Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arkadaşımla Fitness salonlarında üye kayıt işlemleri için bir program geliştirdik. Bunu internet üzerinden de satmayı düşünüyoruz. Bu yasal mı acaba? Yasalsa tavsiye edebileceğiniz siteler hangileridir?

Fatura keseceksen yasal olur diğer türlü illegal bir iş olur.
  • Paylaş
Vergi kanunu açısından yükümlülüğünüz her hangi bir işi yaptığınızı duyurmanız ile başlar. Yani siteyi aktif ettiğiniz ve bir şey sattığınızı duyurduğunuz an artık işi yaptığınız adresin bağlı bulunduğu vergi dairesine karşı sorumlu olursunuz. Kaçak olarak E-ticaret yapan çok sayıda naylon firma var Tabiiki ama bu zaten suç ve yok hükmündedir.

Ürünü sattığınız firmalar sizden fatura isteyecektir bu sebeple en az maliyetli kuruluş şahıs firması olacaktır sizin için home ofis olarak açarsanız tabela vergisi filanda olacaktır yaklaşık 900 -1200 Tl gibi bir maliyetle işe başlarsınız. Yasal bir adresiniz olur resmi olarak, ürününüz telif hakkını daha kolay kullanırsınız. Ankara da birçok E-ticaret sitesi şahıs firması olarak var. İş tutmaz ise bir günde firmayı kapatabilirsiniz. Limited şirket ise hemen kapanmaz 1-2 yıl tasfiye süresi olur. Tavsiyem şahısla başlayın zaten iş tutarsa cironuzda iyi olursa statü değiştirip limited olursunuz.
  • Paylaş
Yemek sepeti de üye kaydı değil de yemek salonlarından yemek satmaya aracı oluyor. Tabii ki arkadaşınızla bir limited şirket kurup işinizi yasal raylara oturtabilirsiniz. Vergisiz kazanç yasal değildir. Vergisini öderseniz yasal olur ama bunun için fitness salonlarını ikna edip satışlarınız için komisyon almayı başarmalısınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

184 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları