Bilmek istediğin her şeye ulaş

İç mimarlık okumak ıstiyorum. İş imkanları nasıldır?

Yetenegim de fazla yok ama kendime olan inancım var ve bir de kazandıktan sonra mimarliga geçiş yapabilir miyim?Düzenle
Neden direkt mimarlığa girmek istemiyorsunuz? Sayısal problemi mi? Sayısalda problemliyseniz mimarlık sonradan geçebilseniz bile pek tavsiye edilir olmayacaktır. Sanırım sonradan geçmeniz de zor olacaktır çünkü mimarlık öğrencileri de temel bilimleri mühendislik öğrencileriyle beraber okur üstüne statik gibi daha ileri fizik de öğrenirler. Bence birinci sınıf derslerini bir karşılaştırın bölüm seçimi yapmadan önce.

Bir zamanlar yazılım satıyor, eğitimini de veriyordum. O yıllarda mimar, mühendis, iç mimarlarla ve yazılımın kullanım amaçları açısından yaptıkları işlerle oldukça haşır neşir oldum. Girip çıktığım bir çok mimarlık/mühendislik ofisinde gördüğüm hatta eğittiğim üzere iç mimarlar o tür ofislerde fazlaca kazançlı olmayan, tekniker düzeyinde işler yapıyorlar. Bir nevi mimarların hatta mühendislerin altında çalışıyorlar. Aslında ofislerde mimarların da yapabileceği işleri yaptıklarından bu konumları normal görünüyor. Tabii bu durum mimarlık ya da mühendislik ofisleri için geçerli.

Bazı dekorasyon ve mobilya mağazalarında da yönetici ya da tasarımcı konumunda çalışma imkanları var. Bir otel projesinin dekorasyon ekibini yöneten proje müdürü olarak da muhtemelen bir mimar ya da mühendis kadar para kazanıyorlardır.

Gördüğüm üçüncü tür çalışma şekilleri ise kendi mobilya/dekorasyon atölyelerini açarak oldukça yaratıcı ve kazançlı şekilde iş yapanları oldu.

Sanırım ana iş olanaklarınız bu üç şekilden biri olacaktır. Hatta ilkiyle başlayıp, tecrübelenip ikinciye atlayıp sonunda da kendi işinizi kurma imkanı mevcut.

Yine de rakibiniz kaliteli bir mimar olduğunda yazmış olduğum ikinci iş olanağı kanaatimce zaten sayısalcı da olduğu için onun olacaktır. O işi yapan yeteri kadar mimar ve bir tane iç mimar tanıyorum. Tabii bunları bir iç mimarın gözünden yazamam, bakalım iç mimarlar ne yazacak.

Ben olsam iç mimarların tüm itirazlarına rağmen iç mimaride de eğitimli ve yetkin bir meslek olan mimari okumaya çalışırdım. Ardından isterseniz tefrişiyle beraber genel mimariyi isterseniz sadece iç mimariyi yapma olanağınız olurdu.
  • Paylaş
İç mimarlık sınavlarına hazırlanıyorum ve okuduğum deneyimi olanların yazıları yorumları beni ürküttü, kafam çok karıştı. Aslında resim bölümüne daha yatkınım ama parasal anlamda iç mimarlığı tercih etmemi söyledi resim hocalarım. Kafam inanılmaz karıştı, lütfen bilgisi olanlardan yoruma ihtiyacım var bilgilendirirseniz rahatlayacağım.
  • Paylaş
İnsan hayatında çoğu zaman kendi kapılarını kendi açar veya kapatır severek yapacağın bir iş ise başarılı olacağına inanıyorum. Önemli olan mesleğini sevebilmek böyle insanlar ne iş yaparsa yapsın başarılı olurlar. İç mimarlıktan mimarlığa geçiş diye bir şey duymadım ben bu arada
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

251 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları