Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asırlar önce ressamlar tarafından çizilmiş bir tabloda bulunan (evin, mobilyanın, aksesuarın) birebir üretimini yapmak, herhangi bir telif ihlaline girer mi?

Herhangi bir ürünün patentini dahi almış olsanız, üzerinden 20 yıl geçtikten sonra o patent/mekanizma halka mal olur. Bu andan itibaren herkes üretimini gerçekleştirebilir. Benzerlerini üretebilir.

Bu arada zaten mevcut sistemde ürünün kendisine değil mekanizmaya patent alınabiliyor. Yani bir çek-yat'ın patenti değil ama açılıp kapanma mekanizmasının patenti olabilir. Tasarım olarak koruma ise marka ile ilgili bir durum. Yani bir markanın kendi çizgisini çağrıştıran şeyler üretmek suçtur. Hatta bu konuda karar verilirken şöyle bir tanım yapılıyor:

"2 ürün arasında, bir ürünün üzerinde kendi marka logosu olmadan diğerine çağrışım yapacak kadar benzemesi"

Örneğin, telefon üzerinde Apple logosunu görmeden Apple ürünü olduğunu çizgisinden anlayabilirsiniz. Aynı şey araba markaları, vs. için de geçerlidir genelde. Küçük firmalar için bu söz konusu değildir çünkü çapları gereği markalaşma vb. süreçlere yeterince harcama yapamazlar ve bilinirlikleri azdır. Ancak mahkeme karşısında yukarıdaki cümle geçeli olmakta. Tabii hangisinin önce ürettiğini ıspatlaması şartı ile.
  • Paylaş
Soru cevabını hakkıyla almış: ) Benim söylemek istediğim harika bir fikrin olduğu. Umarım hayata geçirmişsindir veya yaklaşmışssındır. Vazgeçmemen dileğiyle.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

851 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt