Bilmek istediğin her şeye ulaş

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) nedir?

Artırılmış Gerçeklik; gerçek hayattaki görüntülerin üzerine sanal görüntü, bilgi, video, vb. geçirilmesi ile oluşan yeni görüntüye/sisteme verilen addır. Örneğin cep telefonunuzun kamerasını bir görüntüye doğrulttuğunuzda, cep telefonu kameranızdan gördüğünüz görüntünün üzerine bir yazılımın kendi ürettiği başka objelerin eklenmesi ile oluşan yeni görüntü size aktarılır. Gerçek zamanlı olarak kameranızı nereye doğrultursanız görüntü de bunu algılayıp eklediği objeyi de o açıda döndürerek size gerçekte o obje orada imiş hissini verir ve gerçeklik artırılmış olur :). Örnek:
Kişisel olarak oldukça yakından takip ettiğim ve yakın gelecekte hayatımıza hızla gireceğine emin olduğum bir konudur. Bu konuda özellikle pazarlama ve oyun alanında çok ciddi ve faydalı çalışmalar vardır.
  • Paylaş
Artırılmış Gerçeklik bir yana, sanal ortamda oluşturulan görüntülerin animasyonlardan da ötesine gideceğine inanıyorum. Gerçek hayattan fotoğraflarla oluşturulacak bu yeni teknolojiyle gerçekle animasyonu ayırt edemez hale geleceğiz.

Ayrıca, Artırılmış Gerçeklik konusundan çok Sanal Gerçeklik ile daha yakından ilgilenmemin sebebi, Artırılmış Gerçeklik'de dokunduğunuz nesneleri hissedemiyorsunuz ama Sanal Gerçeklik'de size dokunan nesneleri hissedebilir hale geleceksiniz.

Ayrıca, Sanal Gerçeklik hakkında yazdığım yazılara buradan ulaşabilirsiniz,
inploid.com/cancinar/region/sanal-gerceklik/
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

986 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt