Bilmek istediğin her şeye ulaş

ASP ile ASP.NET nedir? Arasındaki farklar nelerdir?

ASP.NET bir web programlama teknolojisidir. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Aslında ASP.NET tam anlamıyla bir dil değil, interaktif web siteleri oluşturabilmek amacıyla farklı dillerin kullanılabilmesini sağlayan bir teknolojidir. Net çatısı'nın (framework) parçası, ve artık Microsoft tarafından desteklenmeyen ASP teknolojisinin devamını teşkil eder. Bir başka deyişle ASP.NET istediğimiz herhangi bir programlama dilini kullanarak olay yönlendirmeli web uygulamaları oluşturmamızı sağlayan .NET platformunun web uygulamaları geliştirme teknolojisidir de diyebiliriz. ASP ile ASP.NET arasındaki fark? Her ne kadar isim benzerliği olsa da ASP.NET, ASP'ye oranla çok ciddi bir değişim geçirmiştir.

ASP.NET kodu ortak dil çalışma zamanı (ingilizce - Common Language Runtime) altyapısına dayalı çalışır, diğer bir deyişle, yazılımcılar .Net çatısı tarafından desteklenen tüm dilleri ASP.NET uygulamaları geliştirmek için kullanabilirler. Yani, Java teknolojisinde olduğu gibi, yazılımcı tarafından yazılan kod, çalıştırılmadan önce sanal bir yazılım katmanı tarafından ortak bir dile çevirilmektedir. ASP.NET teknolojisi ile web siteleri oluşturabilmek için C# ya da Visual Basic.NET dillerinden birini biliyor olmamız gerekir.

Kaynak mehmettopcu.org/forum

  • Paylaş

Teknik olarak güzel bir şekilde anlatılmış zaten. ASP, bir zamanlar PHP programcılarının kullandıkları frameworkler ile harikalar yaratabildikleri, benim gibilerin ise ASP ile çok farklı yöntemler üreterek benzer uygulamalar hazırlamayı başarabilmeye çalıştıkları emektar dilimiz. Kara kara düşünüp "nur içinde yatacak" derken, Microsoft adını öyle bir ölümsüzleştirdi ki, ASP.NET ile sanırım çoğu insanda bir tokat etkisi yarattı. Microsoft kendi web dili'nin önündeki tüm engelleri kaldırdı, ufkunu açtı. C# ile de pek güzel oldu :)

  • Paylaş
.NET ortak bir platform oluşturmak için üretilmiştir. .NET ile
birlikte gelen araçlar sayesinde veritabanı bağlantıları sorgular üyelik
sistemleri bir tıkla görsel olarak yapılabilmektedir. Ayrıca .NET ile hazırladığınız web sayfalarını derleyebilirsiniz, yani kodlarınıza kimse bakamaz eğer açıp bakabilse de pek anlayamazlar.

Eğer bir e-ticaret sitesi hazırlayacaksanız .NET le hazırlamanızı öneririm.
  • Paylaş
Asp VB Script ile yazılır. Yorumlanır derlenmez. Asp. Net projeleri derlenir. Asp. Net event driven development destekler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1391 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt