Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cenaze törenine giden arkadaşlar hiç dikkat ettiniz mi ölen birinin ardından ağlarken hep "Ben ne yaparım şimdi sensiz?" türünde cümleler kurarız neden? Asıl sıkıntılı durum ölen insanın değil mi? Cennet, cehennem, melekler, ruh, şeytan, hesap, kitap falan varken bu nasıl bir bencilliktir?

Cenazelerde çok ağlayan, kendini parçalayan insanların bir noktadan sonra ne kadar kaybettiği insana değil kendine ağladığı psikologların yorumlarında var. Bu bencillik mi? Bilemiyorum her insan önce ''ben'' der!!! Bazılarımız ne kadar demiyorum dese de bu güdü ile doğduğumuz gerçek. Bencillik de olsa tuhaf gelmiyor bu neden ile bana örnek olarak bir uçak kazasında hayatta kalmak kendi arkadaşlarını yemeyi göze alan, çok uzak değil Nazi kamplarında hayatta kalan o yaşanan insanlık dışı durumlarda bile insan ölümü seçmez, vazgeçmez iken ölümün tek gerçeklik olduğunu gördüğü durumlarda da korkarak kendine ağlaması normaldir.

Asıl acı kaybedileni tekrar göremeyecek olmaktan duyulmaktaysa zamanla hissedilen daha saygın ve zamanla artan şiddetine rağmen dövünmeden yasını yaşayan insanlar anlayabilir. Bununda bir bencillik değil özlem ve paylaşılan zamanı arayış olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
Giden için de kalan için de zor çünkü.
  • Paylaş
Bilmem bu istemeden yapılan bir durum olmasına karşın insanın doğasında var olan bencilliği ortaya çıkarıyor şeklinde düşünüyorum
  • Paylaş
Çok sevdiğin birini kaybetmeden buna "bencillik" deme bence.
  • Paylaş
Kaybetmedim Allah gecinden versin de neyse bundan sonra yapacağım yorumlar bu konu için gereksiz kaçar sen son noktayı koydun zira.
  • Paylaş
İnsanlar ben merkezlidir. Benlikleri en önde ve kendilerinin en derinlerinde bulunur. Ve bir insanın değeri sizin ya da sizinle oluşu ile alakalıdır. Bir sevdiğiniz insanı kaybettiğiniz için üzülürsünüz, onun sizi kaybettiği için değil. Çünkü o artık yoktur ve sizde eksikliğe yol açar. Aynı zamanda hiç tanımadığınız birinin ölümü ile ilgilenmezsiniz çünkü o sizi mutlu etmez, sizinle konuşmaz sizin umurunuzda değildir. 

Bencillik konusuna katılıyorum, ama bencilliğini kabul edebilecek çok az insan olduğuna eminim. Ego farkında olunmadığı zaman tehlikelidir.
  • Paylaş
Gidenin nereye gittiğini bildiğini zannetmek inanç meselesidir yani inanç yoksa hiçbir yere gidilmiyor da olabilir. Kalanınsa nerede kaldığı aşikardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

650 Görüntülenme5 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları