Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web tasarımda CSS ve HTML den sonra hangi dili tavsiye ederisiniz?

Php, Java, ASP.NET vb.Düzenle
CSS: Bir nesneyi özelleştirmeye, yerleştirmeye ve ona sıfat atamaya yarar.
Html: Nesnelerin oluşması için gerekli kodların yazıldığı dildir.

Bunlar zaten olması gereken şeyler. Basit ve veritabanı kullanılamayacağından dolayı güvenlik açığı olmayan siteler yapılabilir.

PHP: Nesneler ile ilgili sunucu bazlı işlemler yapar ve kullanıcıların haberi olmadan onlar ile ilgili bilgi depolayabilir bu bilgiler ile ona sizin isteğiniz doğrultusunda davranabilir.


ASP.NET: Php ile aynı özellikleri birebir olmasa da taşıyor, web sitesi üzerinden çeşitli işlemleri kullanıcıdan aldığı bilgiler doğrultusunda yorumlayabilen dinamik bir dildir.


Bunların olup olmaması web sitesinin amacına ve sizin yeteneğinize bağlı, bunlar olmadan bir web sitesi olur.

Benim size tavsiyem Ajax ve jQuery.

JQuery ve Ajax bir java kütüphanesidir. Yaptıkları iş ise kullanıcılara sayfayı yenilemeden yeni verileri sunmak. Örneğin borsa sitesi.. Bir borsa sitesinde anlık olarak banknotların inişlerini çıkışlarını sayfayı yenilemeden görebilirsiniz. Veya sahadan. Sayfayı yenilemeden skorların değişmesi, anında gol sesinin gelmesi.
Daha büyük düşünürsek Facebook'daki sağdaki reklamların sayfayı yenilemeden de değişebilmesi. Twitter'da ana sayfadayken atılan tweet sayısının

Web

Bu şekilde anlık olarak ekrana sunulması ve daha niceleri. Bu java kütüphanesi kullanıcı ile iletişimde bir dünya markası.

Saygılar.
  • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Kütüphane JAVA'ya mı yoksa JAVASCRIPT'e mi ait?

CSS ve HTML'i kavradıktan sonra PHP ve mySQL'e odaklanmak oldukça faydalı ve doğru bir karar olacaktır diye düşünüyorum :)
  • Paylaş
Kesinlikle java.
  • Paylaş
Bence mysql ve php öğren sonra js ihtiyacın doğacak sonra js'ye yönel.
  • Paylaş
Eğer "web tasarım" ise devam etmek istediğin şey, Adobe Photoshop, Dreamweaver gibi yazılımların kullanılmasını öğren derim. "Web tasarım" ile "web programcılığı" çok farklı şeyler çünkü.

Yok web uygulamaları yazmak gibi bir niyetin varsa, sunucu teknolojilerine aşinalık kazanman gerekiyor. PHP, NodeJS, PostgreSQL, MySQL, Java gibi uzar gider o liste.

Ama ikisi için de ortak olan bir şey var. Javascript. Ardından da jQuery öğren derim. Her ne kadar Javascript öğrenmeden jQuery öğrenmek mümkün olsa da, tavsiye etmiyorum. Bilgisayar kullanmayı öğrenmeden Windows öğrenmek gibi olur, ezbere gidersin hep.
  • Paylaş
Bu sorular yıllardır forumlarda vs. tartışılır ancak daha kesin cevabını bulan olmadı :) Bu konuda tavsiyeden çok kendi belirleyeceğiniz alan üzerinden kendi yolunuzu belirlemenizi tavsiye ederim. Nitekim siz bir dil öğrendikçe ve birşeyler geliştirmeye başlayıp yeni ihtiyaçlarınız oldukça bir başka dile ihtiyaç/ilgi duyup yeni diller öğrenmeye başlayacaksınız. Ama temel olarak bir çok kaynağın olduğu PHP & MySql ile başlayabilirsiniz.
  • Paylaş
1

Ali Ihsan Suna, cevab için teşekkür ederim :) sanırım php &mysql benimde tercihim olucak :)

Java.
  • Paylaş
Front end devam edilmek isteniyorsa Javascript. Herkes internetten kod örneği bulup Javascript işini bir şekilde görüyor ama gerçekten iyi Javascript ve jquery bilen insan sayısı çok az.

Back end içinse formal bir yazılım eğitimi varsa Java yada asp.net. Yoksa php.
  • Paylaş
NODEJS :) Show must go on beyler...
  • Paylaş
Web tasarım yani "front end developer" kavramı, sitenin görsel tasarımının koda dökülmesidir. Yani çizilmiş tasarımı css, html. Jquery vb. dillerle kodsal hale dökülmesidir.

bundan sonrası sitedeki fonksiyonların yazımına kalmış isterseniz bunu .NET ile isterseniz PHP vb. dillerle yazabilirsiniz.

öncelikle sizin hangi konuda uzman olmaya karar vermeniz gereklidir. Front end developer mi ? Yoksa PHP yada .NET uzmanı mı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2211 Görüntülenme16 Takipçi10 Yanıt