Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatı değişmiş bir hafıza kartındaki resimleri nasıl kurtarabilirim?

Bu programın ücretsiz versiyonunu indirip kurun:

Program ile hafıza kartınızdaki verileri yakalayabilirsiniz. Ben daha önce oldukça başarılı sonuçlar aldım. İşe yaramaz ise, daha önce denediğim ve biraz daha kompleks bir çözüm de şu şekilde:

  1. Live Linux sürümlerinden birisi olan Knoppix'in Live CD versiyonunu indirin: (knopper.net/knoppix-mirrors/index-en.html)
  2. Bilgisayarınızın CD/DVD üzerinden açılmasını sağlayın: BIOS ayarlarınıza açılış esnasında girerek BOOT device priority kısmında ilk önceliği CD/DVD ROM'a vermelisiniz:

    Bilgisayar Programları

  3. DVD'yi taktıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve bu DVD ile açılmasını sağlayın.
  4. Linux sürümü açılacaktır. Sonra hafıza kartını bilgisayara takın, Knoppix görecektir.
  5. Görmez ise System-> kısmı altındaki QTParted programını çalıştırın. Burada görünmeli ve problemin de tanımını yapıyor olmalı uyarı olarak. Burada da görmüyor ise Wİndows altında çalışan profesyonel kurtarma programlarından birini satın almayı deneyebilir ya da Sinanpaşa ve Yazıcıoğlu'nda bulunan bilgisayar teknik servislerine götürün derim: (goo.gl/maps/ffer)
  • Paylaş
Format değişmişse zor, kurtarma programlarıyla önce bir bakın, duruyorsa iki dakikada kurtarılabilir dosyaları gösterir.

FAT ten NTFS ye veri kayıpsız dönüştürme mümkün ama, sizinki muhtemelen quickformat ile verilerin ismini ve tablo yapısını silerek değişmiştir.

Aslında piyasadaki kurtarma programlarının yaptığı pek bir şey yok, FAT ve NTFS de eski tabloların silinse de ikincil yedekleri duruyor, gidip oradan okuyor, sonra da ahanda kurtardım bak ne kadar marifetliyim diyor.

Bu noktada FAT ten NTFS ye dönmüşse, eski yedek tablolar da silinmiş olabilir, öyleyse bu kıytırık programlar hiç bir hal kurtaramaz. Daha profesyonel şeyler gerekiyor, mesela sektörlerin içine tek tek bakabilmeyi sağlayan programlar var, genelde MBR sektörlerine bakmak için kullanılır ama profesyonel programlar da bu mantıkla hard format atılmamışsa tek tek bakabilir, bir yerlere varılabilir. Dediğim gibi iki dakikada bakın varsa vardır hemen dosya isimleri çıkar, yoksa çok önemli resimlerse pek kurcalamadan profesyonel bir şirkete götürün kurtarabildiğini kurtarır.
  • Paylaş
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Bu tür bir sorunla karşılaştığım için en kolay çözüm yolunu anlatıyor olacağım. Disk belleğinden NTFS dosya sistemi format değiştiğinde güçlü programlarla MBR(diskin ilk verileri yazdığı bölüm) den okunabilirse kurtarılabilir ancak. Örnek olarak Hiren Bot 10 ve üst serisi .iso olarak internetten indirip cd ye yazdırabilirsiniz. Başlangıçta açılacak ve recovery menüsü altından diskinizi komple taratıp kurtara bilirsiniz. Yada cd aynı zamanda windows penceresinde de çalışmaktadır.Kalıbı diske yazdırdıktan sonra içerisinde bulunan boot .exe dosyasını çalıştırabilirsiniz (HirenBot.exe de olabilir. kullanmayalı 2 yıl oldu). üst menüde hdd seçeneği yer alır buradan eğer diskin fat olarak biçimlenmişse kurtarması da bir o kadar basittir. Raw menüsünü bulmanız yeterlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1343 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt