Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için neler yapılabilir?

Öncelikle şu bilgiyle başlayayım, arama motorları özellikle bu konuda "Google" birinci sırada, belli zamanlarda gelip siteleri ziyaret ederler. Bu süre sanıyorum 2-3 ayda bir gerçekleşiyor, ve arama motorlarının botları oluyor bu botlar siteleri ziyaret ediyor gerekli bilgileri alıp saklıyor ve arama sonuçlarında gösteriyor. Bizim SEO(Search Engine Optimization) yani arama motorlarında üst sıralara çıkmak için, web sitelerini ziyaret eden bu botların nelere dikkat ettiğini bilmektir. Bu botlar;
  • Özgünlüğe dikkat ederler yani başka bir sitede ki içeriğin aynısını kopyaladığında botlar bunu algılar ve kopyalama yapmak iyi bir şey değildir. Kendi özgün cümlelerinle bir şeyleri yazmalısın.
  • Web sitesinde kullanılan içeriklere açıklama kısmı olmalıdır. Botlar bunlara da dikkat eder. Özellikle kullanılan resimler "Alt" açıklamasının olmasına dikkat eder, görsel aramada da siteyi üstlere çıkarmasını sağlar.
  • Web sitesinin alan adının, site içeriyle alakalı olması gerekmektedir buna da çok dikkat eder gelen bu botlar.
  • Diğer web siteleriyle, link alışverişinin olması botlar tarafından dikkat edilen diğer bir konudur. Mesela, web sitemizin linkini ve herhangi bir sayfasını başka bir sitede gösterilmesi oraya yönlendirilmesini algılar ve bunu referans olarak algılar bu botlar, A sitesi B sitesinin linkini veriyor demek ki iyi diyor ve seni üst sıralara taşır. Hele ki linkinin verildiği web sitesi arama motorlarında üst sıralarda ve istatistikleri iyiyse bu çok daha büyük bir avantaj. Örneğin, facebook gibi bir sitenin, sitenin linkini vermesi yönlendirmesi çok büyük bir artı olur. Sadece sitenin linkini verilmesi değil, sitende sende başka web sitelerinin linklerini verirsen botlar bunu da algılar ve siteyle ilgilendiğini görür bu durumda da üst sıralara yükselebilirsin.
  • Aramada kullanılabilecek anahtar kelimeleri, sitede kullanmaya çalışabilirsin ve bu durumda da özgünlüğe dikkat eder botlar. İnsanların arama motoruna gireceği kelimelerde veya cümlelerde ki anahtar kelimelerin sitenin içeriğinde bulunması sonucunda üst sıralara yükseltir siteyi.
  • Botların dikkat ettiği diğer şey ise sayfa başlığıdır. Sayfa başlığı önemlidir ve sayfa başlığının olması da bir artı.
  • Sitede gezinmeyi kolaylaştırmak adına, site haritasının olup olmadığına da bakıyor botlar, bu da çok önemlidir. Giren kullanıcıları düşündüğümüzü gösteriyoruz botlara burada :)
Genel olarak durum böyle, aslında çok daha detaylı bir konu fakat genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Kısacası, botlara sitemizle ilgilendiğimizi, onu önemsediğimizi, özgün olduğumuzu, başka sitelerle arkadaş olduğumuzu gösterdiğimiz takdirde zamanla web sitemizi üst sıralara alacaktır. :)
  • Paylaş
Çok merak ettiğimden soruyorum "Soru Meydanı"ndan mı seçtiniz bu soruyu? :)
  • Paylaş
13

Penelope, evet :D ama cidden merak ettiğimden.

Solsoledo, :) Ben başından beri bu Soru Meydanı olayına karşıyım ki bunda da ne kadar haklı olduğumu gördüm. Çünkü insanlar hiç kendi profillerine uymayan, içinde kendilerinden bir parça olmayan sorular sormaya başladılar ve bu açıkça fark edilebiliyor.

Penelope, :)) sanırım biraz öyle oldu.

Solsoledo, Bütün soruları adminler sorduktan sonra bu inploid'in ne anlamı kalır değil mi? Çıkalım gidelim o zaman? :) (isteyen sorar isteyen sormaz demişlerdi bir zamanlar bana ama işte öyle olmuyor, insan hazır soruyu gördü mü soru veriyor ama o soruda da bir şey eksik oluyor işte-ki o da kişinin ruhudur- hani sormuştunuz ya varlık maddeden mi ruhtan mı oluşur diye, işte onun cevabı burada! :)) )

Penelope, :)) haklısınız.. hazırcılık gibi biraz evet. huf pişman oldum bu soruyu aldığıma şimdi :(((

Solsoledo, Bence hiç gerek yok, sizin kendi sorularınız Soru Meydanı'ndakilerden daha güzel ve aydınlatıcı ve en önemlisi de bir ruhu var... :)

Penelope, :)) ouv teşekkürler..

Serkan Kiose, soru meydanındaki soruları artık meslek ve ilgi alanlarınıza göre otomatik olarak filtreleyebiliyorsunuz... Soru Meydanı başlığının sağ tarafındaki Mesleğime göre filtrele seçeneği...

Serkan Kiose, Soru Meydanı sayfasında sağ tarafta şu açıklama var:
"Soru meydanı ilgi ve uzmanlık alanlarınla ilgili veya sormak istediğin herhangi bir konuyla ilgili soruları bulabileceğin bir soru havuzudur.

Sol tarafta ilgini çeken ve insanlara sormak istediğin soruyu yanındaki 'Bu soruyu ben sormak istiyorum' butonuna tıklarak soruyu sahiplenebilir ve cevabının bulunması için yardımcı olabilirsin."

İlgini çeken ve insanlara sormak istediğin bir soruyu diyor... Bu açıklamalar uzun olmasın istedik ama dilerseniz daha ayrıntılı yazabiliriz...?

Solsoledo@serkan , söz konusu açıklama gayet açık, benim derdim açıklamayla ilgili değil ya da soruların görünüp görünmemesi ya da filtrelenmesiyle de ilgili değil (ben o sekmeye bakmıyorum bile)... Eğer soru sahibinin 'sorular'ına bakacak olursan ne sorunun ne de soruş tarzının kendisiyle bir alakası olmadığını görürsün, soruda birşeyler eksik olduğunu ve o soruda kendisinin olmadığını görürsün... Normal şartlar altında ben soru sahibinin böyle bir soru soracağını sanmıyorum (önceki sorularına istinaden), ha merak edip 'kendisi' soracak olsaydı da bu şekilde soracağını sanmıyorum (peki nasıl soracaktı dersen, onu da bilmiyorum. Çünkü o ne sen ne de ben, ne de bir başka admin! Ama böyle sormayacağını biliyorum.)... Ama şunu açıkça söyleyebilirim, her arkadaşımın hangi soruyu Soru Meydanı'ndan seçtiğini çok rahat anlayabiliyorum, çünkü soran onlar değil...

Serkan Kiose, Sevgili @Yersinios Soru Meydanı'nda yanlışlıkla soru alan sadece 2 kişi oldu bugüne kadar, daha doğrusu bundan şikayet eden. Ben sizin bu konudaki ısrarınızı anlamaya çabalıyorum ama hala tam olarak anlayamadım malesef. Bu ek bir özellik olarak orada. Kullanıp kullanmamak tamamen kişilerin insiyatifinde... Yani bir anayol var ama bir de patika açmışız.. Ana yolu zaten herkes kullanıyor isterse ama isteyen ve patikaya girmek isteyen kişi de o yoldan gidiyor. Burada paylaşılan asıl konu tecrbe ve bilgi, soru sahibinin ya da soruyu kimin sorduğundan daha önce o soruya verilen cevaplarda paylaşılan bilgi ve tecrübe kişilerle daha özdeş değil mi? her konuda soru sorabilir insan ama her konuya cevap veremez... Dolayısı ile bu soruyu sen soramazsın demek biraz yanlış olmuyor mu?

Solsoledo@serkan , ben 'bu soruyu sen soramazsın' demiyorum, 'bu soruyu sen böyle sormazsın' diyorum, anlatabildim mi! Yani birisi o soruyu paylaştığında profilinde sırıtıyor, belli oluyor; mesela ben paylaşsam o soru ben değilim, serkan ya da başka biri oluyor... başka bir deyişle soruda o kişinin kişiliği olmuyor, senin kişiliğin oluyor, seni yansıtıyor; ben en azından bunu sezebiliyorum soruda, ki dikkatli olan her insan bunu fark eder! Yani soru meydanı olduğu sürece, insanlar kendilerini yansıtmayan sorular sormaya devam edecekler ve özgün sorular ortaya çıkmayacak (garip isimli şeylerin ne olduğunu, ne işe yaradığını sormak özgünlük değildir). Ha, o sorulardan birini direkt serkan kendi profilinden sorsa, bence daha özgün olur çünkü serkanı yansıttığını biliriz... Ama şimdi o sorular sadece sorulmak için, havuzda olsun diye soruluyor, kimseyi yansıtmıyor; az çok benim nasıl bir profile sahip olduğumu biliyorsan benim asla 'Asp.NET öğrenmeye nasıl başlayabilirim?' gibi bir soru sormayacağımı ya da en azından böyle sormayacağımı bilirsin. Haa, bu kimse bu soruyu sormasın demek değildir, ama bırakın buna gerek duyan kişi ihtiyacı olduğunda kendisi sorsun, orada gördüğü için sormasın!

Barış Arslan, @Yersinios, bir süredir soru meydanına olan karşıt düşüncelerini yorumlarından, sorularından falan takip ediyorum. Felsefik bir yaklaşım yapıyorsun ve insanların sorularını kendileri üretmelerini bekliyorsun bu anlamda sana teşekkür ediyorum fakat atladığın bir nokta olduğunu düşünüyorum. Benim gördüğüm kadarıyla bu sitenin amacı, insanların sordukları sorularıyla kişiliklerini yansıtması veya kendilerini tanımlamaları değil. Benim bu sitede gördüğüm, insanların bilgi edinebilmeleridir. Sen yukarda yazmışsın ki "insanlar kendileri olmayan soruları soruyor.", duruma böyle felsefik yaklaşan bir kişinin bu cümleyi söylemeyi bir paradoks yani çelişkidir. Merak ettiğim kısımsa, nasıl hesaplıyoruz da bu soru benim sorum veya bu soru beni yansıtıyor diyebiliriz? İnsanı ve düşüncelerini sınırlamak oluyor bence senin yaptığın, mesela ben bilişim sektörüyle alakalıyım diye gidip de psikoloji veya tarihle alakalı bir soru sormamalı mıyım? Veya muhasebe ile alakalı... Senin söylediğin şey bu, "Asp.net öğrenmeye nasıl başlayabilirim?" sorusu da bunun gibi. İnsanların merak ettiği veya öğrenmek istediği ilgisini çeken bir sürü konu ve soru olabilir. Bu tamamen ilgi ve merak meselesi, bir şeyi öğrenmenin temelinde merak yatmalıdır ve bu insana biraz daha olsa heyecan katmalıdır. Soru meydanından sorulan soruların her birinin bu anlamda gayet uygun olduğunu düşünüyorum, insanlar bir şeyler öğrenmeye çalışıyor ve bunu merak ediyor, kimsenin burada laf olsun diye soruyu soracağını zannetmiyorum. Sen kendin bir soruyu yazarken nasıl cevabını merak ediyorsan, ne cevap verilecek diye cevap veriyorsan, sorunun orada sahiplenilmesi de aynı şekilde oluyor. Bu noktada insan bir şeyler öğrenmek isterken buna olanak varken bu soru kişinin kendisini yansıtmıyor demek bence yersiz. Hiçbir zaman bir şeyler uç noktalarda yaşanmamalıdır, insanların soru sormaları tabi ki güzel bir şeydir, ama insanların gördükleri soruyu merak etmesine öğrenmek istemesi durumunu kötü yapmaz. Aklımıza gelmeyen ama öğrenmek isteyebileceğimiz bir sürü soru ve konu vardır, bu senin içine bile geçerli. Oturup şu hayatta öğrenmek istediğin her şeyi yaz desek nereye kadar bunu yazacaksın. Soru üretmek güzel olduğu kadar da, başka soruları görerek kendine insanın yeni bakış açıları, yeni ilgi alanları veya farklı bilgiler katmasıda güzel bir durum diye düşünüyorum. Benim görüşüm şu; düşüncelerin iyi, güzel ama bunu yanlış yerde yanlış dozda kullandığını en azından bu noktada bu denli takılmamalı diye düşünüyorum. Her zaman daha iyisi vardır, sadece kendi üretkenliğimiz bizi geliştirecek diye kural yok. Bizler neyi neden yaptığımızı biliyorsak, tüketilenlerin bilincindeysek bir sorun olmamalı bunda. Ki @Aysedarakc 'nin soruyu sahiplenmesinde ki ilk neden; "Gerçekten merak ettiğim için". Öğretmenin en güzel yöntemidir, merak uyandırmak. Merak uyanıyorsa, insanı köreltmez tam aksine geliştirir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

866 Görüntülenme18 Takipçi2 Yanıt