Bilmek istediğin her şeye ulaş

Araştırma görevlisi olmak için şartlar nelerdir?

Araştırma
  • Üniversitede dersleriniz iyi olmalı ve bu diplomaya yansımalı.
  • ALES ve yabancı dil puanınız iyi olmalı.
  • Diğerlerinden farkınızı ortaya koyacak bilgi birikimine sahip olmalısınız.
Öncelikle ALES ve dil sınavından iyi bir puan alarak mülakata girersiniz. Mülakatta diploma notunuz devreye girer. Birçok üniversite araştırma görevlisi için alt limiti 2,50 puan koymuştur. Elbette daha yüksek notunuz olursa bu bir avantajdır. Çünkü notları yüksek bir öğrencinin çalışkan olduğu anlaşılabilir ve bu mülakat edenleri etkiler.

Üçüncü olarak alanınızda yetkin olmalısınız ve onu sevmelisiniz. Çünkü araştırma görevlileri geleceğin profesörleri, doçentleridir; bilim adamlarıdır. Bütün bir ömrünüzü seçtiğiniz bilimle geçireceksiniz, tüm güncel meselelerini bilmelisiniz, takip etmelisiniz. Sevmediğiniz bir şeyle bir ömür geçirebilir misiniz?

Ayrıca araştırmak sizin için bir tutku olmalı çünkü akademik ilerlemede aslında her zaman bir öğrencisiniz. Araştırma görevlisi olduktan sonra sabah 9 akşam 5 mesaisi yaptıktan sonra eve gidip yatmayı düşünüyorsanız vazgeçin. Çünkü araştırma sürekli bir öğrenme sürecidir ve bu süreç için gecelerinizi de harcamanız gerekir. Temel olarak sahip olmanız gereken özellikler bunlar... .
  • Paylaş
Araştırma görevlisi olmak için sırayla izlemeniz gereken adımlar;

  1. Bölümünüzde başarılı bir performans sergilemeli ve dersleriniz iyi olması gerekmektedir. Yani ortalamanız yüksek olması gerekir. Araştırma görevlisi alımlarında ilk etapta ALES puanınızın %60 ve dil puanınızın %40 alarak puanınız hesaplanır. Bu hesaplamadan sonra yapılan sıralamada mülakata/bilim sınavına girmeye hak kazanırsanız, ortalamanız devreye girer. Birçok üniversitede 2.50 not ortalaması alt limit olarak belirlenmiştir.
  2. Bölümünüz ile alakalı ilginiz ve yeterli bilginiz olması gerekir. Sürekli kendi alanınızdaki yenilikleri takip etmelisiniz. Literatüre hakim olmalısınız.
  3. ALES ve dil puanınız olması gerekir. ALES puanınızın en az 70 ve dil puanınızın en az 50 olması gerekmektedir. Ancak üniversiteler bu şartları kendi tercihlerine göre değiştirebilir.
En önemli kriter kişinin bilim adamı olarak bir adım atacağının bilincinde olmasıdır. Sürekli üretim için çalışacağını bilmeli, bunun için gerekli fedakarlıkları yapmaya hazır olmalıdır. 2014 yılı itibari ile araştırma görevlilerin yaklaşık maaşı: 2400 tldir.

Araştırma
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

295 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt