Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asmalımescit'te başlatılan ve tüm Beyoğlu sokaklarındaki eğlence mekanlarında devam edeceği düşünülen masa kaldırma işlemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Beyoğlu Belediyesi'nin bahanesini samimi buluyor musunuz?Düzenle
Evet, belediyenin de haklı olduğu konular yok değil. Ancak yaptıkları bu uygulamada yine de kanunsal bir uygulama samimiyeti görmüyorum. En azından ben böyle düşünüyorum. Asmalımescit, zaten normalde bir seyir alanı değildir. Asmalımescit, İstanbul'un belki de en güzel eğlence merkezlerinden birisidir ve kuşkusuz, belediye için iyi bir gelir kaynağı, insanlar için de bir sosyalleşme bölgesidir. Biraz da içinde bulunduğumdan söyleyebilirim ki, mekan sahiplerinin kazandığı miktarlar, sokaktan geçen insanların tahmin edemeyeceği kadar fazladır. O yüzden mekan sahiplerinin vergi konusunda miktarların çok yükselmediği durumlar haricinde pek sorun yapacaklarını sanmıyorum. Belediyenin böyle bir değeri koruması için mekan sahipleriyle birlikte uzlaşmaya gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten tükenmekte olan değerlerimizi, uzlaşmak dururken neden göz göre göre yok etmeye çalışıyoruz ki?

Çok uzak değil; yine bir kaç ay önce ve yine Beyoğlu'nda çiftli koltukların toplanması skandalı da yaşanmıştı. Bahane olarak da 'insanları uygunsuz durumlara teşkil etmek' denmişti! Ve tüm bu operasyon gizliden yürütülüp, hiçbir gerekçe bile sunulmadan yapılmıştı. Bazı mekan sahiplerinin medyayı bilgilendirilmesinden sonra bu uygulamadan aniden vazgeçilmişti.

Sonuç olarak; bahsettiğimiz yer Asmalımescit! Buraya giden insan, zaten o sokakların kalabalıklığına, o samimiyete, o eğlenceye gidiyor. Ve sen kalkıp da 'kontrolsüz yol işgali' diyerek, bölgeden geçen araç ve yaya seyrinin engellenmesi gibi saçma bir gerekçe göstererek yıllardır süregelmiş bir değeri yok etmeye çalışıyorsan; ben tek kelimeyle, doğup, büyüdüğüm ve hala yaşamakta olduğum bu ilçenin belediye yöneticilerine sadece 'yazık' diyorum!
 • Paylaş
Biz Afganistanlıyız, şeriatı yayacağız :)
 • Paylaş
Kural heryerde uygulanıyosa kuraldır , yoksa rant tır sadece.
 • Paylaş
Tamamen duygusal. :)
 • Paylaş

Bu konu, bizimde söyleşi konumuzdu dün. şehir plancısı bir kaç yaşlı ile :)

Şöyle bir ortak nokta da buluştuk;

 • düzen olarak  belediye haklı.
 • işgaliye olarak belediye haklı.
 • turizm, kültür, özgür yaşam olarak şehirliler haklı.

Sonuçta, şehirde oluşan gelirden erk idarenin alması gereken bir pay var. bu payın genel ismi vergi, kanun kapsamında bakıldığı zaman değişik isimler alabilir çokta önemli değil adı.

ama bunu belediyenin alması lazım. eğer belediye bu alacağından şehir plancılığı takiyesi ile vazgeçiyor ve almıyor ise ideolojik davranıp  şehirde oluşan kendi ideolojilerine uymayan bir kültürü kaldırmak  yada en aza etmek istiyordur. bu durumda şehir halkı haklıdır.

Ancak belediye bu alacağından vazgeçmediği halde mekan sahipleri, bu vergiyi ödemeden ya da kısmen ödeyerek haksız rant elde ediyorsa belediye haklıdır. 

 • Paylaş
Beyoğlu'nda belediyenin bazı memurlarının sırf para almak için mekanlara gidip sudan sebepler çıkardığını biliyorum. Masa başına alınan paralar eskiden ara ara gelen memurlara veriliyordu. Beyoğlu belediyesi, Beyoğlu'nda mekanlar için ne yapmış şimdiye kadar ki parasını istiyor.
 • Paylaş
"Erk"ten kastım buydu işte; yani belediyenin bölgedeki kafe, restorant v.b. için birşey yapması gerekmiyor. Dolaylı yada dolaysız olarak yönetim gücünü elinde bulunduran o vergiyi alır, tüm dünyada bu böyle. İnsacıl bakışla doğru mu? Elbette değil, ancak erk böyle birşey.  Masa başında para alırlardı derken, resmi olarak mı toplarlardı parayı yoksa, yan cebime koy parası mı bu para?
 • Paylaş
5

Hakan Köse, Benim bahsettiğim "yan cebime koy" idi.

Hakan Köse, Örnek vermek gerekirse, Beyoğlu'nda terası olan hiçbir mekanın teras ruhsatı yoktur. Çünkü, teras ruhsatı diye bir ruhsat sadece Turizm amaçlı yerlere verilebilmektedir. Ancak, belediye görevlileri sık sık gelip, "bu terasın ruhsatı yok" diye para toplayıp giderler. Bunları duyuyoruz, zaman zaman tanık oluyoruz tabi.

Hakan, eyvah eyvah, o halde meydan yalan dolu çünkü belediyeciler açıklamalarında ruhsat paraları yatmadı diyor takip ettiğim kadarı ile. o halde ya cepleri büyüdü ya da para küçüldü. harbiden eyvah eyvah.

Hakan Köse, Bence ruhsat paraları hep yatıyordu ama dogru yere yatmıyordu. Şimdi biraz baskı görünce paralar yatmıyor diyorlar. Yatsa da yatmasa da son yaşananların amacı bence tamamen başka. Kurbağanın kazanını biraz daha ısıtıyorlar.

Hakan, görünen o, bence de ideolojik bir düzene sokulmaya çalışılıyor, şehrin bazı yerlerinde bunu zaten çok rahat görebiliyoruz. ankara da olduğum halde istanbuldaki bu değişimi görebiliyorum. gerçi burada da bu tür değişimler oluyor. yalnız başkent olmasından dolayı farklı bir seyr izliyor istanbul kadar ses getirici olamıyor.

Facebook'ta konu ile ilgili olarak bir protesto etkinliği düzenlenmiştir. Buradan ulaşabilirsiniz facebook.com/event.php?eid=2565942743510...
 • Paylaş
Masalar kaldırılınca sigara içen insanlar artık açık alan kalmadığı için Beyoğlu'na gidip içmemeye başlar. Böylece hem sigara hem de alkolsüz bir ortam yaratılır. Hedef 2023, irade kısıtlamaları çalışmaları. Daha bunlar bir şey değil izleyip görelim.
 • Paylaş
Enes gelmişşşşş :D
 • Paylaş
Asmalı'da akşamları yürüyecek bir yerin kalmadığı ve o işletmelerin sokağı kullanma gibi bir hakları ve ruhsatları olmadığı düşünülünce yapılması gereken yapılmıştır diyebiliriz. Daha önce neden kaldırılmadığını düşünürsek sizce işletme sahiplerinin vermiş olabilecekleri rüşvet işlemez mi oldu acaba? Ya da neden bu kadar büyük haber değeri taşıdığını düşünürsek hükümete olan önyargılar mı acaba?
 • Paylaş
Yada rüşvetin alanlar rüşveti beğenmez oldu.
 • Paylaş
İyi oldu okadar dardı ki dans edemiyorduk :))
 • Paylaş
Beyoğlu bazlarına büyük beden geliyor,daraltıyorlar
 • Paylaş
Beyoğlu Belediyesi olarak bu kararı alan belediye üyelerini seçenler düşünsün...
 • Paylaş
4

A. T. Koray, Onlar hallerinden memnun, siz farkında değilsiniz muhtemelen.

sunshine, Sözüm memnun olmayanlaraydı zaten yaranız yoksa gocunmazsınız olur biter :)

A. T. Koray, Ben gocunurum zira yaram büyük, memleket elden gidiyor, şeriat düzeni yavaş yavaş millete empoze ediliyor, eğitimsiz bir toplum kurtuluşu kendisini satıp köleleştiren kişilere sığınmakta arıyor -ki sorumuz bunun bir adımı olan halkı yasaklara alıştırma ile ilgili-, hakkımızı koruyabilecek yegane kurumların üst düzey yetkilileri adli makamlarca içeri alınıyor, ve ben gocunuyorum.

sunshine, Ben de gocunuyordum ama baktım ki ısrarla isteniyorlar ben de boşverdim. Sadece seçtiyseniz şikayet etmeyin diyorum. Aslında ortak paydadayız ama benim boşverme eşiğim yükseldi zaman geçttikçe.

Aslında masaların kaldırılması iyi olmadı. Çünkü orası zaten dünyanın heryerinden gelen insanların uğradığı, turistik gezintilerin, yeme içme mekanlarının çok olduğu yerlerdir. Oraya insanlar gezmeye ve eğlenmeye gidiyorlar. İş yerleri çok,
 yaz olduğu için tabi yan sokaklara koyacaklar masalarını yıllardır da böyle nereden çıktıysa kaldırmak anlamıyorum.
 • Paylaş
Aslında iyide oldu turistler rhat rahat gezsinler
 • Paylaş
Hiç de iyi bişi değil.yavaş yavaş herşeyi kaldırıyorlar.en sonunda eğlence de yasak derler buna da bi kılıf uydururlar biz de burda tartışırız bahanesi samimi mi?tabi ki değil:/
 • Paylaş
Öyle bişeyi yapamazlar ki istanbula gelen turis sayısı 15 milyon olması beklenirken ve o istiklal caddesi haftada 3 milyon kişiyi ağırlıyo bukadar büyük bi sayıyı göz ardı edicek deiller helede bu dönemde asla yapamazlar tartışmaya gerek yok herşey ortada geçen hafta bende ordaydım herkez halinden memnun işletmeler dışında herkez artık ayakta ve kapının önünde gayet güzel eğleniyor birde siz gidin isterseniz.
 • Paylaş
Başbakanın koruması ile yaşanan tantana ve ramazan da bir hayat tarzı dayatması sanıyordum ki tamamıyle rantmış eşantiyonu da sosyo-ekonomik olarak çehresi değişecek 
 • Paylaş
Siyasi bir bünye ile yönetilen yerel yönetiminden daha iyimser bir hareket beklemek yanlış olurdu..her nekadar kaldırılması hoş olmasada daha uygun bir saatte kaldırılabilirdi veya önlem alınabilirdi..
 • Paylaş
Tamamen rant kavgası, bekleyin görün:)
 • Paylaş
DİYELİM Kİ RANT KAVGASI PEKİ ORDAKİ BARLARIN SUÇU NE NEDEN ONLAR VERGİ ÖDÜYORLARDA DIŞARILARA KİMSEYİ ÇIKARTAMIYORLAR GİDİN BİR ÇINAR ALTINA BAKIN BİR SALSANATA BAKIN BU BARLARDA HERKES İÇERİDE EĞLENİYORLAR TURİSTLERE SORUN MEMNUNLARMI HAYATLARINDAN.
 • Paylaş
Her ramazanda olur böyle şeyler. Yok akpli belediye ramazan için yaptı diyenlere cevabım bir çok insanda bu yaya yolunu işgal eden masa ve sandalyelerden şikayetçi...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1770 Görüntülenme20 Takipçi25 Yanıt