Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elit bir pastane açmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Neler gerekir, ne kadar para yeterli olur?

Okumak pek hoşuma gitmiyor çocukluğumdan isteksizim hep bir hayalim var güzel elit bir pastane açmak.Düzenle
En başta, işi pastacılığı biliyor musun? Sonrası paran varsa kolay. Endüstriyel Mutfak Ekipmanları, proje bazında, yani mutfak şeflerin arka planda çalıştığı paslanmaz ve mutfak ekipmanlarla boğulduğu :) o beyin kısmının, yapılacak concepte göre fiyat teklifini hazırlarım. İstersen komple tasarımı ve iç detaylarınıda hazırlar sunarım. Ben endüstriyel mutfakçıyım da, o yüzden şuna buna fiyat veririm diyorum. Kusura bakma.
 • Paylaş
5

Tuba Aksoy, İşe en bastan başlayacak kredi çekerek yapacam pastanecilik işini. İlk basta sadece çalışıp kredilerimi ödeyecem cebime para koymayacam ve pastacılık konusunda eğitim almadım sadece çok merakım vardı evde denemeler yapıyordum ve herkes tarafından çok beğeniliyordu yas pastalar ve süslü tatlılar ayrıca makaronlar. Yasım 22 ama benim hayalim bu iş hayalimin pesindende gidiyorum. Sadece yeni bastan sıfırdan başlamak için ne gerekir bana. Bir mekan masasından bardağına işçisine. Ufak bir yer olarak başlayıp ileride Allah nasip ederse işi yavaş yavaş büyütürüm.

Tuba Aksoy, İşi kendi çabamla biliyorum makaronlar, ekler, sütlü tatlılar ve yas pasta ağırlıklı olacak hersey. Param yok hazırda kredi çekip başlıcam ilk basta kredimi ödeyecem snradan cebime para koyacam borcu ödemek ilk görevim

Tuba Aksoy, İşi kendi çabamla biliyorum makaronlar, ekler, sütlü tatlılar ve yas pasta ağırlıklı olacak hersey. Param yok hazırda kredi çekip başlıcam ilk basta kredimi ödeyecem snradan cebime para koyacam borcu ödemek ilk görevim

Tuba Aksoy, Peki o zaman bana bi döküman hazırlar mısınız. Suan cok büyük bir pastane düşünmüyorum 7.8 masalı küçük bir yer ama elit kesimin gelebileceği bir yer istiyorum. En ince ayrıntısına kadar ne yapmam gerekir. Yasım belki küçük 22 yaşındayım ama hayallerimin peşinden koşmalıyım ki ilerde yaptığım şeyle gurur duyabileyim. Küçük bir işletme şeklinde. Ah birde destekçim olsaydı iyiydi :)))

Ruzgar Berat, 35 yıldır endüstriyel mutfak projlendirmekteyiz pastane için gerekli ekipman konusunda sizlere yardımcı olabiliri endustriyelmutfak.info herşey gönlünüzce olsun.

Aşçıların cvlerine gururla yazdıkları otellerde bile sanat icra eden adamlar 3-5 bin lira maaş veriyorlar. Paraniz varsa en iyi ürünleri çıkartacak ustaları çalıştırarak emelinize ulaşabilirsiniz. İşletme bilmek yeterli.
 • Paylaş
Pastacılık özel bir meslek ve teferuatlı bir iştir son dönemlerde usta sayısı acılan okullar sayesinde artsada bu konuda arz ve talep arasında çok derin bir ucurum var bu konuda bence özellikle analiz edilmesi gereken firma lar MADO VE ÖZSÜT bu iki firma genel acıgı ve kabul edilebilir damak tadını oturdu bunun dışında kalanlar ise daha özel ve daha elit bir tabaka ! Bu tabakaya ulaşmak son derece zor ve maliyetli ya o elit grubun yaşadıgı yerde bir mekan açacaksınız ki kiralar 10 bın tl vs vs e sabit giderler personel giderleri en az aylık gideriniz 30 bın tl leri bulur ... Yada kücük mekan az eleman olarak bakarsanız en az 10 bın tl yanı bunun yerine döner bufesi yada ben bu aralar dogal tarımla ilgileniyorum size de onu yavsıye ederim ... Şimdiden kolay gelsin !
 • Paylaş
Bu nerede pastane açacağınıza ve ne kadar ürün çeşidi sunacağına göre değişir. Soruyu soran bayansa kosgeb 30.000TL'ye kadar hibe verebiliyor. 70.000'e kadarda oldukça düşük faizlerde kredi alabiliyorsunuz kosgebden. Tabi burada önemli olan şey şu projenizi kosgebe kabul ettirmelisiniz. Devreden yada içeride mutfak malzemelerinin olduğu bir yeri kiralarsanız işiniz biraz kolaylaşır. Ne tür ürünler yapacaksınız. Sıradan elmalı poğaçalar mı ay çöreği mi yoksa italyan alman mutfaklarından da mı örnek sunacaksınız(elmalı kurabiye yapmayın demiyorum yapın klasik ürünleri de yapın ama şunu düşünün sizi diğerlerinden ne ayıracak neyle ön plana çıkmak istiyorsunuz) . Cafe tarzı bir yer mi olsun istiyorsunuz yoksa sadece pasta vs. alıp gitsinlermi istiyorsunuz müşterilerinizin. Öncelikle yer seçimi çok önemli. Mutfak için elbette endüstriyel ürünler almanız gerekecek. Otellerin yada restaurantların 2. El ekipmanlarını satan yerler var. Oralardan işi ucuza kapatabilirsiniz başlangıç olarak. Cafe tarzı bir yer olacaksa kesinlikle çok renkli ve sevimli olmalı. Sandalye ya da koltuk tarzı şeyleri belki 2. El mağazalardan bulabilirsiniz üstelik rengarenk eski görünümlü çok hoş bir ambiyans yakalamış olursunuz. İyi bir kahve firmasıyla anlaşıp kahvede satmanızı öneririm. Hoş bir müzik, güleryüzlü çalışanlar, gazete dergi, sabah kahvaltısı ve soğuk sandviçlerle ürün gamınızı genişletebilirsiniz. Oldukça renkli yaratıcı bir mönü hazırlayın. Klasik tatları yapın ama sınırlı kalmayın. Yeni tatlar deneyin. Mesela her ay bir ürün yapın örneğin ocak ayına özel elmalı tart yapın hergün sınırlı miktarda. Eğer beğenilirse mönüye ekleyebilirsiniz. Kesinlikle herhangi bir ürününüz dillere destan olmalı. İnsanlar o ürünün sizin yerinizde yenmesi gerektiğini bilmeli. Yaptığınız ürünlerde malzeme değişikliğine marka değişikliğine gitmeyin. Bunu asla yapmayın. İyi bir reklam yapın açılışta. Sosyal medyayı ve arkadaşlarınızı kullanın. Şunu unutmayın pastane sabahları 8-9 gibi açılsada ürünler gece 3 veya 4 gibi yapılmaya başlanır. Yani uykusuz gecelere hazırlanın. Şansınız ve kazancınız bol olsun.
 • Paylaş
Büyük şehirde aşağı yukarı 100 bin, Diğer şehirlerde 50-70 bin yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Tabi ilk 6 ay için fazla para kalması lazım bankada. Kenarda para kalması en ufak bir aksilikte kepenk indirmemen için.
 • Paylaş
1

Maruf James, düzgün ikinci el imalat malzemesi alırsan çok uyguna işini kurarsın

Sıradan bir pastane dışında güzel ve elit bir pastane isteği totatl maliyet düşünüldüğünde en az 600 bin dolar üzerinde bir rakam çıkacaktır konum, kira konsept tasarım gibi olgular düşünüldüğünde bu rakamı en azından göreceksiniz. Kasıt güzel ve elit ise franchise veren markalar var yine o parayı gözden çıkaracaksınız,

Aslında en başında sorulması gereken soru kendine özgü ürünleri olan bir pastane mi? Elit bir konsept ve kitlenin var olduğu ve lüx kavramını öne çıkartan bir mekan mı? Olacağına karar vermelisiniz. Marka ismi vermiyorum malum şuan varolan pastanelerin çoğu baklava ile ünlü oldu en eskisi profiterolle elit bir mekan mı yoksa bir üründe çok iyi bir pastane mi bunun birsine yoğunlaşmanızda fayda var
 • Paylaş
1

ali111212754, Ellerinize sağlık konunun hemen her noktadan irdelendiği çok yararlı bilgileri içeren bir yazı olmuş.Konuya ilgi duyanların pastane açmak konusunda bilgi ve tavsiyeler içeren fnfmetal.com sitesini ziyaret etmelerini öneririm.

Bu zaman da elit pastahane açabilmen için bayağı masraf yapman gerek kira ve reklam giderleri maliyeti attırır eğer bu işi seviyorsan hobi olarak değil de kazança çevirmek istiyorsan sana tavsiyem iyi bir ustanın yanında pişmen ve sonra pasta ustası olarak bir yerde çalışman elit yer açmaktan daha karlı olabilir küçük bir dükkan düşüncesi ile bu zaman da para kazanamazsın zarar edersin sevdiklerine çalışırsın o yüzden elit yer açma düşüncesi iyi bir fikir değil
 • Paylaş
Frenchaise takılabilirsin. Özsüt gibi mesela. Ya da konsept bir yer açarsın, onun için de danışmanlık gerekir. Mekan, ürünler, çalışanlar hepsi önemli. Burada maliyet için bir şey söylemek zor.
 • Paylaş
Herşeyden önemlisi işten anlaman gerek pastane işinde özellikle imalat konusunda Frenchaise durumuna kesinlikle karşıyım bir firmanın ismini ve standartlarını almak seni olduğın yere çakar ve ürünlerinin hazır gelmesi gibi birde olay var
 • Paylaş
Genelde Doğu Karadenizli vatandaşlarımızın yoğun olarak ilgilendikleri bir işkolu. Her ne kadar o yöreden olmasam da bir müşteri olarak şunları belirtmek isterim:

Pastane ya da lokanta gibi yemek satılan yerler, müşteri ilk girdiğinde temiz bir mekan havasını vermeli,

İçeride, insanları rahatsız edici hiç bir koku olmamalı (bazı gıda kokuları dahil, mesela ağır yağ kokusu da rahatsız edici oluyor)

Tuvalet, lavobo gibi yerler, mutfaktan ve insanların yemek yediği yerden uzak olmalı, iyi havalandırmalı olmalı. Bunları temizleyen personel ile yemek hazılayan personel ayrı olmalı.
 • Paylaş
Güzel ve elit pastaneyi takibi genel kültürü yüksek yaşam şartları yüksek bir yerde açman lazım ki elit güzel olsun imalat bilgin yoksa hiç girme bu işe girersen bol çeşit kaliteli ve günlük mal yapman lazım kar marjı yüksek bir iş. Mutlaka ferah ve en azından oturma salonu olsun wifi olsun müşteri rahat olursa rahat para harcar
 • Paylaş
Tercih edilen bir mekan olması için marka olması şart diye düşünüyorum,
En çok tercih edilen markaları araştırırsan bence bir tabela altında bu işi yapmanı öneririm.
 • Paylaş
Tabi ya okumak istemeyenlerin tam yeri. Öyle süslü püslü mekanlarda keşkül sütlaç şantili pasta sat. piyasada dolu zaten böyle yerler.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8180 Görüntülenme19 Takipçi13 Yanıt