarını, yineleyen davranışlarda gösterirler. Arama motoru ise her gün onlarca hatta yüzlerce kez yinelenen davranışları barındırıyor. Bunun en büyük örneği Google (facebook da yinelenen davranışların yücelttiği bir yer). Bu alanda büyük bir yenilik üretmenizin yanında bunu kullanıcıların faydasına sunmanız için de para harcamanız gerekiyor artık (Google ilk çıktığında yaşattığı yeniliğe ihtiyaç vardı ve bu konuda hiç bir şey yapmasına gerek kalmadı ama zaman değişiyor). Amerika'da duckduckgo.com'un yaşadıklarını biliyorsunuzdur. Arama sonuçlarını gösterirken getirdiği yenilikler ile Google'ın karşı adımlarına rağmen yükselmeye devam ediyor ancak bu ne kadar sürer zaman gösterecek -ben çok fazla süreceğini düşünmüyorum-.
 • Yandex bir diğer örnek. Tutunmak için inanılmaz harcamalar ve hamleler yapıyor ki Rusya'dan kazandıkları olmasa ve Rusya bu denli kapalı bir pazar olmasa işi o anlamda da zor olurdu. Google ne Yandex'i ne de duckduckgo gibi siteleri şu an için ciddi bir rakip olarak görmüyor çünkü artık hayatımızın her alanında Google var ve ondan vazgeçmemiz çok çok çok zor.
 • Slogan olarak "Türkiye'nin Türk Arama Motoru" demek yerine Türkiye'nin Arama Motoru demek daha doğru olabilir. Özellikle Türk yapımı olmasından ziyade bu ülkenin arama motoru vurgusu daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Hem daha akıcı ve akılda kalıcı
 • Bir de sitenin bana muhatap göstermesini isterim. Kimler yaptı ve neler yapmayı planlıyorlar gibi (bu bizim de eksiğimiz :)).
 • Hakkında kısmında okuduklarımdan Google'un benzer ülke örnekleri gösterilerek Türkiye'de de birinci arama motoru olmak olduğunu ve sıralamada sizden sonra Google'ın geleceğini düşündüğünüzü anlıyorum. Buna ek olarak "Arama teknolojileri evriminde yeni bir çağ başlatmayı amaçlayan Ara.com.tr, internette kendi kurgu ve sistemleriyle arama motorunu geliştirmiştir. Mevcut arama motorlarından farkları bulunmakla beraber, yeni nesil bir arama motorudur." Teknolojinizden vs. bahsetmek yerine doğru sonucu getirmek ve kullanıcıyı deneyim açısından tatmin etmek gerisinin kendiliğinden gelmesine yol açacaktır.
 • Son not; Hakkında kısmında çok savunma mekanizması hissi uyandıran cümleler var. Bence bu, sistem hakkında şüphe yaratıyor, daha objektif ve kişi odaklı ilerleyebilir bu yazılar.

Naçizane düşüncelerimdir. Umarım faydası olur.
 • Paylaş
Arama motoru teknolojisi çok maliyetli bir iştir.. Sürekli neti taratıp güncellenmiş sitelerin verilerini veri tabanına kayıt etmek çok masraflı olduğundan dolayı bu işe girişen çok fazla insan görmedim Türkiye'de.. google.com kullanmadan önce arabul.com 'u kullanırdım o zamanlar çok fazla bildiğimiz bir site yoktu. Sene 2000 li yıllar.. En çok girdiğimiz site Mynet ve kahkaha.com du. arabul.com o zamanlarda bir atak yapsaydı belki bir yere gelmiş olabilirdi... ara.com.tr ye gelince arama sonuçlarını şu an test edemiyorum.. Ama bu işteki en temel prensip basitlik ve yenilik bunlar yoksa işiniz zor.. İnsanların tarayıcı içinde site ismini yazıp siteye gitme olayı çoktan geride kaldı, artık Google içine siteyi yazıp karşılarına çıkan sonuçlardan sitelere gidiyorlar.. İlerde diyelim ki belki Google'dan daha iyi arama hizmeti sunmaya başladınız ama insanları alışkanlıklarından vazgeçirmek çok zor.. Google'dan farklı olarak Türkiye'ye özgü şeyler sunup arama motorunu cazip kılan şeyler bulmanız yararınıza olacaktır...
 • Paylaş
<çok olumsuz eleştiri> Çok zayıf ve yetersiz. Tüm eksilerini tek tek yazmadan özet geçmek adına tek bir soru soruyorum: bana şu anda kullanmakta olduğum arama motorundan (Google) daha başarılı ya da daha farklı ne sunuyor? Neden ara.com.tr'yi kullanmalıyım? Ben bu soruya cevap bulamadım ve bu yüzden bu servisi kullanmam. Ayrıca ana sayfada yer alan hakkımızda, basından, iletişim vb. linkler bile çalışmıyor. Bu da bende oldukça özensiz bir servis olduğu algısı yarattı... Daha ne diyeyim ki...<çok olumsuz eleştiri>
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR