Bilmek istediğin her şeye ulaş
Bilgisayarda klavye üzerindeki her tuşun bilgisayarın anlayacağı şekle getirilmesi için bir kod karşılığına ihtiyaç vardır. Siz bilgisayarda A harfine bastığınızda bilgisayar onu "100 0001" olarak algılar (Hexadecimal olarak da 41). Klavye üzerinde gördüğünüz tüm tuşların temsil ettiği bu sayı değerlerine "görünür ASCII kodları" da denir (Hexadecimal olarak 20'den 7E'ye kadar olan kısım).

Yazılım

Bu tüm görünür tuş takımına ek olarak da bilgisayarın bağlantı portlarına veya çevre birimlerine hükmetmesi için de bazı kodlar kullanılır. Bunlar da görünmez kod kombinasyonlarıdır (ASCII Kontrol Kodları denir ve Hexadecimal olarak 00 ile 1F arasındaki kodlardır).

Yazılım

İşte bu 2 grubun tamamı ASCII tablosunu oluşturur. İngiliz alfabesini temel alan ve bilgisayar öncesi dönemdeki telgraf haberleşmesinin gelişmiş versiyonu olan bu karakter kodlama kümesinin tamamına American Standard Code for Information Interchange (ASCII) denmiştir. Bu set sayesinde bilgisayarınız, yazıcı ile, modem ile, başka bir makine ile, vb. iletişim kurar. Bilgisayarınızdaki bağlantı portlarındaki haberleşme protokollerinin çoğu ASCII kodlarını temel olarak oluşturulur.
  • Paylaş
Bilgisayarla ilgili bilinmesi gereken bilgilerin belki de çekirdeğini oluşturan şey "Bilgisayar 0 ve 1'lerden oluşan bit dizilerini anlamlı hale getirir ve bütün işlemleri onlar üzerinde yapar. Daha doğru bir deyişle sadece 0 ve 1'lerden oluşan bit dizileri bilgisayar için anlamlıdır. " bilgisidir. Klavye üzerindeki tuş takımı işlem yapmamız için kullandığımız araç. Bilgisayara emir (komut) vermek için kullandığımız bir vasıta. Peki bilgisayar 'a' tuşuna basıldığı zaman ne yapacağını nereden biliyor? Düşünüldüğü gibi 'a' karakterinin sayısal bir karşılı var ve o sayısal karşılığın da bir binary karşılığı var. Harfleri, rakamları, numaraları, işleçleri kısaca klavye üzerinde gördüğünüz bütün tuşların sayısal ve/veya binary karşılıklarını barındıran tablo ASCII tablosudur. ASCII tablosu Amerikan alfabesine göre düzenlenmiştir. ASCIIAmerican Standard Code for Information Interchange 'ın kısaltılmış halidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2262 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları