Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asansör fobisini gidermenin bir yolu var mıdır?

Bilişsel Davranışçı Terapiler, özellikle de davranışçı teknikler fobiler konusunda sıkça kullanılan ve etki gösteren tekniklerdir. Hilal hanımın söylediği gibi benzodiazepinler de kullanılabilinir ancak fobilerde bilişsel davranışçı terapi hızlı ve etkili sonuç verdiğinden çok acil olmayan durumlarda pek tercih edilmez. benzodiazepinlerin uzun süreli kullanımı uygun olmadığından sadece destek amaçlı kullanılabilinir. sorunu çözmek için ise davranışçı müdahleler gerekmektedir.  
Eğer asansör fobiniz çok ileri seviye de ise ve hiçbir şekilde önüne geçemiyorsanız mutlaka yardım almanızda yarar var. Çok hafif düzeyde korkuları ise asansöre yavaş yavaş binmeye çalışarak yenmeniz mümkün olabilir. Ancak korku düzeyiniz yüksek ise mutlaka bir uzman ile çalışmanızda ve kendinizi asansöre binmeye zorlamamanızda yarar olur. 
  • Paylaş
Psikoterapiyle tedavi mümkün.Antidepresan ve benzodiyazepin grubu ilaçlarla destek veriyorlar.İlk başta fobiyi oluşturacak nesne veya olayı anlatıyorsunuz doktora.Sonra bu sizin düşündüğünüz seneryoyu onlar gerçekçi göstermek için  çalışmalar yapıyorlar.Bir nevi yüzleşme gibi de düşünebilirsiniz.Daha sonra
  • sistematik duyarsızlaşma
  • dikkati yönlendirme
  • gerçekçi iç diyalog
  • gevşeme teknikleri
gibi bazı yöntemlerle sizi yavaş yavaş asansöre alıyorlar.İlk denemelerde psikoterapist de size eşlik edebiliyor..
                    Asansör Fobisi
(Bu resim yaratıcı bir asansör reklamından....:))))..)  • Paylaş
2

June, Aşağıdaki yazılan hareketleri denemekte fayda var diye düşünüyorum. Yükseklik ve asansör korkusu olanlara iyi geldiği söyleniyor.
- Elinizi yukarıya doğru kaldırın,
- Serçe parmağın alt kısmından itibaren, diğer elinizin işaret ve baş parmağınızla yavaş yavaş masaj yapa yapa bileğinize kadar inin.
- El ve bilek kısmının birleşme yerinin 1 parmak altında ki bölgeye1-2 dakika
kadar bastırın.
Bu hareketleri inanarak ve beyninizide inandırarak yaparsanız daha faydalı olacaktır.

Tarık Gandur, Bu hareketleri neye ve hangi kurama göre öneriyorsunuz acaba.

EFT yöntemi işe yarayabilir.
  • Paylaş
1

Tarık Gandur, Emotional Freedom Technique olarak adlandırılan EFT henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış bir yöntemdir. Öncelikle bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemleri denemenin daha uygun olacağı görüşündeyim.