Bilmek istediğin her şeye ulaş

Borsada kazanmanın bir formülü var mıdır?

Kazanmanın formülü var elbette. Öncelikli kural kaybetmemek. Özellikle yeni başlayanların yaptığı hataları öğrenip, bu hatalardan sakınabilirseniz, kaybetmeden başladığınız piyasada kısa süre sonra kazanan, tecrübeli bir yatırımcı olursunuz. Yapılan diğer yorumları değil borsanasiloynanir.org/borsa-egitimi/bor... bu yazıyı okuyun öncelikle. Dünya ekonomisinin düzenini oluşturan piyasaya da laf edenleri hala anlamış değilim.
 • Paylaş
Sürekli alış ortalamanı düşür. Tüm paranla borsaya girme, paranı 4'e böl, kağıt değeri düşse bile o kağıtta sabit kal ve fiyat düştükçe o kağıttan al. En az 3 aydan önce para kazanmayı hedefleme. Enflasyon ve banka faizlerinden çok kazandığında o kağıttan çık ve fiyatı düşen, takip ettiğin başka bir kağıda gir. Basit anlamda asla kaybetmezsin bu taktikle.
 • Paylaş
1

Arslan Topçu, üç kağıt işi bence

1995 yılında 1 maaşımı yatırdığım hisse senetlerini elimde tutsaydım 2000 yılında yaptığım hesaba göre 1 trilyon param olacaktı ama ben tutmamıştım. Bence önce alacağın hisse senedini iyi incele ve kafanda bir değer oluştur. Eğer o değere göre düşükse yatırmayı düşündüğün paranın bir miktarını yatır. Hisse düşerse biraz daha yatır ama takip ettiğin hissenin sağlamlığını ölçerek bunu yap ve senin düşündüğün değere gelmeden satma.
 • Paylaş
Beylik çok cevabı var bu sorunun..Ne biliyim;
 • Herkes alırken sat, herkes satarken al...
 • Beklentiyi al, beklenti bitince sat..
 • Kalkan trene bin..(Giden hareketlenen kağıdı al)
Diğer cevaplardaki;
 • Yumurtaları aynı sepete koymama ya da,
 • Paçal (kademeli alış satış) gibi taktikler olsa da,
Ana felsefeyi ve disiplini kavramadan, mevzuyu enine boyuna öğrenmeden, zar atmak daha mantıklı bir yöntemdir.

Aklını, bütün mesaisini ve yaşamını buna adayan profesyoneller denizinde, ve yanında tonla bu gibi profesyonel çalıştıran BY'(Büyük Yatırımcı) lerin arasında çimen tanesi olmaktan gayri sonuç yoktur..

Bu okyanusta boğulmamak için sörf yapmak gereklidir. Yani piyasaya görülebildiği ve çözülebildiği oranda ve dönemde girip çıkmak, al-sat yapmak gereklidir. Sörf için de dalgaları bilmek gereklidir.. Muazzam bir düzen içinde ilerleyen ve sosyonominin siluetini çizen Elliott Dalgaları.. Bu da başlı başına bir ilimdir, ya da ilim gibidir..Bilmek de yetmez, bütün finans piyasalarını, devinimleri okuyabilmek gereklidir..

Hoca geçinenlerin böyle bir altın bileziği nakite çevirmek yerine neden kitap yazmayı tercih ettiğinde de tonla anlam gizlidir.

Binanaleyh; ''Borsa kapitalizmin kerhanesidir, oyuncuları da or***sudur.'' Perte çıkmış arabasını sadece üç parça yüzeysel boyalı diye kakalamaya çalışan, ve pert kayıtlarıyla bakım km. kayıtlarını rüşvetle sildiren otomobil tüccarından hiç bir farkı yoktur, sana bu kağıt uçacak kaçacak al diyenin.

Sonuç olarak, böyle bir formül yok, lakin sosyal psikolojiden sıyrılıp da basit bakış açılarıyla uzun yıllar takip etmek ve beklemek koşuluyla, kritik dönemleri yakalarsanız, hiç bir finans getiri enstrümanının getirmeyeceği kazançları yakalayabilirsiniz.

Örneğin Tcell in halka arzı sonrası sürekli düşmesi ve kriz esnasında geldiği fiyatlara bakarak uzun vadeli 3-5 yıllık yatırım yapmak, bu uzun vadeli yatırımcı mantığıyla atılması gereken bir adımdı, aynı şekilde moratoryum olacak söylentileri her gün konuşulurken o zamanlar İMKB100 6881 diplerinde sürünürken bütün İMKB30 hisselerinden alıp uzun vadeli tutmak bir fırsat dönemiydi.

KKTC halk oylaması sonrası AKP nin ilk iktidara gelişiyle, konjunkturu yakalayıp, yükselen uzun vadeli trende oynamak bir formüldü. Hatta öyle ki o dönemde sadece yaş itibarıyla diyorum, 22-25 yaşlarında hayata ve borsaya adım atan biri için mesela, sırf o dönemde borsaya girmek çok büyük şans. Sürekli yükselen, tahmin edilebilir, bariz trendi olan bir piyasa. Şans, sadece şans. O yüzden biraz da herkes alır satar da, herkesin yoğurt yiyişi de alabildiğine farklıdır, zira herkes başka bir şey öğrenmiştir, herkes bu eğitimin henüz farklı bir aşamasındadır.
 • Paylaş
Borsada kazanmanın en önemli formülü, işlem yapmaya başlamadan önce tam anlamıyla borsa bilgisine sahip olmaktır. Borsa bilgisine sahip olduktan sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında zaten bilgi sahibi olunacaktır. Hangi hisse senedinin seçilmesi gerektiği, dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir gibi birçok soruya yanıt bulunmalıdır. Borsadan para kazanmak isteyen kişilerin aynı zamanda kendi stratejilerini oluşturması gerekir. Belirlenen hedef doğrultusunda, diğer yatırımcılardan ve asılsız tüyolardan etkilenmeden borsanın gerektirdiği şekilde kendi işlem stratejileriniz ile işlem yaparsanız, kendi kazanma formülünüzü buldunuz demektir.
 • Paylaş
Zamanında konuyla ilgili şöyle bir yazı yazmıştım

gunlukekonomi.com/2012/01/ayda-100-lira-...
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Yani tasarruf hesapları böyledir, sigara içmeyip sadece sigara parasını bankaya yatırmış olsaydım şimdi 20 yılda ciddi bir para ediyordu mantığı gibi bir mantık..Ben tam olarak bu yazınıza katılmıyorum; bu tip söylemler var yıllardır, ve sadece KY lere yönelik. KY dediğimiz kim, 0 bilgiyle söylentiyle düdüklenmek ve piyasaya derinlik katmak amacıyla kandırılan insancıklar. 1987 de Erdemir alan Ayşe teyze hesabı, yavrular da yavrular, parayı koyacak yer bulamaz:) Bu hikayeyi anlatanlara Erdemirin hiç grafiğine baktın mı diye sor, bakmazlar.

Enflasyonist ortamı da katın hesabınıza. 10 yıl bileşik faiz etkisi ile öyle görünüyor. Temettüyü ortalama filan almayın, gerçek bir hisse üzerinden gidin. DJİ' e bile enflasyonist ortamda bakarsanız ciddi bir yanılsama olduğunu görürsünüz.

10 yıl sonra piyasa değeri 10 a katlayacak hisse varsa, bu hisseye kriz yandık bittik denilen dönemlerde, uzun vadeli olarak tasarrufunuzun bir kısmını ayırarak gömün derseniz, o başka tabi..

Uzun vadeli bile olsa, hisseye ne zaman girildiği önemli..98-2000 döneminde 20.000 lerden ki, 3,5 cente tekabül ediyordu, uzuuuuun vadeli hisseye giren Ayşe teyze 14 yıl sonra dolar bazında parayı kurtarabildi kabaca..