Bilmek istediğin her şeye ulaş

Derslerimize sıkılmadan nasıl çalışabiliriz?

Ben hem öğretmenim hem öğrenciyim. Şimdi öğretmen ceketimi çıkartacağım ve bu soruya adam gibi, tüm samimiyetimle cevap vereceğim.

Bak dostum, eğer sen bu soruyu kendine soracak ve buralarda cevap arayacak duruma geldiysen artık şunu kabul etmelisin ki o ders sana her türlü sıkıcı gelecek. Bu saatten sonra bir mucize bekleme. Benim sana tavsiyem durumu kabullenip ona göre tavır alman. Çalışmama seçeneğin varsa otur bir değerlendir iyi mi kötü mü. Ama seçeneğin yoksa hiç kafanı yorma nasıl sıkılmam falan diye. Boynunu bük, razı ol ve rahadol. Klişeyi sevmem ama bu durum hakkaten bir tecavüz vakası ve bundan kaçamayacaksak direnmenin de kimseye bir faydası yok.

Bunları hep kendimden biliyorum. Bak mesela 2 saat önce ağlıyordum sunum yapmak istemiyorum diye şimdiyse sunumun neredeyse yarısı hazır ve içimi bir huzur kaplamaya başladı. Niye? Çünkü sunumu hazırlamama seçeneğim yoktu ve erteleyecek vaktim de kalmamıştı. He vaktim olsa yine yapmaz ertelerdim o başka konu ama kalmadı işte lanet olası vakit ve mecburen biraz biraz yol aldım.

Doğruyu söylemek gerekirse hala çok sıkıcı, hala midemi bulandırıyor ama bu bulantıyla yaşamaya alıştım gibi. Alışmak lazım. This is the fucking system (Türkçesi daha güzel ağzıma oturuyor ama müstehcen durur diye ingilizce yazıyorum). Sözlerime son verirken Mark Twain'in çok sevdiğim bir sözünü sizlerle paylaşmak isterim:

"Hiçbir zaman okulumun eğitimimi engellemesine izin vermedim. "

Ve tabii bu gecelerin değişmez parçası.. Hadi eller havada.


 • Paylaş
Zorunluluklar insanı her zaman sıkar. Çalıştığınız dersi zorunluluk yerine kazanacağınız bir bilgi olarak görmek işinizi kolaylaştıracaktır fakat ilgi alanlarınıza uzak, kullanışsız görünen (orası hiç belli olmaz) bilgiler sizi hiç çekmiyor, biliyorum. Ama öğrenme, araştırma tutkusu çok farklı bir şey. Derslere bu açıdan yaklaşmayı deneyin. Üniversitedeyseniz zaten bu sizin mesleğiniz, şimdiden sıkılmayın. Lisedeyseniz hiç bir şey diyemem çünkü ben de pek farklı sayılmazdım. . .
 • Paylaş
Öğrenme isteğiniz ya da not hırsınız varsa derslerinize sıkılmadan, öğrenme ya da yüksek not alma amaçlı çalışabilirsiniz. İstek ya da hırs yoksa sürekli angarya gelecektir.
 • Paylaş
Sorunu bana da yönlendirilmiş fakat ben yanlış insanım seçilen kesinlikle ;) çünkü bana göre ders derste iyi öğrenilir dinlenir sınavdan önce de şöyle bir bakılır , çalışmayı beceremeyenlerdenim. Kendime bu konuda çok kızıyorum hergün kafamda planlıyorum ama sonuç hep aynı.
 • Paylaş
Merhabalar, bir eğitmen olarak derslere çalışmayı içselleştirmen gerektiği düşünüyorum. Öğrendiğin bilgileri olabildiğince somutlaştırırsan hem aklında kalır hem sıkılmazsın. Öncelikle kendi yöntemini bulman gerektiğini düşünüyorum. Mesela kimisi yazarak çok daha iyi çalışır, kimisi okuyarak, kimisi izleyerek, kimisi yaparak. Sen hangi yolla öğreniyosun bunu bulman gerekiyor. Ardından öğrendiğin bilgiyi içselleştirsen ders çalışmaktan sıkılmazsın.

Derslerinde başarılar.
 • Paylaş
Ancak o dersleri severseniz sıkılmadan çalışabilirsiniz. Tabii eğitim almayı, yeni şeyleri öğrenmeyi, okulda başarılı olmayı seviyorsanız da sıkılmadan çalışabilirsiniz. Amacınıza odaklanın sıkılmaya değil.
 • Paylaş
Ben Yazılım Müh. Veya Bilgisayar Müh. İçin üniversiteye hazırlanıyorum. İki bölümüde istiyorum. Hedef belirlemeden önce hiç ders çalışmazdım ama şimdi hedefimi ders çalışırken gözümün önüne getiriyorum. Sen de kendine bir hedef belirlemelisin ve ders çalışmaya başladığında ilerde o sevdiğin işi yapacağını düşünmelisin bu yazılar, sorular, konular geleceğin yansıması olarak düşünmelisin.
 • Paylaş
Motivasyon çok önemli olduğu kadar, etkili öğrenme yöntemlerini bilmemiz gerekir. "Hangi ders hangi yöntemle çalışılır? "sorularına doğru cevabı verebilmemiz gerekir ki sıkılmadan çalışabilelim.
 • Paylaş
Alışkanlık haline getirebilmek önemli bence ders vb. konularda sıkılmadan sürdürebilmek için bi süre sıkılsak bile onu tekrar etmek zorundayız. Biraz da işi eglenceli hale getirmek gerek örg. İngilizce için film müzik gibi.
 • Paylaş
Önce iradeni kullanarak çalışma alışkanlığı oluşturursun. Çalışma alışkanlığı oluştuktan sonra kendini zorlamadan ders çalışmaya başlayabilirsin. Aynı bir arabanın çalışması gibi, arabayı çalıştırana kadar kontak anahtarını çevirirsin bir iki üç kez (irade), bir kere başladı mı araba sürekli çalışmaya devam eder. Arabanın benzini de motivasyondur. Bunu da o dersin neden önemli olduğunu düşünerek sağlayabilirsiniz. Genel çalışma prensibi budur.
Tabi diğer yandan insan bir araba değildir, motivasyon da sürekli değildir, arada inişler çıkışlar, istese de zorlasa da çalışamamalar elbette olur, hepimiz insanız sonuçta :)
 • Paylaş
Sınavdan bir gün önce
 • Paylaş
DEHB için Ritalin veya Concerta kullanmak gerekebilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

185 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları