Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asfalt yolların üzerindeki çizgiler ne anlama gelir?

Kesik çizgi: Kesikli yol çizgisi görüşü açık,düz yol kesimlerine çizilir. Bu çizgi boyunca kurallara uymak trafik tehlikeye düşmemek kaydıyla öndeki aracı geçmek gibi sebeplerle şerit değiştirebileceğimizi bildirir.

Trafik

Devamlı çizgi: Bu çizgi boyunca hiçbir sebeple sol şeride geçilmez ve üzerinden gidilemez (Tırmanma şeridi bulunan üç şeritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sağdaki şeride geçme hali müstesna). Öndeki araçları geçmenin yasak olduğu kavşak, tepe üstü, dönemeç, yaya geçidi, köprü, tünel gibi yerlerin yaklaşımında çizildiği için şerit değiştirilemez.

Trafik

Kesik ve yan yana devamlı çizgi: Bu çizgi boyunca araçlara en yakın olan çizginin anlamına göre hareket edilir. Kesikli çizgiye yakın olan araç şerit değiştirebilir, düz çizgiye yakın olan araç şerit değiştiremez.

Trafik

Paralel devamlı çizgi: Bu çizgi taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getiren ayırıcı anlamındadır. Bu çizgiler boyunca karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilmez.

Trafik

Oklu çizgiler: Gidişe ayrılmış çok şeritli yollarda sürücülerin yapmak zorunda oldukları hareketleri göstermek maksadıyla taşıt yoluna yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir. Özellikle kavşak yaklaşımlarında, gidilecek yöne göre uygun şeride girilmesini hatırlatır.

Trafik
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1065 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları