Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aslen Türk olan ama yabancılar tarafından benimsenmiş yöresel yemeklermiz nelerdir?

Örneğin Yunanistan birçok yöresel lezzetimizin kendilerinin olduğunu iddia etmektedir.Düzenle
Şimdi aslen Türk olan denince aklıma hiçbir şey gelmiyor. Bu ülkede 72,5 millet var. Baklava ve envai çeşit dolma Yunan mutfağında da var ki biz Antik Yunan topraklarını işgal etmiş bir millet (tabii toprakları biz Yunanlılardan almadık, zaten işgal etmiş olan Bizanslılardan aldık) olarak bunlara ne kadar kendimizin diyebiliriz bilemiyorum. Döner var bildiğim, onun da Yunan versiyonu var ama onlar domuz etinden yaptıkları için gyros ve döner'i bir tutamayız. İspanya'da İspanyolların döner salonları olduğunu gördüğümde çok şaşırmıştım. Dükkanların sahipleri de dönerin başında duran ustalar da İspanyol yani... Rakı da bize ait bir içecek, Yunanlılar severek hatta kendi uzolarına tercih ederek hem yapıyor hem de içiyorlar. Uzoda anason ve üzüm en başından itibaren beraber mayalandırılır ve damıtılır, rakıda ise üzüm mayalandırılır, damıtılır ardından anasona yatırılır yani farklı içkilerdir, Yunanlılar da bunu bilirler ve her normal insan gibi bulduklarında rakıyı tercih ederler.

Aslında bu durumu acıklı da buluyorum. Bir sürü ülke gezdim ama bizdeki kadar lezzetli ve çeşitli yemek olan bir yer görmedim. Yunan bizim mutfağımıza benzer mutfağıyla her yerde lüks restoranlar açıyor. İtalyan pizza ve makarnasıyla dünyanın her yerinde, Hintli, Japon ve Çinliler'de. kocaman Türk mutfağı dünyada temsil edilmiyor. Yabancı ülkelerde usta aşçılarımız değil burada bir baltaya sap olamamış insanlar mutfağımızı tanıtıyor. Ya adi ve en ucuzundan malzemelerle kötü bir şekilde hazırlanmış yemekler satan pis ve ucuz esnaf lokantaları var ki bunların yüzüne Türkiye'de olsa kimse bakmaz ya da orada da bir baltaya sap olamamış vatandaş döner kesip satıyor. Döneri takmayı da beceremediğinden en adi ve ucuzundan dondurulmuş döner alıp onu satıyor.
  • Paylaş
Şaman senseyin yorumuna katılıyorum. Türk coğrafyasını da bilen biri olarak bence gerçekten Türk olan ve benimsenen tek yemek var. ŞAŞLIK ya da türkçesiyle kebap.
  • Paylaş
Baklava, türk kahvesi, sarma, kadayıf hatırladıklarım bunlar :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

87 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt