Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aşırı terleme neyin belirtisi olabilir?

Bu bir hastalık mıdır?Düzenle
Aşırı terleme sempatik sinir sistemi dediğimiz adrenalin içeren sistemin fazla uyarılması ile açığa çıkar. Avuç içleri, koltuk altı, yüz ve başta terlemenin fazla olması problem yaratır ve buna tıp dilinde hiperhidrosis denilir. Aşırı terlemeye tiroid bezinin hızlı çalışması, iç guatr, hormon hastalıkları, psikiyatrik hastalıklar, obezite, menopoz, sinir ilaçları ve hormon tedavisi sebep olur.Aşırı terleme bazı durumlarda karaciğerdeki bir hastalığın belirtisi olabilir.Mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Paylaş
Aşırı terleme bir çok sebepten dolayı olabilir, sinirsel hastalıklardan kalp hastalıklarına bir çok durumda belirti olabilir. Böyle bir durumda en güvenlisi ve sağlıklısı bir hekime başvurmaktır. 
  • Paylaş
Vücudun kendini soğutmak için günde 4-5 defa terlemesi normal olarak kabul edilmektedir. Zira terleme, egzersiz esnasında, sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Terleme gerekenden çok fazla olursa, kişiyi huzursuz eden, can sıkıntısına neden olan, endişe veren, stres yaratan utandıran ve cildi tahriş eden bir tabloya yol açabilir. Bu durum kişinin başka kişilerle ilişki kurmasını, iş ve kariyer seçimini, ruhsal sağlığını ve kişisel görüntüsünü, yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyebilir. Aşırı terleme ciddi bir sağlık sorunudur. Hastaların yüzde 30-35'inde aile hikayesi (genetik veya ırsi geçiş) görülmektedir. Vücudun her bölgesinde ter salgılanması sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilir ve dengelenir. Bu sistemin çalışmasının bozulması aşırı terlemeye yol açar
Sağlık (Alternatif Tıp)
  • Paylaş
Aşırı terleme bazı hastalıkların da habercisi olabileceğinden, göz ardı edilmemeli ve bir hekime başvurulmalıdır. Tiroid bezlerinin aşırı çalışması (Hipertroidi), böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bazı hastalıklar, aşırı şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye yol açabilmektedir. "Aşırı terleme" olarak bilinen Hiperhidrozis’in sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genellikle genetik olduğu kabul edilmektedir. Bölgesel hiperhidrozis, bir tür ter bezinin aşırı çalışmasından ve ya sorunlu olan bölgede fazla miktarda bulunmasından kaynaklanır.

Bu tür ter bezleri vücutta en sık el, ayak ve koltuk altında bulunmaktadır. Hiperhidrozisi olanlar yüksek miktarda ter üretirler. Bu da el, ayak, göğüs ve koltuk altının sürekli olarak ıslak olması anlamına gelir. Özellikle aşırı stresli durumlarda, sinir sisteminin sempatik bölümünün aşırı çalışmasıyla ter salgısı artmaktadır. Her 100 kişiden birinde aşırı terleme rahatsızlığı görülmektedir.
  • Paylaş