Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ar-Ge (ARGE) deyince ne anlıyoruz?

'Gerçekten' ne anlıyoruz? Ülke olarak, hükûmet olarak, yüksek öğrenim kurumları olarak, bizler birer vatandaş olarak ne anlıyoruz? Peki bizim anladığımız ile olması gereken arasında bir fark var mı?Düzenle
Hepsinin adına yazamam ama Ar-Ge denince yeni üretilecek ürünler ya da eskilerinin revizyonu için yapılan araştırma ve sonucunda elde edilen gelişme anlaşılmalıdır. Ülkemizde de usulüne uygun çalışan şirketlerin AR-Ge departmanları vardır ve hayret falan edebilirsiniz ama gayet de düzgün çalışırlar. Tabii bir yandan da "Ar-Ge" ülkemizde çok farklı anlamlara çekilen, büyük şeyler beklenilen, CEO gibi anlaşılmamış bir kavram. Aslına bakarsanız fikirden tasarıma tüm adımları içeren tüm süreçler Ar-Ge süreçleridir. Kendi mesleğimden örnek vermem gerekirse bugüne kadar yapmadığım bir yapı formu, kullanmadığım bir malzeme ya da çalışmadığım bir kod kullanımı istenildiğinde yaptığım ilk iş araştırmak olacaktır. Müşterinin istekleri, kodların yazdıkları, benzer işler vb incelendikten sonra oluşan fikrin önce çizime aktarılması, o çizimlerin hesaba aktarılıp geliştirilmeleri ve tekrar tekrar hesaplanıp çizim revize edilerek tasarıma ulaşılması bir Ar-Ge sürecidir. Bunu da öyle "Biz Twitter'ı çok yanlış kullanıyoruz. " şeklinde eleştiremezsiniz çünkü siz ne derseniz deyin fikirden tasarıma olan bu süreç baki kalacaktır.
  • Paylaş
Bİmediğim şeyleri yaptıkça ve buldukça zevki kalmıyor işte ar-ge bana bunu ifade ediyor.
  • Paylaş
Araştırıp bir şeyleri geliştirmeye çalışmak. Eğer kesin kar ettirecek bir sonucu olmayacaksa, sistem için gereksiz bir öğe. Hazır üretilmiş teknolojiyi kopyala, Ar-ge giderinden kurtul.
  • Paylaş
Yeni bir ürün üretimi veya var olan bir ürünün geliştirilmesi amacıyla yapılan ihtiyaç tesbiti, bilgi edinme, tasarım, uygulama ve kalite kontrol süreçlerinin bütününe kısaca AR-GE yani araştırma geliştirme adı verilir. Yeni bir kavram olan İNOVASYON yani gelişime dönük değişim de bu bağlamda değerlendirilebilir. AR-GE yada İNOVASYON, acımasız bir yarışın hakim olduğu günümüz dünyasında varolmaya çalışan birey ve kurumların olmazsa olmazıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

85 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt