Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ar-Ge finansmanı, araştırmada başarı ve yenilikçilik için somut sonuçlar yaratma potansiyeli de değerlendirilerek mi yapılmalıdır?

Bu konu 2 türlü ele alınabilir ancak Ar-Ge finansmanının kimin tarafından yapıldığının da önemi var. Özel sektör, soruda bahsi geçen somut sonuçlara odaklıdır ve finansmanı neredeyse tamamen bunun üzerine zaten kurmaktadır. Ancak devlet bu finansmanı sağlıyorsa (ki bu konuda bence öncü olmalıdır) Ar-Ge kültürünün gelişimini desteklemek gibi bir ek görevi daha üstlenmelidir.. Girişimciler, kesinlikle ve kesinlikle ilk denemelerinde başarılı olmak zorunda değillerdir ama tüm güçleri ile bunu yapmaya çalışırlar. Denerler, yeniden denerler ve yeniden denerler ancak her deneme finansman gerektirir. Ne olursa olsun.  Ve her denemelerinde tecrübe kazanırlar, her seferinde ellerindekini daha iyi ve efektif kullanmayı da öğrenirler ve kültürleri oluşmaya başlar. Risk alırlar, kaybedeceklerini düşünmezler, ve belki de bu sayede daha özgür kararlar alırlar ve yönelimleri daha geniş yelpazede olur.

Geçtiğimiz yıllarda yaşadığım tecrübelerde bunu çok ciddi şekilde test etmiş bir girişimci olarak devletin Ar-Ge kavramına bakış açısının daha yumuşak olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bakışı daha sertleştirmek yerine kontrol mekanizmalarını sertleştirmelidir. Gerçekten Ar-Ge yapan firmalar ile sadece bu bütçeden para kapmaya çalışan firmaları asla aynı kefeye koymamalıdır.

Özel sektördeki firmalar kendi şirlketleri bünyesinde bu konuda zaten gerçekten başarılı sonuçlar alıyorlar ve belki de devletin firmalardan öğreneceği şeyler de vardır. Buradaki diğer bir problem de Ar-Ge finansmanı konusunda devlet desteklerinde bunun kararının birçok kişiye bağlı olmasıdır. Özel sektör asker gibidir ve iyi bir askerdir. Kazanç söz konusu olduğunda buna giden yolları hızla öğrenir, her ortama hızla uyum sağlar (Ar-Ge finansmanını baz alarak konuşuyorum) ve hızlı dönüşür. Uzun vadeli yatırımlarda dahi bunu sağlayabilir.
Belki de devlet bu konuda modellemesini iyi yapmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

813 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt