Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asgari ücret kadarını bankaya yatıran, geri kalanını elden teslim eden bir işyeri şikayet edildiğinde ne olur?

Ortalama 20 tane çalışanı olan bir firma ve çalışanların çoğunu 4 ile 5 senedir çalışıyor olarak hesaplarsak, insanlar zamanında verilmeyen haklarının ne kadarını geri alabilirler?Düzenle
Alo 170 ( alo170.gov.tr ) şikayet hattından yapılan şikayetler sonrasında maliyenin gönderdiği müfettiş şirket denetlemesine gelir. İşveren ve işçiler dinlenerek olay kapatılır.
Ancak bunu yapmadan önce bütün çalışanlarla anlaşmanız gerekiyor. Son anda müfettiş geldiğinde "yok beni bağlamaz, vay işimden olurum, ne hali varsa görsün... " derler de her şey yolundaymış gibi anlatılırsa hiçbir yere varamazsınız.


Bunlar bir işe yaramaz ben ille de dava açacağım derseniz aşağıdaki olay sizin durumun aynısı.

4-5 ay önce arkadaşımın ofisindeyken yanımıza aynı şikayetle 3 kişi geldi. Anlatım da şöyledir;
"Siz, öncelikle bunu ispatlayacak şahit bulacaksınız. 3'ünüz de şikayetçi (davacı) olduğunuzdan birbiriniz için şahitlikleriniz geçerli değildir. Şahitliğinden vazgeçmeyecek ve yeminli şahitlik yapacak arkadaşlarınızla birlikte... Bunlar aldığınız maaşın ispatlanması için. Maaş kısmı tamamlandıktan sonrasında ise sigorta primi incelenmesi ve dekontlar yardımıyla dava sizindir.
Şahitlik yapacak arkadaşlar için özel olarak yanıma getirdiğinizde konuşabilirim. Şahitlik sonrası "Biz de işimizden oluruz" korkusu olur genelde. Böyle bir durumda da haksız yere işine son verilme durumlarını benim ağzından dinlerse şahit konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Tekrardan karşı dava da açabiliriz gerekirse.
Şahit olmadan da belge ile ben zaten hallederim işimi diye düşünüyorsanız kolay gelsin ama yapamazsınız. Çünkü bu insanlar zaten sahtekarlık konusunda tecrübeli olduklarından dolayı denetmenlerin bile aklına gelmeyecek şekilde örtbas konusunda ustadırlar. "
  • Paylaş
Bir tanıdığım yaptı. Asgari ücret bankaya yatıp kalanı elden veriliyordu, kız da her ay elden aldığı parayı da alır almaz bankaya yatırıyordu. Sonuçta yanılmıyorsam çalışma bakanlığına şikayet etti. İki bankanın da dekontlarını gösterdi ve çalıştığı müessesenin ceza almasını sağladı. Bildiğim kadarıyla çalışma bakanlığı çalışanın ederine bakıyor. Mesleğinizde ortalama ücretlendirme asgari ücretin üstündeyse bakanlık sadece kanıt olarak yatan asgari ücretlerin dekontlarını alıyor ve usulsüzlük yapıldığına karar veriyor. Yani mesleğinizin raici ve resmi ücretinizin yattığı bankanın dekontları yeterli oluyor.
  • Paylaş
1

Rasih Uğur Uyanık, Son düzenlemelerle iş müfettişlerinin yetkilerinin kısıtlandığını okumuştum. Süreç olarak müfettiş önce işçi ile işvereni uzlaştırma yoluna gidiyor, sonrasında konu iş mahkemelerine taşınıyor ( mağdurun maddi kayıpları için mahkeme sonucu esas alınıyor.) , bakanlık sadece işverene ceza kesiyor.

Bir iş yerinde 4-5 yıl çalışıp böyle bir şikayette bulunulursa adama bu kadar zamandır aklın neredeydi diye sorarlar. Şikayet hala firmada çalışırken yapılır ve diğer çalışanlardan şahitlik yapmaları istenir.
Bir işe yeni başlıyorken bu şartı kabul edip daha sonra şikayet etmekte etik bir davranış değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

187 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt