Bilmek istediğin her şeye ulaş

Askerden dönenlerdeki değisiklik, hayatı farklı açılardan irdeleyişleri geçici midir?

Bu kaç yaşında gittiğine göre değişir. 20 yaşında gidersen çok şey değişir ve kalıcı olur muhtemelen çünkü karakterin tam oturmamıştır, hamur halindedir ve seni orada yoğururlar. Neden o yaşta insanları askere aldıklarını geç bir yaşta askere giderek öğrenmiş oldum. İş dünyasında ki karakteri bozuk adamlara şaşardım. Meğerse adamlar bu bozukluğu askerde öğreniyorlarmış farkında olmadan. Düşünsene 20 yaşındasın hayatta daha hiçbir şey görmemişsin. Orada üste yalakalık, alta eziyeti görüyorsun. Bu birebir iş dünyasında da aynı. Benim için tam bir zaman kaybı oldu. Hele milliyetçi, vatan aşkıyla yanmayan biri için!
  • Paylaş
Askere gitmedim ama askerden geldikten sonra öncekine nazaran olması gerektiği gibi olmayan 10 dan fazla kişi gösterebilirim. Değişmeyen tek şey değişim süphesiz ama emir komuta zinciri bir hayli farklı değiştiriyo. Normal değişimle kendisi şöyle kıyaslana bilir. Aynı km hızla giden bir tır ile otomobilin carptıgında 2 farklı etki
  • Paylaş
İnsanın askerde düşünmeye çok vakti oluyor ve bu felsefi olarak biraz ilerletiyor olabilir. Askerliğin bana öğrettiği en önemli şeylerden birisi, iş yaptırmayı öğretmesi oldu. Askerde bu olay emir komuta zincirine bağlı olduğu için çok daha sert oluyor ama bende askerden önceki işlerde rica minnet ilerletiyordum. Beni dengeledi diyebilirim. Birde uykusuzluğa karşı direncim arttı sanırım. Hayatı farklı açılardan görebilme yetisi her zaman gelişmekte olan bir durum. Televizyonda ki gibi kahraman mehmetçik olarak görülmüyorsun askerde, sende oradaki yüzlerce asker gibi sadece bir er'sin. Bu da kendini daha farklı koşullarda ve standartlarda zaman geçirmenden dolayı illaki bakış açını değiştirecektir. Ülkenin her yerinden insanların toplandığı o bölükte mini türkiye'yi görebilirsin ve bunların yaş ortalaması da epey düşük(21-23). 15 ay askerlik yapmış biri olarak şunu diyebilirim ki, rütbeliler de dahil olmak üzere mini türkiye'den hiç ama hiç hoşlanmadım. Bu hayata ve özelliklede memlekete olan bakış açımı değiştirdi ve o günden sonrada bu değişim kendisi korudu :) Cehaletin bu seviyede olduğunu söyleselerdi asla inanmazdım ama ben bu cehaleti gördüm. Her gece şıh'ını rüyada görmek için dua edip yatan çocuk vardı. Şıh'ı rüyasına girerse bereket mi oluyormuş ne bokmuş :) Cehaletten kastım böyle şeyler ve bunlardan memlekette çok ama çoooook fazla var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

153 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt