Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aşılar insanları hastalıklardan kesin olarak koruyabilir mi? Yan etkileri var mı?

Aşılar ölü veya zayıflatılmış mikroorganizma içeren ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi ve korumasında kullanılan yöntemlerdir. Zayıflatılmış mikropla karşı karşıya gelen vücutta hastalık meydana gelmez. Ancak vücuda şu mesajı verir; Bu mikroba karşı kendini hazırla! Bu mesajla vücut bu direnç geliştirmeye başlar. O hastalığın mikrobuyla savaşacak antikorları üretir.

Aşı yapılan insanda sadece bağışıklık oluşturacak kadar virüs veya
bakteriye maruz kalır. Virüs ve bakterilerin öldürülmesi için gereken koruyucu antikorları yaparlar. Bu hücreler genellikle yaşam boyu kalırlar.

Aşıların düzenli ve zamanında yapılması sadece hastalıklara karşı korunmamızı sağlamakla kalmaz, toplum sağlığı için de önemli bir yer tutar.

Aşısı olan hastalıklar: Boğmaca, Çiçek hastalığı, Çocuk felci, Difteri, Grip, Hepatit A, Hepatit B, Hib, Kabakulak, Kızamık, Kolera, Kuduz, Menenjit, Sarı humma, Suçiçeği, Rahim ağzı kanseri, Rota virüsü, Tetanos, Tifo, Verem, Zatürre.

Her ilaçta olduğu gibi aşıların da yan etkileri vardır. Ancak, bunlar
çoğunlukla hafif yan etkilerdir. Aşı sonrası, aşı yerinde şişlik, kızarıklık, ağrı, hafif ateş, döküntü görülebilir.
  • Paylaş
Belirli mikroplara karşı üretilen aşılar insanları o mikropların yaptığı hastalıklardan tabii ki korurlar yalnız grip aşısı her sezon değişen virüsleriyle aynı bilgisayarımızdaki virüs koruma programları mantığıyla çalışır yani aşının üretildiği zamana kadar olan virüslere karşı korur. Eğer aynı virüs bile mutasyon geçirerek tekrar gelirse o aşının vücuda ona karşı bir koruma mekanizması ürettirmiş olması imkansızdır. Bu yine aynı bilgisayardaki virüs korumaların yeni virüslere karşı hiçbir savunması olmamasına benzetilebilir. Bilgisayardakini güncelleriz, aşıda yeniden kurulum gerekir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

583 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt