Bilmek istediğin her şeye ulaş

Askerlik tecil ettirme işlemi nasıl gerçekleştirilebilir?

Tecil işlemi için beyan ettiğiniz tecil sebebi ne olursa olsun, tecil başvurusu ile beraber yanınızda tecil için gerekli evrakları kesinlikle bulundurmanızı tavsiye ederim. Şunlar gibi durumlar olabilir:

  • Lisans bitiminden itibaren 2 yıl tecil hakkınız vardır, onu kullanmak istiyorsanız
  • Yüksek Lisans sebebi ile askerliği ertelemek istiyorsanız
  • Yüksek Lisans bittiğinde 1 yıl tecil hakkınız vardır, onu kullanmak istiyorsanız
  • Doktora sebebi ile erteleme işlemi

Bunlar gibi başka sebepler de olabilir benim bilmediğim. Duruma göre yanınızda diploma, yüksek lisans kayıt belgesi yada yoksa kabul belgesi, doktora kayıt yada kabul belgesi....vs. durumunuzu ispatlayıcı evrakların aslını bulundurun.


Bir de kendi tecrübelerimden biliyorum, nüfusa kayıtlı olduğunuz yer başka bir şehirde ise bazı durumlarda oradaki şubeye faks yolu ile bilgi veriyorlar ve oradan cevap bekliyorlar. Bu durumda, cevabın gelmesi yoğunluğa göre uzun sürebiliyor.


Son olarak, hemen hemen her işlemden sonra, askerlik şubesinde bir rütbeli komutandan imza almanız gerekiyor. İstanbul'da yaşayanlar için söylüyorum; Sütlüce'deki askerlik şübesi genellikle seri bir şekilde işlemleri gerçekleştiriyor. Tabi bazen kapıda bekliyorsunuz uzun uzun ama yinede en fazla 2 gün içinde işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.


Not: Halıcıoğlu Askerlik Şubesi'ne gitmek için; Levent - Taksim metrosunun Şişhane durağında inin. Metronun Kasımpaşa tarafı çıkışından çıkar çıkmaz Sütlüce dolmuşlarını göreceksiniz. Direk olarak askerlik şubesinin önünden geçiyorlar. yadaMetrobüs ile Halıcıoğlu durağında inerseniz 5dk yürüme mesafesinde

  • Paylaş
3

Aykut Kardaş, Alttan kalan derslerden dolayı okul uzadığında tecil işlemi nasıl oluyor? Ek bir bilgi gerekli mi yoksa okul tekrar kendi tecil ettiriyor mu?

Ahmet Faik, Okul gerekli işlemleri yapıyor. 4 yıllık fakültelerde 7 yıla kadar 2 yıllık yüksek okullarda 4 yıla kadar tecil edilebiliyordu. Ama yeni yasa ile değişmiş olabilir. Yanlış duymadıysam kişi askere gitmek istediğini bildirmemiş ise 29 yaşına kadar artık kimse zorla askere götürülmüyor.

Hakan Köse, Okul uzadığında (normal şartlarda) üniversitenin senin adına askerlik şubesine bir belge göndermesi gerekiyor, "hala öğrencimizdir" şeklinde.

Ancak, bazen üniversite bu belgeyi göndermeyi unutuyor yada karışıklıklar oluyor. O durumda bir öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gidip tecil işlemini kendi başınıza yapmanız gerekebilir.

Ancak, son çıkan yasa değişiklikleri..vs ile beraber polisin cihazlarla gerçekleştirdiği sorgulama (GBT deniyordu sanırım) esnasında askerlik durumunuzla ilgili bir görüntüleme yapılmıyor. Dolayısıyla, bir suça karışmadığınız müddetçe yada askerlik belgesi gerekmediği sürece bu durum sizi etkilemeyecektir.

Eskiden, okul kağıt göndermeyi unuttuğu için şanssızlık sonucu karakolda bir kaç saat tutulan bir arkadaşım olmuştu. Sonrasında, bir diğer arkadaş öğrenci belgesini karakola götürdü ve serbest kaldı.

Gidebiliyorsanız kayıtlı olduğunuz askerlik şubesine gidemiyorsanız en yakında bulunan bir askerlik şubesinin yabancılar bölümüne tecil başvurusu yapabilirsiniz. İçeride sizi zaten yönlendireceklerdir. Yapılan işlemde önce bir tecil başvuru formu doldurmak, daha sonra görevli memur tecil durumuna bakarak sizi sorumlu komutana gönderiyor ve 2 imza ile tecil ettirmiş oluyorsunuz. Burada ince bir konu var, eğer gittiğiniz yer kayıtlı olduğunuz askerlik şubesi değil ise yani yabancılar şubesi (Mesala benim nüfus kaydı İskilip/ÇORUM olduğu için İskilip askerlik şubesine kayıtlıyım) ise işlemler bittikten sonra bir telefon yada posta yolu ile kendi askerlik şubenize bu tecil işleminden haberdar etmeniz sonradan cıkabilecek durumları önlemek için en doğrusu olacaktır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3932 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Askerlik tecil işlemleri nelerdir?