Bilmek istediğin her şeye ulaş

Autocad'de çalışmakta olduğum modelde 3 adet layer var. Bu layerları 3 ayrı layout'ta, yani her layout'ta tek layer olsun istiyorum. Modelde tüm layerları açsam bile, layoutlar bundan etkilenmeden sadece kendi layerlarını göstersin istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Bildiğim kadarıyla; eğer layouttaki çizimi modelden çağırmıyorsan layer toolbarında VP Freeze kullanarak model ve layoutta açık olan layerları farklılaştırabilirsin.
  • Paylaş
13

Sarp Gürsoy, Teşekkürler. VP Freeze olayı benim de dikkatimi çekti. elimdeki yapılmış örneklere bakıyorum ama kullanım şeklini çözemedim. O noktaya iyice odaklandım şu anda.

Rasih Uğur Uyanık, Cevap vermeden önce denedim. Layoutta sanki modelde yapılıyormuş gibi çizim yapıldığını varsayarsanız, veya çizimi modelden çağırarak değil de xref olarak veya blok olarak çağırırsanız VP Freeze ile modelden farklı layer farklılığı yaratabiliyorsunuz sanırım.

Sarp Gürsoy, Buldum buldum. layout'ta iken viewport alanına girerek, Layer Properties Manager ekranından saklamak istediğim layerların VP Freeze'lerini işaretliyorum. viewport gibi basit bir ayrıntıyı nasıl kaçırdım hayret.

Rasih Uğur Uyanık, mspace aktifken mi vp freeze yapıyorsunuz?

Sarp Gürsoy, mspace dediğiniz viewport ise doğrudur. yani layout'da çizimi editleyebildiğim bölümde.

Rasih Uğur Uyanık, evet evet onu kast ediyorum. Yalnız ben aynı şeyi denediğimde modelde de yani çizimde de freeze edilen layer kapanıyordu. Neyi farklı yaptık acaba.

Sarp Gürsoy, freeze değil, layer panelinde daha sağda vp freeze sütunu var sadece layout da görünüyor, modelde yok. onu yapman lazım

Sarp Gürsoy, layer properties Manager'dan görebilirsin. ribondan gelmiyor.

Rasih Uğur Uyanık, aynı şeyden bahsediyoruz da neyse işiniz halolduysa sorun yok.

Sarp Gürsoy, şöyle anlatayım. ben modelden layouta geçtikten sonra, çizimin olduğu alana çift tıklayarak giriyorum. çıktıda görünmesini istediğim bölümleri büyütüp küçültebileceğim duruma geliyorum. o moddayken vp freeze yapıyorum. çerçevenin dışına çift tıklayarak moddan çıkıyorum. buraya video veya resim ekleyememek kötü aslında. umarım siz de yaparsınız çünkü bence autocad'in olmazsa olmazlarından biri bu özellik.

Sarp Gürsoy, hepsini vp freeze yaptıktan sonra çıktıda görünmesini istediklerimin vp freeze'ini kaldırıyorum.

Rasih Uğur Uyanık, şimdi yapabildim bende. daha önceki denemem de yanlış yapmışım demek ki

Sarp Gürsoy, sevindim. kolay gelsin.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

498 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları