Bilmek istediğin her şeye ulaş

Askeri liseye nasıl girilir?

Öncelikle Askeri Lise sınavına girmeniz gerekiyor. Sınavda baraj puanını geçip kara, hava veya deniz bölümlerini seçmeniz gerekir. (Baraj puanları farklı farklıdır.)Askeri liseye girmek için sınav puanı dışında bazı şartları da taşımanız gerekiyor. Boy, kilo vb. Sağlıkla ilgili bir özrünüzün de olmaması gerekiyor. Evli olmamanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmanız gerekli şartlar arasındadır.
  • Paylaş
Yazılı sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, 2. seçim aşamasına katılmaya hak kazanacaklardır. 2. seçim aşaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:
a) Ön Sağlık Muayenesi
b) Bedeni Yeterlilik Testleri
c) Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)
ç) Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)
d) Mülakat
e) Sağlık Muayenesi
Askerî liseleri kazanan adaylar, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Gülhane Askerî Tıp Fakültesi (GATF) için ayrı ayrı belirlenecektir.
Askeri Liseler Sınavı’na girebilmek için başvuru kılavuzunda bir takım ön şartlar sayılmıştır. Bunlardan en önemlisi hâlen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarının, 8. sınıfında okuyor olmak ve 2013 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Lise sınıflarında (hazırlık dâhil) öğrenim görenlerin başvurusu geçersizdir.) Diğer şartları da uyan 8. Sınıf öğrencileri sınava müracaat edebileceklerdir.
Sınav ücretini ilgili bankaya yatıran adaylar, okudukları ilköğretim okuluna onaylattıklarıaday başvuru formu ile başvuru merkezlerine velisi ile birlikte şahsen başvurmak zorundadır. Çünkü sınava girecek adayın fotoğrafı başvuru merkezinde çekilecek ve formuna yapıştırılacaktır. Başvuru formu dikkatle okunarak doldurulmalıdır. Burada şehit çocuğu, malul gazi/muharip gazi çocuklarının durumu işaretlenmelidir. Ayrıca adayın, öğrenim görmek istediği Kuvvet Komutanlığı, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi ile Bando Astsubay Hazırlama Okulu kodu (numarası) istek sırasına göre yazılacaktır. Bir tercih yapılabileceği gibi birden fazla tercih de yapılabilir.
  • Paylaş
Öncelikle askeri lise sınavına girmeniz gerekiyor.sınavda baraj puanını geçip kara,hava veya deniz bölümlerini seçmeniz gerekir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1421 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları