Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Arayış' nedir?

Arayış kişinin karşılanmayan bir ihtiyacı olmasıdır. Kişi neye ihtiyacı olduğunun fakındaysa arayışı, bunu karşılamanın yollarıyla ilgili olabilir. Bazen de bir şeyin eksik olduğunu yani bir ihtiyacın karşılanmadığını biliriz ama adını koyamayız. İhtiyacın adını koymadan yani neyin karşılanmadığının farkında olmadan başlanan arayış neyi aradığını fark edene dek denemelerle devam edebilir...
 • Paylaş
Kimse darılmasın, küsmesin, gücenmesin, arayış boş adam işidir. İşin yoksa, arkadaşın yoksa, sevgilin yoksa, aile bağların vb. yoksa yada bunlardan bir tanesinin ciddi derece de eksikliğini hissediyorsan arayıştasındır ve boşsundur. Hele yaşın 35'i geçti ise yol ya dine ya da alkole çıkar genelde (istisnalar hariç). Arayış kelimesi tav kelimesidir, romantik ve gizemli bir tarafı da vardır. Erkeklerin 3-5 gün takılalım, sevişelim sonrasına bakarız deme yollarının en çok kullanılan yoludur arayış kelimesi. Kadınlara bir sır daha verdim erkekler bana saldırmadan kısa keseyim bari :) arayıştayım zaten kimsenin canı yanmasın :))).
 • Paylaş
Necip Mahfuz'un Nobel Edebiyat Ödüllü kitabı. Güzeldir ama adı kadar iddialı değil.
Gerçek anlamda soruya dönecek olursak her ne kadar neye ulaşılacağı belliymiş gibi bir anlam verse de bence öyle olmama ihtimali de var. Bazı arayışlar bilinç dışı da olabilir. Bilinçli de olsa 'bilinçsiz' de olsa insanı zaman zaman boşlukta hissettiren bir süreçtir.
 • Paylaş
Aynı başlığı taşıyan bir öykü yazmıştım, SOFRA öykü dergisinde yayınlanmıştı. Ondan öncede kendi milliyet. Blog umda yayınlamıştım. Okumanızı öneririm, öykü linkine buradan ulaşabilirsiniz: blog.milliyet.com.tr/arayis/blog/? Blogno...
Bu da öykü dergisiyle ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz link: hayatinizboyuncaseyretmenizgereken. Blogs... .
 • Paylaş
Herhangi bir boşluğu doldurmak icin verilen çaba.net olarak zaman kayb!
 • Paylaş
Arayış, sonuç beklenen bir yolda yürümektir. Bir ışık gördüğünüz tünelin sonuna doğru inançla yürümektir.
 • Paylaş
İnsanoğlunun dünyaya geldiği günden beri içinde olduğu durumdur arayış... Hep bir arayış içersindedir insan cennette yasak meyvayı dünyada adem'in havva'sını... Sonra kaybettiği benliğini, mekan arayışı, eş arayışı, aşk arayışı, aş arayışı, mutluluk arayışı... ne demişti herakleitos ''hep kendimi aradım. '' bulan varsa haber etsin.
 • Paylaş
Umduğunu bulamamak belki, belkide kendini bulamamak yada işte bu noktasında olmamaktır bence arayış. Maymun iştahlı derler daldan dala atlayana, aslında yaptığından tatmin olmadığından başka şey dener insan bunun gibi... Mesela teniz oynarsın olmaz, gitar çalarsın olmaz, spor yaparsın oda değildir. Çünkü seni sen yapacak olanı belkide yeteneğini keşfedememişssindir ve arasın ; )
 • Paylaş
Bilmediğin ancak öğrenmek istediğin herhangi bir şeyi bulmak için bulmak istediğin yol.
 • Paylaş
Arayış, kendine, aynı zamanda kendinden kaçıştır. Bitmeyen döngü.
 • Paylaş
Ne aradığına bağlı
 • Paylaş
Arayış neyin arayışı orayı anlamadım.Bence hayatın birçok alanında arayış egemendir.İlişkiler bazında entegrasyon amacıyla yani bütünleşmek için insanlar partner arayışındadır, Hyatın anlamını sorguluyorum, arıyordum, arıycam.Sanırım bu hep böyle gidecek.Kendimi de arıyorum, kendi varoluşumu anlamya çalışıyorum.Bence 'arayış' hayatın tümüne egemendir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1009 Görüntülenme14 Takipçi12 Yanıt