Bilmek istediğin her şeye ulaş

Artrit tedavisi nedir?

Artrit tedavisinin amacı ağrıyı ve iltihabı azaltmak,eklem deformasyonunu önlemek ve işlev kaybını azaltmaktır.Hastalığı bitirici bir tedavisi yoktur.İlaçsız tedavide hastalara fizik tedavisi,istirahat tedavisi uygulanır.Fizik tedavi artrit tedavisinde büyük yararı vardır. Eklemlere sıcak uygulamak rahatlamayı sağlar. Düzenli egzersiz ve yüzme artriti olanlara önerilir.
Üç çeşit ilaçlı tedavi yöntemi vardır:
-Birincisi "antünflamatuar" olarak adlandırılan ilaçlardır.Bu gruba giren ve tedavide ilk denenmesi gereken ilaç AsprinV'dir.Yüksek dozda aspirin(günde 4-6 gram) ağrıyı ve iltihabı almaya yarar. Kulak çınlaması,mide rahatsızlığı,kanama gibi yan etkileriyle karşılaşılabilir.Bu gibi durumlarda dozu azaltılmalıdır.
-İkinci grup ilaçlar is altınlı ilaçlardır.Altınlı ilaçlar kas içine iğneyle enjekte edilirler. Altın zehirlenmesi oluşabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır.
-Üçüncü grup ilaçlar steoridli ilaçlardır.Kısa ve çok etkili sonuçlar yaratırlar fakat; hastalığın geleceğine etki edemezler.Bu ilaçlar fazla kullanımdan dolayı yan etki yapabilir. İlaç kullanımlarını doktor kontrolünde dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeliyiz.
Artrite kapsaisin ve mentol içeren kremler faydalı olabilir.Ameliyatta bir seçenektir.Fakat;hastalık bu safhaya gelmeden doktorların hastayı iyi takip etmesi şekil bozukluklarının önüne geçmeleri gerekir.Ameliyat şekil bozukluğu gerçekleştiği durumda zorunlu başvurulan tedavi şeklidir.
  • Paylaş
1. Artritin osteoartrit, romatoid artrit, juvenil kronik artrit, ankilozan spondilit gibi çeşitleri vardır. Ve tedavide kullanılan ilaçlar buna göre değişiklik göstermektedir.
2. Hangi artrit tipi olursa olsun ilk tercih edilen ilaç aspirin değildir. Ağrı kesici ilaç seçimi yapılırken var olan başka hastalıklar, kullanılan diğer ilaçlar, daha önce kullanıp iyi gelen/gelmeyen ağrı kesiciler vb bir çok faktör göz önünde bulundurulur. Dolayısıyla doktor karar verir
3. Tedavide 'altın preparatları' da olmakla birlikte Türkiye'de bu preparatlar yoktur
4. Genel olarak artrit tedavisi uzun bir süreçtir ve düzenli doktor kontrolleri ile yapılır.
5. İlaç kullanmak dışında hastanın yapabilecekleri: kas güçlendirici egzersizler, yürüyüş, sigarayı bırakmak ve en önemlisi fazla kiloların verilmesi. Osteoartritli hastalarda sadece kilo vermekle ağrının %50 azaldığı tespit edilmiştir.
  • Paylaş