Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımla yapılacakların bir sınırı var mıdır?

Teorik olarak donanım yazılımı belli bir şekilde sınırlar. Hoparlörü olmayan bir bilgisayardan yazılımla ses çıkaramazsınız. Bunun dışında teroik olarak yazılımın sınırları vardır. En hızlı bilgisayar için bile makul zamanda çözülemeyecek bir matematik problemi kolaylıkla bulunabilir. Aslında kriptografi tam olarak buna dayanır.
  • Paylaş
Yazılımın değilde, donanımın sınırlarındayız şu sıralar.. Donanımın sınırını malzeme mühendisliği, yazılımın sınırını da insan beyni belirliyor. Daha doğrusu düzenli bir şekilde bir araya gelip çalışabilecek insan sayısı * insan zekası kapasitesi kadar coşabilirler bence :) Bu mantıkla insandan daha zeki yapay zekaları da yapabilirler inşallah
  • Paylaş
Sınır insanın beynindedir bence.. Hayal gücünün sınırıdır yazılımla yapabileceklerinin sınırı.
  • Paylaş
Yazılım, programlama dilleri ve donanımın bir uyum içinde çalışmasıyla var olmaktadır. Bu iki etkene ek olarak akıl, zaman ve para yazılımın kalitesi ve sınırları için önemli bir role sahiptir.

İlk olarak yapmak istediğiniz yazılım, akıl sınırına takılır. Eğer geniş bir hayal gücüne ve insanların eksiklerini incelemeyi iyi yapabiliyorsanız, bu kısımda bir sıkıntı çıkmayacaktır. Ardından, zaman ve para sınırı ile karşılacaksınız. Zamanınız var ama paranız yoksa gene sıkıntıdasınız. Aynı şekilde paranız var, zamanınız yoksa gene durum kötü. Tüm adımları ve sınırları aştınız diyelim. Bu seferde donanım sınırları canınızı sıkmaya başlayacak.

Bu döngü bu şekilde ilerliyor anlayacağınız. Tüm etkenlerdeki sınırları aşmanız, sizi yazılımda sonsuzluğa götürecektir. Tabi biraz gerçekci olursak, yazılımın bir noktada sınırı var diyebiliriz. Bu işe gönül vermiş olarak nacizane tavsiyem şudur ki: Eğer bir yazılım üretiyorsanız asla son noktayı düşünmeyin. O anki koşullarda doğru ve eksiksiz çalışması için çaba gösterin ve bu mücadeleyi devam ettirin.
  • Paylaş
Donanım ve yazılım olarak sınırlar var mutlaka,
donanım ve yazılımı beraber düşünürsek hızlarını yavaş olanı belirler. Sizin yazılımınız ne kadar iyi olursa olsun bi noktada donanım yetmeyebilir ki bu durumda donanımınızın yazılımın isteklerine cevap verecek şekilde olması lazım.
sınır konusunda diğer bir önemli husussa insandır. İnsanın zekasını ne kadar etkin kullanması belirler bazı şeyleri .
  • Paylaş
Yazılım ve sanal olan diğer şeyler sadece hayal gücüyle sınırlıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

164 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları