Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tek adet 8 GB RAM ile 2 adet 4 GB RAM arasında ne fark vardır? Çalışma prensibi ve performans açısından hangisi tercih edilmelidir? Genel olarak oyunlar için 8 GB RAM yeterli midir?

Laptop almayı düşünüyorum fakat kafama takılan bazı noktalar var. 8 GB (4G+4G) 1600 Mhz = 4+4 olunca 2 RAM mi oluyor yoksa çalışma prensibinde mi fark ediyor? 8 GB tek RAM'den farkı nedir? Genel oyunlar için 8 GB RAM yeterli midir?Düzenle
Sorudan tam bir şey anlamadım ama,

Anakartta yuvalar var, iki tane 4 lük takınca toplamda 8 olur, iki tane 2 lik takınca toplam 4 Gbyte olur.

Ha...iki mi tek mi takılmalı, değişik yaklaşımlar var;

Tek parça 8 lik 2x4 gbyte lıktan daha hızlı çalışır fikri, tek parça 8 lik takılmalı derler,

İki tane tak ki, bozulunca birisi, diğeri elinde kalsın, gibi bir yaklaşım da var.

Bence tek parça takılmalı, RAM lerde belli markalar bozulmaz, elle kurcalamamak lazım, statik elektrik olayı.

i7 8 gbyte elbette ki yeterli, daha üstü ne var ki, ekran kartı önemli asıl, bir de anakart, bunların hepsini desteklemeli, cache bellek de önemli..
  • Paylaş
2

Yasin Baran, kusura bakmayın karakter kısıtlamasına dikkat etmemişim sorularımı şimdi düzeltip sordum teşekkür ederim.

Hakan Köse, Soruyu ben düzenledim, siz aynı soruyu yeniden sormuşsunuz. Moderasyonda bu iki soruyu birleştireceğiz, yanıları ile beraber tek bir başlık oluşmuş olacak.

inploid.com/t/arkadaslar-birkac-konuda-s...

inploid.com/t/arkadaslar-birkac-konuda-s...

Çift bellek kiti, dual çalışarak bir miktar daha performans getirisi sağlar. 2x4 Gb almanızı öneririm 4x2 ya da 8x2 olmasında fayda var. Ramlerin dual çalışması tek kite göre daha verimlidir.
  • Paylaş
Ram'lerde 1x,2x Ramin Tek modül çift modül olduğunu gösterir. 2x 4GB ta 2 adet Ram demektir. Genel oyunlar için 8 GB fazlasıyla yeterlidir Ekran kartının da yeteri kadar iyi olmasıyla. CPU olarak ta i5 mi i7 mi ? den çok CPU nin veriyolu hızı, işlemci hızı önemli bu durumlarda. Bu kadar detay yerine keşke hangi oyunları oynadığını söyleseydin daha sağlıklı bir yorum yapılabilinirdi.
  • Paylaş
İşlemci için burayı incelemeni tavsiye ederim.. Performansa göre işlemcini seçebilirsin.. cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Ekran kartı içinde benchmark testlerine bakabilirsin.. ram için yardımcı olamıyacağım..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3240 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt