Bilmek istediğin her şeye ulaş

Artık çağımızdaki mutluluklar parayla mı satın alınmalı?

Paranın günümüzde, hatta insanlığın tarihinde çok önemli bir yeri olduğu açık bir şekilde ortadadır. Mutluluğa etki oranı da oldukça yüksektir. Ancak bu her durumlar için geçerlidir diyemeyiz. Çünkü mutluluk, insanda gördüğümüz göreceli davranışlardan biridir. Hangi insanın ne şekilde, ne ile mutlu olacağını doğal olarak bilemeyiz. Sadece para ile mutlu olabilecek insanların olacağı gibi bunun tam tersi koşullar dahilinde mutluluğu arayan insanlar da vardır.

Ayrıca sorunun sorulma tarzı ile ilgili yanıltıcı bir nokta da vardır. Para ile satın almak... İşte böyle bir şeyin olabileceğini hiç sanmıyorum.
  • Paylaş
Paranın varlığı, mutluluk kavramını da değiştirmiş olmalı ki 'çağımızdaki mutluluklar' kavramını kullanmışsınız. Aslında bu bile bu sorunun cevabını vermeye yeterli bence!
  • Paylaş
2

June, Beni gülümsetebilecek şeyleri bile parayla satın alabiliyorken çağımız dedim BAKSANIZA ADAMIN PARASI VARSA KADINLAR MUTLU, KADININ PARASI VARSA ADAM MUTLU buyrun size mutluluğu satın alabilecek örnekler daha neler neler paranın amacını aracını geçtim hakikaten varsa elinde dansöz gibi oynuyorsun hayatla....

Solsoledo, Kısaca kapitalizm diyoruz biz buna: Paran varsa sağlığın var, adaletin var, eğitimin var, var oğlu var... Daha ne olsun...

Artık çağımızda parayla alınamayan mutluluklar makbul olmalı.
  • Paylaş
3

June, Olmalıda nasıl? ben çözemedim!

Sevda, Çok kolay. Az ve güç elde edilen dostluk gibi değerlere parayı sokmazsak, hayatta her yaptığımız eylemin karşılığının para olduğunu düşünmezsek, manevi tatminin maddi tatminden çok daha değerli olduğunun farkında olursak, yardımlaşmanın bedelsiz bir olay olduğunu bilirsek, gülümsetebilmenin kahkahalarla gülmekten daha kıymetli olduğunun bilincindeysek, karşılıksız sevebiliyorsak, acıları paylaşabiliyorsak, sıcak bir dost elinin darphaneden yeni çıkmış ateş gibi banknotlarla alınamayacağını öğrendiysek, kısaca gözbebeklerimizde dolar işaretleri olmadan dünyaya bakıyorsak mutlu olmak hiç de zor değil.

June, Canım dostlarımı dünyaya değişmem:) Onlar apayrı ama öyle anlar oluyorki kendi gülünüzü bile parayla satın alıp işte ben aldım onlara ihtiyacım yok dermişcesine ki yalanda olsa dudağınızın ucunda ufacık gülümseyebilmek, yada barda yine bir içki söyleyip dans etmek sallana sallana eve gitmek ...bunlar vs vs vs..gibi örnekler mevcut tabiiki zor değil ama çağımızda kolayda değil.

Parayla mutluluk satin alinmaz, parayla mutsuzluga gecici yama yapilir.
  • Paylaş
@varmint e katılmakla birlikte parayı amaç değil araç olarak görüldüğü sürece mutlu olunabilir.
  • Paylaş